Miksi sammakot kurnuttavat lisääntymisajan ulkopuolella? Entä kurnuttavatko sammakot, jotka eivät ole vielä sukukypsiä?
Miksi sammakkoni kurnuttaa?
7
1038
Vastaukset
Monilla sammakoilla lisääntymisaika terraariossa osuu jostain syystä syksyyn-alkutalveen. Siis täysin eri aikaan kuin luonnossa.
Jotkin lajit, kuten lehtisammakot ja kiinankellosammakot, huutelevat enemmän tai vähemmän läpi vuoden. Erityisesti terraariossa, jossa on "ikuinen kevät" muutenkin.
Minkä lisäksi sammakoilla on monia muitakin "kurnutuksia" kuin vain lisääntymiseen liittyvät. Lehtisammakoilta on kuvattu niin kutsuttu "sadekurnutus", minkä lisäksi tietyt kohtaamiset sammakoiden välillä voivat innoittaa otukset kurnuttelemaan. Ilman varsinaista lisääntymisaikomusta.
Nuoret sammakot aloittavat kurnutusharjoitukset jo ennen sukukypsyyttä. Toisinana oikein kuulee, miten nuori eläin ei vielä osaa lajin koko kurnutusta, tai lajille tyypillistä äänenvoimakkuutta. Mutta se "harjoittelee", ja jonkin ajan kuluttua se pystyy samaan kuin isänsä.- -aloittaja-
Voi olla, ettei sammakkoni ole vielä sukukypsä, sillä se on vasta vuoden ikäinen eli aika nuori. Sen ääni on välillä hiljaisempi ja nyt viime aikoina se vähän voimistunut. Se myö kurnuttaa hiukan pidempään kuin aikaisemmin. Melkein joka ilta pitää lyhyen soolon meille.
-aloittaja- kirjoitti:
Voi olla, ettei sammakkoni ole vielä sukukypsä, sillä se on vasta vuoden ikäinen eli aika nuori. Sen ääni on välillä hiljaisempi ja nyt viime aikoina se vähän voimistunut. Se myö kurnuttaa hiukan pidempään kuin aikaisemmin. Melkein joka ilta pitää lyhyen soolon meille.
Minkä lajisesta sammakosta mahtaa olla kyse?
- Ida!
Munkin sammakot kurnutta mutta ne ovat vieläkin päälle käin ja kuruttavat koko ajan ei vain lisääntymisen ajan :0 voiko joku mua neuvota? miksi ne tekee niin?
Ida! kirjoitti:
Munkin sammakot kurnutta mutta ne ovat vieläkin päälle käin ja kuruttavat koko ajan ei vain lisääntymisen ajan :0 voiko joku mua neuvota? miksi ne tekee niin?
Minkä lajisia sinun sammakkosi ovat?
- SAMMAKOFAN
SILLÄ ON NÄLKÄ, ANNA SILLE RUOKAA..
- lasivav
sammakot kurnuttaa kun sataa vettä tai kun on parittelu aika
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1375798
Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3962609- 1352541
Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv102090- 121483
- 641180
Kun ei numeroa
niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍101072- 52938
- 80856
Temusta tilaamiseen tulee muutos
Alle 150 euron tullivapaus poistuu. Vihdoinkin kankea EU saa jotakin aikaiseksi. https://www.iltalehti.fi/digiuutiset/101855