Veneen vakkutusmaksut

Hei! Kiinnostaisi tietää mitä veneen vakuutukset maksaa ja mitä muita kuluja kertyy.

9

700

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lillamoro

      Vakkutusmaksunen 1234 euroa vuosi alvi sotu

    • 12

      Pohjolan sivuilta löytyy muistaakseni laskuri venevakuutuksellekin. Suuntaa-antavan luvun saa sieltä.

      Tässä ne tärkeimmät kustannustekijät:
      -vakuutus
      -laituripaikkamaksu
      -telakointipaikkamaksu (ai joo, myös nosto- ja laskukustannukset, jos vene ei ole omalla trailerilla tai sellaisessa seurassa, jossa on oma ilmainen nostosysteemi)
      -polttoaine
      -kevät- ja syyshuollon tarvikkeet

      -harvemmassa tahdissa ja enemmän kipparin "ostohimon" määrääminä erilaisia "parantelukustannuksia" kuten uusia mittareita, plotteria, tutkaa jne.

      Ylläolevat siis diy -systeemille. Ostopalveluista tulee äkkiä lisähintaa rutkasti.

      • Ykä2

        Listasi melko täydellisen paketin kustannuksiin vaikuttavista tekijöistä.
        Selvennettäköön vielä noita huoltokustannuksia. Mikäli uusi moottori, niin takuun ylläpitämiseksi voi olla pakollista huollattaa maahantuojan valtuuttamalla huoltoliikkeellä. Takuun mentyä voi sitten huoltaa tsi tai anna toisen tuhota menetelmillä.


    • Aulis Merenkulkija

      Se onkin viidakko, jota ei voi raivata mitenkään eri yhtiöitä keskenään vertaamalla. Halutessasi euromääräisen turvan palo-, uppamis- ja varkautta varten maksu märäytyy promilleina summasta.
      Seuraavaksi siihen vaikuttaa joissakin yhtiöissä veneen ikä, luokitus, katsastus (venekerhon antama todistus varusteista) ja yleinen veneen ilme.
      On yhtiö, joka ei anna mitään vakuutusta vanhalle kuluneelle puuveneelle, jossa räpättää, jokin itsemarinoitu moottori. Tai rungolle saa vakuutuksen, mutta koneelle ei.
      Toinen yhtiö vaatii melko suuren omavastuun vanhalle lasikuitu/perämoottori -jutulle. Se voi olla melkein 40 % koko vakuutetun arvosta. Eli runko moottori arvo 5 000 € -vakuutuksen omavastuu 2 000€. Sama, jos omakotitalon arvo olisi 500 000€ ja täysiarvovakuutuksen omavastuu 200 000€! Moniko ottaisi?

      Itse käytin paikalla omalle kotiveneelleni Tapiolan, Sammon ja Lähivakuutuksen äijät. Ensimmäisellä kierroksella tuli pelkäät edustajat, joista ainutkaan ei tajunnut teräsveneen rakenteidenkin tulipalossa menevän pilalle.
      Toisella kierroksella sain yhtiöistä mukaan ns. "veneisiin erikoistuneen tarkastajan", joka ei ollut paljon parempi juttu. Kolmeen kertaan keskustelin samat jutut heidän kanssaan palosta tai uppoamisesta. Lopulta sitten yhden yhtiön kanssa itse sanelin mieleiseni lisätekstin sinne venevakuutuksen mukaan ja saatiin asia kuntoon.
      Omavastuuni puristettiin 4 000€. Toimitan nyt ensikevääksi heille uuden katsastustodistuksen ja B-luokituksen mukaisin välinein olevan turvatarkastuksen. Koska tällaista venettä ei ole toista, niin ehdoissa lukee "rakennettava ja varustettava uudelleen piirustuksien mukaan, tahi korvattava summalla X XXX XXX euroa veneen tuhoutuessa/kadotessa." Yhtiön ukko kuvasi luullakseni 250 ruutua lattianalaisistakin rakenteista, läpivienneistä, lämmityksen suojatoimista, hiilihappolaukaisemista, keittiöstä ja muusta.
      On yhtiöitä, jotka antavat vakuutuksen netissä, kun ruksailee kohtiin jotakin merkintöjä. Haverissa sitten tarkastaja tulee kuvaamaan ja mittaamaan jätökset. Kaikki mikä ei stemmaa on vakuutuksen ottajan vahinko, ellei siten harhaanjohtavaa tietoa. Siinäpä sitten tapellaan vuoden 1991 Yamahasta, joka olikin vakuutuksessa vm. 1996.
      Varastettuja perämoottoreita tuskin korvataan täydestä arvostaan, jos perälaudassa on vain kiinnittimien puristekohdat. Puuttuu pulttaukset ja lukitsin, ehkäpä varkaalla oli aikaa viedä ohjausvehkeetkin? Onhan tapauksia jossa vene on ollut trailerilla valmiiksi ja venyvällä kiinalaisketjulla kiinni rantakoivuun. Se traileri oli jo Vaaalimaan itäpuolella, kun joku rupesi kaipaamaan venettään. Se on herkkupala vakuutustarkastajalle evätä kaikki korvaukset.
      Vakuuttaminen oli puolitieteellistä arvausta ja loput soopaa, jos olisin uskonut ensimmäistä kävijää. Loppuvaiheessa olin halukas vakuuttamaan ruotsalaisessa yhtiössä, jossa on erityisesti venevakuutuksia moneen eri tarkoitukseen ja laitteeseen.
      Mitäkömaksan tästä kaikesta? Vuosimaksu on tarkalleen 1480 euroa. Se on sitten yhdistetty kotivakuutus, oikeusturva, vene- ja konevakuutus, siihen kuuluu talvehtiminen jäissä ja sen vahingot, sekä tietysti uppaminen ja varkaus.

      Aulis Merenkulkija

    • kar-po

      Vakuutuksien hintaan vaikuttaa moni asia, mm vetotapa, moottoreiden määrä, polttoaine, moottoriteho ym ym. Ja tärkeinpänä asiana tietysti veneen vakuutusarvo. Nyrkkisääntö vakuutuksen vuosihinnalle on noin 2% sen vakuutusarvosta.

    • aikahuimasti eri yhtiöiden välillä. Kannattaa kysyä tarjous useammasta yhtiöstä.
      Itsellä 47000e vakuutus vaihteli 280-450e, 250e omavastuulla, katsastus-, sprinklerialennuksella.

      • Halapoo

        Täsä omat kulut kaudelle 2010 sisältää pohjan maalauksen ym. ajoa 300h



        bella 7000 vm.89 12000
        akut 150
        huolto 500
        vakuutus 200
        laiturit 100
        trossi 60
        ankkuriliina 100
        talvisäilytys 80
        ledvalot 100
        pohja 380
        kuomunkorjaus 150
        diesel 3*300=900 1000
        sammutin 2kpl 40
        nostot 150
        syyshuolto 170
        huoltosarja 70
        yht. 15250


      • Wickström W 3
        Halapoo kirjoitti:

        Täsä omat kulut kaudelle 2010 sisältää pohjan maalauksen ym. ajoa 300h



        bella 7000 vm.89 12000
        akut 150
        huolto 500
        vakuutus 200
        laiturit 100
        trossi 60
        ankkuriliina 100
        talvisäilytys 80
        ledvalot 100
        pohja 380
        kuomunkorjaus 150
        diesel 3*300=900 1000
        sammutin 2kpl 40
        nostot 150
        syyshuolto 170
        huoltosarja 70
        yht. 15250

        Sulla on todella halpaa talvisäilytys, laituri ja vakuutus. Kahteen ensimmäiseen mulla menee 580 450 euroa. Mitenkä on se teksti vakuutuksesta? Onko tosiaan täydestä arvostaan palossa ja katoamisessa?


      • Halapoo
        Wickström W 3 kirjoitti:

        Sulla on todella halpaa talvisäilytys, laituri ja vakuutus. Kahteen ensimmäiseen mulla menee 580 450 euroa. Mitenkä on se teksti vakuutuksesta? Onko tosiaan täydestä arvostaan palossa ja katoamisessa?

        Se on täällä maaseutukaupunkeissa halvempaa. Vakuutuksen otin täys kaskona 15000€, en sitten tiedä mitä korvaa.
        Eli kiinteät kulut on noin 800€ vuosi. On sitä siinäkin. Kun kalaveneen kulut on vain alle satasen. Ei vakuutuksia eikä laitureita, vain rantapaikka 41€.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      41
      2395
    2. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      301
      1974
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      20
      1760
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      24
      1575
    5. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      23
      1414
    6. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1309
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      43
      1308
    8. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      139
      1255
    9. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      37
      1121
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1016
    Aihe