Joka laittomasti käyttää taikka omaa käyttöä varten pitää hallussaan tai yrittää hankkia vähäisen määrän huumausainetta, on tuomittava huumausaineen käyttörikoksesta sakkoon tai vankeuteen enintään kuudeksi kuukaudeksi.
Sakkoa, kuka maksaa, jos "välitön" luonne, ei itse niin välitä, enempi muitten murheita, "no se tulee sitten". Jos oma kassa tullut verovaroista, kts kuitti paljonko veroa (ALV), näille menee,"me vihreät haluamme lisää veroja", varmaan jokainen tuon kuullut
Sakkoa, kuka maksaa, jos "välitön" luonne, ei itse niin välitä, enempi muitten murheita, "no se tulee sitten". Jos oma kassa tullut verovaroista, kts kuitti paljonko veroa (ALV), näille menee,"me vihreät haluamme lisää veroja", varmaan jokainen tuon kuullut
Vastaukset 1
Vanhimmat
On vihreäliitto esittänyt kulutukseen liittyvän verotuksen nostamista, mutta samalla vaaditaan työntekoon liittyvien maksurasitteiden helpottamista erityisesti matalapalkka-aloilla.
Vanhasen hallituksen lanseeraam matapalkka-alojen veronalennus on mitätön työnantajille. Kuka tekisi työtä 37 € kuukaudessa, mikä jäisi veroalen myötä työnantajalle alennuksesta. Ei edes vuodessa työnantaja pysty palkaamaan työtöntä yhdeksi kuukaudeksi. Alin tuloluokka on 600 € kuukaudessa tienaavat. 37*12=444 € vuodessa työnantajalle.
Jotta pystyisi palkaamaan edes kuukaudeksi pitäisi jäädä alesta käteen 50 € kk. Yhteiskuntavastuunsa tunteva yrittäjä pyrkii palkaamaan lisää ihmisiä, niin olisivat poissa sosiaalimenoista ja veroja voitaisiin pistää lapsilisien korottamiseen. Ainakin tuo kuukauden jobi kelpaisi kesätöitä etsivälle opiskelijalle, niin olisi poissa toimeentulotukiluukulta ja nekin varat voisi kunta laittaa vanhusten hoitoon.
Nyt 37 € voidaan pistää vain nykyisten palkansaajien palkkoihin. Alennus koskisi 38 % palkansaajista. Minusta tuota joukkoa voisi kutistaa, niin työnantaja voisi aidosti palkata lisää ihmisiä. Vai, kun on noin laajasta palkansaajien joukosta kyse, onko tarkoitus vauhdittaa tupoa?