Uuden asunnon kirsikka- ja luumupuu

Aloitteiljavasta

Muutin pari viikkoa sitten uuteen asuntoon, ja minulla on ensimmäistä kertaa oma piha. Tältä pihalta löytyy ennestään n. 4m korkeat kirsikka- ja luumupuut. En kuitenkana tiedä näiden hoidosta mitään, enkä tajunnut kysyä edelliseltä asukkaalta. Eli mitä perusjuttuja niille pitäisi syksyisin tai keväisin tehdä? Oksien leikkaamiset, kastelut, lannoitukset jne? Miten ja milloin luumut poimitaan? Varsineen? Ehdin jo nähdä asunnolla ensimmäistä kertaa käydessä (ja kuulin myös) että luumupuu on joka vuosi aivan täynnä luumuja. Kirsikkapuussa ei kuulemma juurikaan ole hedelmiä ollut, mutta senkin toivoisin kukkivan kauniisti vielä vuosia. En tiedä millainen maa on, mutta muistan nähneeni, että nurmikko oli erittäin hyväkuntoinen ja vihreä.
Miten saattaisin siis pilata nämä kasvit? Pistättekö vinkkejä puiden hyvästä hoidosta, jos teillä on kokemusta.

3

813

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Olipa mukava, että pihassasi oli jo hedelmäpuita valmiina. Tämmöset suuret puut ei enää kovin paljon työtä teetä, ovat jo juurtuneet hyvin paikoilleen. Keväällä lannoitetaan kevätlannoitteella, kastellaan keväällä, alkukesällä. jos ei taivaalta tule sadetta. Ei niitä tarvitse joka päivä kastella, kerran viikossakin riittää, kun kastelet reilusti. Satoa ei kerätä oksineen, vaan hedelmä kerrallaan syksyllä. Tunnet kyllä koska luumut on kypsiä, pehmenevät, ja maistellakin voit. Sadon korjuun jälkeen annetaan vielä syyslannoitusta. Voit myös huolehtia, että puiden juuret ei kasva rikkaruohoa. Hyvä konsti on kun leikkaat pyörylän vaikka mansikkakankaasta puunjuurelle, peität sen kuorikkeella, tai vaikka soralla. Heinä ei pääse kasvamaan, ja on siistin ja hyvän näköinenkin. Jos sinulle tulee puuntuhkaa, niin se on myös hyvä lannoite puillesi.
      Toivotaan että kun kevät tulee, näät kirsikkapuittesi kukkarunsauden. Toivotan kaikkea hyvää, ja iloa elämääsi!

      • Aloittelijavasta

        suuret kiitokset vastauksesta! Odottelen jo kevättä innolla pelkästään noiden puiden takia! :)


      • kukkia sinulle!
        Aloittelijavasta kirjoitti:

        suuret kiitokset vastauksesta! Odottelen jo kevättä innolla pelkästään noiden puiden takia! :)

        Vastaus. Tässä esimerkki, miten kauniisti voi toiselle vastata, kiitos marja-liisa!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kotihoito suomussalmella

      Mitämieltä ootte suomussalmen kotihoidosta?
      Suomussalmi
      40
      5675
    2. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      228
      4689
    3. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      45
      4593
    4. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      73
      4460
    5. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      26
      4382
    6. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      160
      3815
    7. Mitä juuri sinulle kuuluu?

      Tänään? Rehellisesti.
      Ikävä
      96
      3222
    8. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      23
      3085
    9. Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes

      Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!
      Maailman menoa
      27
      3072
    10. Linux Mint asennus kaatuu heti alkuun

      Tulee kernel panic BIOS-tekstin jälkeen. Yritän ensimmäistä kertaa asentaa Linux Minttiä vanhalle Windows 10 -läppärill
      Apua aloittelijalle
      10
      2170
    Aihe