Kokkola on suosikkiasemassa tulevassa maakuntaviestissä, kokkolan asemaa viestissä on vankistanut nämä kuntaliitokset. Saahan suurkokkola nyt joukkueisiinsa myös entisen lohtajan, kälviän ja ullavan huiput. Kokkolan suosikkiasemaa vahvistaa myös tuo santahaan tykkilumi, joka on tällainen ihan laillisen lisäpotkun harjoitteluun tuova mahdollisuus. Suomalaisten menestykseen kesä -ja talvikisoissa vuosikymmenien ajan haettiin lisäpotkua laittomista konsteista kuten erilaiset dopingit, omanveren tankkaus ym.ym. Nyt kun tällaia vippaskonsteja ei enää ole käytössä voidaan seurata puhdasta kesä -ja talviurheilua.
Kokkola voittajasuosikki maakuntaviestissä.
Suosikki,,.,
2221
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Toistaiseseksi mennään vanhan kuntajaon peruusteella. Toinen asia kuika paljoin Kokkolan joukke paranis vaikka voisi käyttää uusien liitoskuntien hiihtäjiä?. Muuten kantaKokkolan sijoitus on 6.
Nyt sitten kerrotaan että maakuntaviestiin mennään vanhan kuntajaon mukaan vaikka virallinen kuntaliitos on kaupungin valtuustoa myöten toiminnassa. Kokkola vaatii myös korpelan voiman omistajuutta näiden liitoskuntien osuuksilla kun liitos tehty. Kyllä kokkolan täytyy lähteä viestiin yhteisellä karsintojen perusteella valitulla porukalla.