Kokemuksia synnytyksen jälkeen

onnellinen_masis

Millaisia kokemuksia teillä on sairaalassa olosta synnytyksen jälkeen masennusdiagnoosin kanssa?
Itselläni löytyy papereista useampaankin otteeseen merkintä masennuksesta, sairastan yhä, mutta en jaksa enkä halua ottaa apua vastaan, koska pärjään ilmankin apua (pärjännyt monta vuotta).

Ensimmäisen lapseni kohdallani sairaalassa vain epäiltiin masennusta, mutta pääsin melko "vähällä kyttäyksellä". Nyt tilanne on kuitenkin toinen, koska jo neuvolassa on asiaan puututtu. En silti koe avun tarvetta, koska perheemme arki pyörii ihan hyvin näinkin.

Mutta entä sairaalassa kun lapsi syntyy? Pääsenkö ikinä sieltä kotiutumaan vauvan kanssa, jos diagnoosiin kiinnitetään sairaalassa huomiota? Vai luottavatko he äidin sanaan pärjäämisestä?

1

670

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äpjäpjä

      vain huomiota "en jaksa ottaa apua vastaan" ja "en koe avun tarvetta"...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      245
      4372
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      122
      2822
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2582
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      86
      1556
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      117
      1498
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      49
      1219
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      85
      1154
    8. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      184
      1003
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      996
    10. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      993
    Aihe