Raju elintasokilpailu tuhnuyhteisössä

Oletteko omistusasujat panneet merkille, miten elintasokilpailu saattaa roihahtaa tuhnuyhteisössä autojen suhteen?
Vuokrakasarmilla on ainakin yksi kingi, joka on onnistunut hankkimaan muita paremman auton, jopa Audin, Mersun tai Bemarin. Ja muut katselevat kateellisina vierestä ooppeln tai tojotan ratin takaa.
Tämä on enemmän sääntö kuin poikkeus. Nämä autot ovat kuitenkin käytettyjä, mutta kiiltävät aina puhtauttaan kuin uusi. Niissä on lisämausteina aluvanteita ja lisävalopatteristo.
Varsin huvittavaa touhua. Ostaisivat ennemmin oman asunnon niin ei tarvitsisi peltilehmällä ylpeillä. Joka tapauksessa omistusasujalla auto vaihtuu parempaan muutaman vuoden asumisen jälkeen, ja auto menettää merkityksensä statuksen tuojana.
10336
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

"Auto nostaa elämisen laatua toisinkuin asunto."

Voisiko tästä kenties vetää sellaisen johtopäätöksen että asuvat autoissaan?

Äänestä

olen pannut saman merkille. Aina löytyy näitä ikinuoria tuhnuja jotka kiltisti maksavat 750e/kk vuokraa kaksiostaan ja toiset 750e/kk bemaristaan. Tuolla summalla makselisi jo kelpo taloa omakseen.

Sitten on näitä joilla on se oma kasarminluukku a 150 000 ja bemari a75 000. (noh, ehkä vähän liioteltuna) Näilläkin summilla yhdistettynä ostaisi jos vähintään rivarin pätkän.

Hauskaa, että sitten kuitenkin löytyy naureskelijoita näille kia ceed-miehille. Myönnän, että ei näky minunkaan silmää hivele kun meidänkin lähellä on 5-henkisellä ok-perheellä tuo kia-farkku, mutta sitten kun asiaa ajattelee niin ei se suinkaan tyhmää ole:

Kia maksaa sen 15 tonnia ja sen ajaa loppuun siinä vajaassa 10 vuodessa. BMW X3 maksaa varmaan 75 tonnia eikä senkään arvo 10 vuoden päästä häävi ole. Täysin samat ajot ja kiialla vielä pienemmin kustannuksin näillä kuitenkin pystyy ajamaan.

Eli kumpi olikaan se viisaampi ok-asuja Kia-mies vai vuokralla tuhnutteleva bemari-mies?
Entäpä kummalla on 8 vuoden päästä varaa parempaan autoon, vaurastuneella ok-asukkaalla vai indeksikorotettuja vuokria maksaneella tuhnulla?

Loppuun mainittakoon, etten itse aja sen enempää Kialla kuin bemarillakaan vaan autoni on "siitä välistä."

Äänestä
  • Noin pitkän ja tyhmän jorinan kirjoittaa surkea ikivelkamuuli..

    Äänestä

  • noin tyhmää.. kirjoitti:

    Noin pitkän ja tyhmän jorinan kirjoittaa surkea ikivelkamuuli..

    on sellainen joka ei pysty lukemaan ja sisäistämään yli kahta riviä tekstiä.

    BUBUUBUBAHAAHHAHHAHAHAHAAHAHA

    Äänestä

  • että kummastakaan ei ole kymmenen vuoden päästä muuta jäljellä kuin pino vuokrakuitteja ja paha mieli.

    Äänestä

  • Omassa varat parempi kirjoitti:

    että kummastakaan ei ole kymmenen vuoden päästä muuta jäljellä kuin pino vuokrakuitteja ja paha mieli.

    Auto on SIJOITUS, jolla tehdään vielä muhkea tili. Etkö muista, näinhän hommaa perusteltiin ennen kuin autoverotus pistetiin uusiksi ja lähti sijoituksista tonni tai kaksi kertalaakista pois...

    Ja tarjoaahan autosijoitukset myös vuokraluusereille mahdollisuuden leikkiä suurta sijoittajaa & oppia kokemastaan. Näitä kokemuksia täällä auliisti jaellaankin:

    - auton arvo laskee 15 % vuodessa, sama pätee varmaan asuntoihinkin
    - auto on rahoitusliikkeen omaisuutta, kunnes laina on maksettu kokonaan pois, sama pätee varmaan asuntoihinkin
    - jne.

    Äänestä

  • paskanen nauru kirjoitti:

    on sellainen joka ei pysty lukemaan ja sisäistämään yli kahta riviä tekstiä.

    BUBUUBUBAHAAHHAHHAHAHAHAAHAHA

    Ei kaikkia paskaa jaksa kahlata, kun samaa työnnät kymmenen kertaa päivässä, pöölö.

    "
    BUBUUBUBAHAAHHAHHAHAHAHAAHAHA " Tämä olet. Et voi itseäsi paremmin kuvata!

    Äänestä

Ennemmin sitä ajelee vanhalla parempimerkkisellä koslalla kuin maksaa itsensä kipeäksi Kiasta ja huoltoina perään vielä toiseen kertaan. Siinähän on se seitsemän vuoden takuu.

Äänestä

Myös karvanopat ja wunderbaum löytyvät lähes poikkeuksetta vuokrakasarmien "arvoautoista".

Itse aloitin vähän vaatimattomammasta autosta, tojotasta, ja nytkin on vain volvo alla. Kummasti se on niin, että kun laina lyhenee ja palkka nousee, niin autokin vaihtuu siinä sivussa hieman parempaan. Pikkuhiljaa, sillä auto on sijoituksena surkea, jos se ylipäätään on mikään sijoitus.

Kyllä tuhnutkin usein huomaavat, että kun ikää tulee vähänkin lisää, kaikkoavat naaraat lähistöltä varakkaiden omistusasujien kainaloihin. Autolla voi ehkä saada haaviinsa alaikäisiä tyttöjä (tulevia tuhnuja), mutta vähänkään vanhempana ei vuokrakasarmi tai muukaan kasarmi houkuttele itseänsä kunnioittavia kottaraisia.

Tuhnujen kommentteja aiheeseen?

Äänestä

Oli sitten mikä tahansa kysymyksessä,itse en autoihin sijoita hulluja jos niillä ei ole tuottoa.

Eli mitä halvemmalla pääsee sitä parempi on.Siis järkevyydellä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pihavalomies kirjoitti:

Oletteko omistusasujat panneet merkille, miten elintasokilpailu saattaa roihahtaa tuhnuyhteisössä autojen suhteen?
Vuokrakasarmilla on ainakin yksi kingi, joka on onnistunut hankkimaan muita paremman auton, jopa Audin, Mersun tai Bemarin. Ja muut katselevat kateellisina vierestä ooppeln tai tojotan ratin takaa.
Tämä on enemmän sääntö kuin poikkeus. Nämä autot ovat kuitenkin käytettyjä, mutta kiiltävät aina puhtauttaan kuin uusi. Niissä on lisämausteina aluvanteita ja lisävalopatteristo.
Varsin huvittavaa touhua. Ostaisivat ennemmin oman asunnon niin ei tarvitsisi peltilehmällä ylpeillä. Joka tapauksessa omistusasujalla auto vaihtuu parempaan muutaman vuoden asumisen jälkeen, ja auto menettää merkityksensä statuksen tuojana.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu