Kun 1GB on käytetty, netti ei toimi 64kbps nopeudella, vaan noin ~10kb, jonka lisäksi datapaketteja ilmeisesti tahallaan viivytetään serverin päässä 10-20 sekuntia jotta asiakas ostaisi itselleen lisää kaistaa ns. vitutuksen vuoksi.
Testattu sekä iPhone 4:llä että N900:n maemo-alustan sovelluksella joka mittaa networkin toimivuutta.
Onko laillista tahallaan häiritä asiakkaan datansiirtoa (muutoin kuin laittamalla se matalimpaan prioriteettiin, jonka ymmärrän ja joka on ihan sallittua)?
Mielestäni maalaisjärki sanoo, että asiakkaan painostamiseksi ei saa alkaa 'kiusata' tätä mm. viivyttämällä tiedonsiirtoa.
Dataa siis siirtyy esim. 10kb, tulee 4 sekunnin katkos ja 25% dropped packets, sitten dataa tulee puolen minuutin ajan 20kb/s ja sitten 10 sekunnin katkos jne., joka toistaa itseään johdonmukaisesti.
En näe tälle mitään muuta "syytä" kuin sen, että verkon ylläpitäjä tai tekninen admini on keinotekoisesti työnjohtonsa puolesta laittanut ohjelman 'kuristamaan' matalimman prioriteetin liikennettä.
Soneran mobiilinetissä dropped packet rate 25-50% kun dataraja
Insinööri
2
423
Vastaukset
- CmRjH
Kännykkäverkoissa dataliikenne on aina "pahnan pohjimmaisena". Se saa siis kaikelta muulta yli jääneen kaistan. Pahimmillaan mitään ei jää yli ja dataliikenne seisoo.
- fdbbbbb
vaikea vain uskoa että 100% soneran verkosta olisi tyydyttynyt esim. klo 2-3 arkena yöllä (testattu, yövuoro työssä)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka1162995EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje301377- 1031227
Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas1621017Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta3661007Empaattisuus ja suoruus.
Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi133978- 57881
Sä saat mut tuntemaan
Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne22703- 40698
Tunnettujen vanhempien lapset, tv-sarja
Tunnettujen vanhempien lapset saa tv-sarjan. Juurihan yksi heistä oli MTV:ssä 6.5.26 kertomassa ettei halua julkisuutta111654