Onko allergiaperäinen oikea astma

Astma

Minulla eilen todettiin allergiaperäinen astma.Minulle jäi epäselväksi että onko se ihan oikea astma vai onko se allergian ja astman väliltä? olen kaikille heinille allerginen. Lääkäri määräsi hoitavat lääkkeet Flixotide.

9

1833

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Moniallerginen

      Eiköhän se ole silloin nimenomaan allergian aiheuttama astma, jos sulle tulee ahdistusta jne vain heinä/kesäaikaan? Siinä ns."oikeassa" astmassa olet kurkku tukossa ja pihiset vuoden ympäri (varsinkin jos on paha). Mutta onko sillä nyt toisaalta väliä miksi sitä kutsutaan...

      Itselle tulee pölystä ja heinistä/siitepölystä astmaoireita ja hengenahdistusta, samoin jos rasitun (esim.juoksen) ulkona, oli vuodenaika mikä tahansa.

    • 45 vuotta sairastanut

      Astmallahan ei välttämättä ole allergian kanssa yhtään mitään tekemistä, astma on krooninen tulehdussairaus jonka aiheuttamiin kohtauksiin voi jopa kuolla.

      Astman aiheuttajaa ei edelleenkään tunneta, tosin alttius astmaan on jonkin verran perinnöllistä.

      En tiedä mitä lääkärisi tuolla "allergiaperäisyydellä" tarkoittaa, tuskin sentään voittaa Nobelia ensimmäisenä astman alkuperän keksijänä.

      Miten astmasi todettiin? Ilmeisesti pef-mittaukset, spirometria ja röntgenkuvat on otettu? Ilman näitähän astmaa ei voi diagnosoida.

      Astman hoitoon käytetään kortisonipohjaisia inhalattoreita (esim. Becotide, Bricanyl, Pulmicort) ja kohtauksia helpottamaan avaavia lääkkeitä, nekin inhalaationa (mm. Ventoline, Salbuvent, Oxis). Jos astma pääsee oikein pahaksi, kortisoni otetaan tablettikuurina tai antibiootit suoraan suoneen sairaalahoidossa.

      • pitkään sair.astmaatikko

        Bricanyl kuuluu kylläkin avaaviin lääkkeisiin,ei mainitsemiisi kortisonipohjaisiin.


      • 45 vuotta sairastanut
        pitkään sair.astmaatikko kirjoitti:

        Bricanyl kuuluu kylläkin avaaviin lääkkeisiin,ei mainitsemiisi kortisonipohjaisiin.

        Joo, huomasin itsekin virheeni heti kun olin viestin lähettänyt mutta en viitsinyt enää korjata - lääkärihän ne lääkkeet sitten määrää enkä minä.... >;).

        Tavoittelemani lääkenimi oli Beclomet, joka on itselläni käytössä. Kortisonipohjainen, siis. Onneksi täällä ollaan tarkkana---------
        :D


    • allergiaperäinen astmaatikk...

      Se on aivan oikea astma.

      Allergiaperäisesä astmassa tauti on kehittynyt allergioiden "takia". mutta silti kyseessä on kaksi sairautta: Allergia ja astma.

      Astma voidaan jakaa sisäsyntyiseen ja ulkosyntyiseen astmaan. Sisäsyntyisen syytä ei aina voida selvittää, mutta tuon ulkosyntyisen (allergiaperäinen astma) syy on usein allergioissa. ja sitä kutsutaan myös allergiaperäiseksi astmaksi (sen muistaa paremmin kuin termit sisä ja ulkosyntyinen)

      Se, että lääkärisi sanoo astmaasi allergiaperäiseksi, kertoo paljon enemmän seuraavalle astmaa hoitavalle lääkärillesi kuin pelkkä astma -käsite.

    • Sununna

      Kyllä sinulla on oikea astma. Astma on joko rasitusperäinen tai allergia peräinen. Sinun astmasi on "aiheutunut" allergiasta. Kai sinä sait muitakin lääkkeitä kuin Flixotiden? Hyviä vointeja!

      • Astma

        Minulla on Ventoline toinen lääke jota otetaan tarvittaessa.


      • santra
        Astma kirjoitti:

        Minulla on Ventoline toinen lääke jota otetaan tarvittaessa.

        minun pojallani 1vuoden ikäisenä todettu erittäin paha vilja- allergia. Pelkkä vehnä tärkkelys tai jauho pöly saa hengen ahdistus kohtauksia.(Lisäksi oksentelu ja jatkuva ripuli ja kiukuttelu voivat olla merkkejä.) Saa olla tarkkana, kun menee kaupassa käymään, ettei ole leipomoa samassa tilassa missä kauppakin. Pojalleni määrättiin ventolinea ja inhalaationa. Lisäksi asuimme home kerrostalossa, jossa oireet pahenevivat. Mutta tilanne on toinen, ventolinea ei ole tarvinnut ollekaan ja muutimme huhtikuussa pois homeläjästä!!! Siis home voi olla syy astmaa sairastaville vanhuksille, lapsille ja aikuisille,.. siis terveystarkastajat kutsumaan kotiinne, jos on epäillystä.


    • astmaatikko

      sinulla on ihan oikea astma. sait myös lääkitykseksi astmalääkkeen. astmaa on kahden tyyppistä ja samalla ihmisellä voi olla kumpaakin. nämä tarkoittavat vain tilanteita tai tapoja joissa astma oireilee. jos on allergia peräinen astma, niin on myös allerginen joillekkin asioille.ilmeisesti olet allerginen heinille ja astmasi pahenee kun on heinä aika. yleensäkkin asiat joille on allerginen pahentavat astmaa. rasitusastma oireilee taas liikunnan yhteydessä. allergia, astma ja atooppinen ihottuma kulkevat käsikädessä. jos on yksi niistä, niin helposti saa muutkin. toinen pahentaa myös toista. ne voivat toki olla yksinkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      204
      3085
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      239
      1590
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      92
      1442
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      88
      1342
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      46
      1304
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      148
      1206
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      12
      1168
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      120
      992
    9. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      89
      912
    10. Tuntuu liian hankalalta

      Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.
      Ikävä
      44
      793
    Aihe