Mikä laji tähän terraarioon?

käärmettä etsivä

Minulla on terraario, joka on mitoiltaan 100x60x100cm. (PxSxK). Ajattelin hankkia siihen jonkin käärmeen, mutta laji on vielä hakusessa. Ensikäärmeeksi tulisi, mutta viljakäärme on tuntuu turhan laimealta lajilta moniin muihin käärmeisiin verrattuna. Mikä olisi sellainen ensikäärmeeksikin sopiva laji, joka käyttäisi tuota korkeutta hyväkseen? Terraariossa on 3D kalliotausta tasoineen.

Käärmeen ei tarvitse tuoda tohveleita ja sanomalehteä aamulla, voi siis olla vähän temperamenttisempikin luonne, sillä minulla ei ole mitään tarvetta käsitellä sitä. Muista matelijoista on kyllä kokemusta.

Onko mielessänne siis muita tuon kokoiseen ja muotoiseen terraarioon menevää käärmelajia, jos viljakäärmettä ei oteta lukuun?

2

430

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Käääääääärmyli87

      Rottakäärme. Ne ovat helppoja aloittelijoille ihan niinkuin viljiksetkin, mutta luonnetta löytyy enemmän. Samaten härkäkäärme.

    • kärmezs

      kuningaskäärme tai maitokäärme? meillä on maitokäärme ja hyvin käsiteltävä ja lempeä otus, kuningaskäärmeitä on montaa eri ala lajia ja niistä löytyy paljon värivaihtoehtoja. kaverilla on brox joka on suomessa erittäin harvinainen, kuuluu kuningaskäärmeitten lajiin. tuotu ulkomaiselta kasvattajalta jolla on niitä vielä 2 jäljellä. hyvä vaihtoehto olisi myös puupython, jos et aio käsitellä sitä. komea vihreä väri ja yleensä äkäinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      70
      3550
    2. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      148
      3503
    3. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3322
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      53
      2769
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      32
      2036
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      30
      1962
    7. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      40
      1695
    8. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1676
    9. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      96
      1625
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1390
    Aihe