Minulla on terraario, joka on mitoiltaan 100x60x100cm. (PxSxK). Ajattelin hankkia siihen jonkin käärmeen, mutta laji on vielä hakusessa. Ensikäärmeeksi tulisi, mutta viljakäärme on tuntuu turhan laimealta lajilta moniin muihin käärmeisiin verrattuna. Mikä olisi sellainen ensikäärmeeksikin sopiva laji, joka käyttäisi tuota korkeutta hyväkseen? Terraariossa on 3D kalliotausta tasoineen.
Käärmeen ei tarvitse tuoda tohveleita ja sanomalehteä aamulla, voi siis olla vähän temperamenttisempikin luonne, sillä minulla ei ole mitään tarvetta käsitellä sitä. Muista matelijoista on kyllä kokemusta.
Onko mielessänne siis muita tuon kokoiseen ja muotoiseen terraarioon menevää käärmelajia, jos viljakäärmettä ei oteta lukuun?
Mikä laji tähän terraarioon?
käärmettä etsivä
2
438
Vastaukset
- Käääääääärmyli87
Rottakäärme. Ne ovat helppoja aloittelijoille ihan niinkuin viljiksetkin, mutta luonnetta löytyy enemmän. Samaten härkäkäärme.
- kärmezs
kuningaskäärme tai maitokäärme? meillä on maitokäärme ja hyvin käsiteltävä ja lempeä otus, kuningaskäärmeitä on montaa eri ala lajia ja niistä löytyy paljon värivaihtoehtoja. kaverilla on brox joka on suomessa erittäin harvinainen, kuuluu kuningaskäärmeitten lajiin. tuotu ulkomaiselta kasvattajalta jolla on niitä vielä 2 jäljellä. hyvä vaihtoehto olisi myös puupython, jos et aio käsitellä sitä. komea vihreä väri ja yleensä äkäinen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti25645604Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!4411349Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy22110961Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump389775Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla908618Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2776654Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen
Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti23105Perussuomalaisiin minä luotan
Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.132394Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys442350Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA
, ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle22213