Eli mulla on vm.93 oleva W202 mallinen mersu, joka tänään sammui eikä lähtenyt enää hetkeen käyntiin. Kun vartin odotin ja käynnistin niin lähti jo käymään, mutta käy todella huonosti eikä lähde liikkeelle vaan sammuu. Tätä ennen huomasin ajaessani ettei auto reagoi kunnolla kaasuun. Olen ostanut auton juuri ja se oli öljynvaihdossa mutta sytytystulppia ei vaihdettu. Missä voi olla vika kun kone käy todella vaivaisesti välillä sammuen? Miten saa korjattua?
C180 hajosi ?
ajjjjjjstna
54542
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
on aikakin yks mahdollinen villiveikkaus viaksi, maksaa noin 100-250e riippuu mikä käikäle siellä on..
c180 mallissa.
Vettä polttoaineessa. Jos oire tapahtuu lämpösessä tallissa niin sitten ei ole. Vikaa sytytysjohdoissa läpilyönti. Oletko katsonut että siellä on öljyä kun vanhat päästetty pois onko muistettu panna uudet tilalle. Kun siellä konepellin alla on hääritty niitä öljynputsarien kanssa onko vahigoitettu ruiskupumppua tai jotain muuta kannattaa silmämääräisesti katsoa mihin on koskettu.
Osaatko arvailla miksi ajonesto ei lähde pois päältä. Eli kun yritän avata ovet "kaukoavaimella" ei aina onnistu, jos sitten laitan avaimen lukkoon ja avaan sillä, hälärit käynnistyy! Patterit on vaihdettu avaimiin, eli ei siitä kyse ja välillä ne toimii moitteettomasti... Ongelmat alkoivat pakkasten myötä. Eikä se ajonesto lähde pois päältä, ennen kuin on kyllästymiseen asti sulkenut ja avannut, sulkenut ja avannut ja hälyttymien vikinää kuunnellut. Mulla on siis compressori avantgarde c 200 tai jotain sellaista. Huomaat varmaan, että naisihminen täällä kirkuen apua pyytää.
Siinä varmasti pitäis opettaa kaasupoljin oikeaoppiselle tavoileen seuraavasti:
-lukitse ovet virta-avaimella
- avaa ovet virta-avaimella
- työnnä virta avain virtalukkoon,käännnä KAKSI pykälää siten, että kaikki varoitusvalot syttyvät, mutta ÄLÄ STARTTAA
-paina kaasupoljin todella hitaasti alas asti
-kun kaasupoljin on pohjassa, päästä se takaisin ylös HITAASTI
- käännä sytytysvirta pois päältä
- astu ulos autosta ja laita ovet lukkoon
- avaa ovet uudestaan ja starttaa normaalisti
- auto toimii taas normaalisti?