YIT 18,54e/osake OSTA

Säynävä

YIT:n osakkeita kannattaa juuri nyt hankkia. Kuuluu HEX25:een ja on Suomen ykkösrakennusfirma ja porskuttaa ulkomaillakin, varsinkin Venäjällä. Lähes 100-vuotias yritys ja talous kunnossa. Tulee ihan KONE mieleen, mutta KONE on jo nousunsa tehnyt, YIT vasta ampaisemassa jyrkkään nousuu. Veikkaus: YIT:n osake YTY1V:n hinta vuonna 2015 25euroa. Ja osinkokin keväällä 3% luokkaa, ei huono. Tällä nousulla 18,54 --> 25,00 nousu olis 35% luokkaa!

Volatiliteetti vuodessa 35% mutta antaa kurssin heilua, suunta jokapauksessa nouseva. YIT:ssä on YTYä. Kummallista kun YIT:stä ei ole täällä halaistua sanaa kommentoitu.

6

3492

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Konkurssihinnoittelu

      Taitaa olla pörssinousu kohta takana, kun ostokehotuksia alkaa olla joka päivä tälläkin palstalla. Eipä näkynyt sinuakaan kaksi vuotta sitten, kun YIT:n kurssi oli neljässä eurossa. Onhan se hyvä jos viidessä vuodessa saa ehkä 35 %, mutta 350 % toteutunutta tuottoa on aika paljon parempi.

      • Säynävä

        Ei näkyny minua joo, kun ei ollut silloin rahaakaan. Joo pari vuotta sitten jo YIT.tä olis ollu hyvä hankkia.


    • MasterOfAllMetal

      On ostettu jo heinäkuussa 2009 hintaan 6,90 euroa.

      • ???

        Alta 4 euron n 10v takaperin, ennen ABB-kauppaa ;)


    • yx2.

      en kyllä ostaisi ja jos olisi, myisin pois,

      mielestäni YIT on ammattilaisen osake jolal pelataan eli vaihdetaan usein,

      aina kun osakkeita ostaa, kannatta lukea viimeiset uutisetkin 6 kk ajalta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin sinussa haluan koskea

      Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä
      Ikävä
      39
      2155
    2. Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä

      IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi
      Maailman menoa
      194
      1735
    3. Kerro nyt jotain

      Itsestäsi minkä haluaisit kaivattusi tietävän?
      Ikävä
      94
      1411
    4. Toisen ihmisen sydämellä

      leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo
      Ikävä
      142
      1219
    5. On tämä meidän ikäero jo turhan suuri

      Kannattaisi tutustua samanikäisiin.
      Ikävä
      115
      1128
    6. PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan

      kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki
      Ammattiliitot
      135
      1060
    7. Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."

      Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1010
    8. Millaisena luonteena

      Pidät kaivattuasi??
      Ikävä
      74
      970
    9. Olen otettu, mutta turhaan kulta testailet

      Sinua minä vaan ❤️
      Ikävä
      70
      904
    10. Mukavaa keskipäivää

      Hyvää huomentakin 😊💛❤🔆2️⃣0️⃣2️⃣5️⃣
      Ikävä
      250
      886
    Aihe