YIT 18,54e/osake OSTA

Säynävä

YIT:n osakkeita kannattaa juuri nyt hankkia. Kuuluu HEX25:een ja on Suomen ykkösrakennusfirma ja porskuttaa ulkomaillakin, varsinkin Venäjällä. Lähes 100-vuotias yritys ja talous kunnossa. Tulee ihan KONE mieleen, mutta KONE on jo nousunsa tehnyt, YIT vasta ampaisemassa jyrkkään nousuu. Veikkaus: YIT:n osake YTY1V:n hinta vuonna 2015 25euroa. Ja osinkokin keväällä 3% luokkaa, ei huono. Tällä nousulla 18,54 --> 25,00 nousu olis 35% luokkaa!

Volatiliteetti vuodessa 35% mutta antaa kurssin heilua, suunta jokapauksessa nouseva. YIT:ssä on YTYä. Kummallista kun YIT:stä ei ole täällä halaistua sanaa kommentoitu.

6

3833

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Konkurssihinnoittelu

      Taitaa olla pörssinousu kohta takana, kun ostokehotuksia alkaa olla joka päivä tälläkin palstalla. Eipä näkynyt sinuakaan kaksi vuotta sitten, kun YIT:n kurssi oli neljässä eurossa. Onhan se hyvä jos viidessä vuodessa saa ehkä 35 %, mutta 350 % toteutunutta tuottoa on aika paljon parempi.

      • Säynävä

        Ei näkyny minua joo, kun ei ollut silloin rahaakaan. Joo pari vuotta sitten jo YIT.tä olis ollu hyvä hankkia.


    • MasterOfAllMetal

      On ostettu jo heinäkuussa 2009 hintaan 6,90 euroa.

      • ???

        Alta 4 euron n 10v takaperin, ennen ABB-kauppaa ;)


    • yx2.

      en kyllä ostaisi ja jos olisi, myisin pois,

      mielestäni YIT on ammattilaisen osake jolal pelataan eli vaihdetaan usein,

      aina kun osakkeita ostaa, kannatta lukea viimeiset uutisetkin 6 kk ajalta.

    • Tuotto%

      Onko holdaus tai osto kannattanut?
      http://www.taloussanomat.fi/sivu.php?page_id=26&sym=YTY1V.HSE&cat=STK&page=basicdata&link=/sivu.php&bench=&chart_len=1y

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Suomi maailman onnellisin maa

      Sanna muutti Suomen maailman onnellisimmaksi maaksi. Hänen pyyteetön työnsä maailmalla tuottaa edelleen tulosta.
      Maailman menoa
      156
      4022
    2. Taisi kolahtaa....

      Joku kysyi, että miksi S24 sallii kirjoittelun tänne venäläisiltä alustoilta, juttu poistui. Täällähän tosiaan välillä
      Maailman menoa
      39
      2627
    3. Moni islamilainen maa on jo kieltänyt burkat ja nigabit

      mm. Marokko, Tunisia ja Turkki. Miksi he ovat sen tehneet? No perusteet ovat selkeät ja yhteneväiset: turvallisuus, yhte
      Maailman menoa
      84
      2072
    4. Vain puolet SDP:n kannattajista luottaa puoluejohtoon häirintäkohussa

      Ja SDP on ilmoittanut, että ainoa rangaistus häirintään syyllistyneille kansanedustajille on puhuttelu - aina sama. Eli
      Maailman menoa
      77
      1884
    5. Suomi edelleen maailman onnellisin maa

      Olemme hyvällä tiellä. Laitetaan nyt talous kuntoon.
      Maailman menoa
      205
      1774
    6. Kyllä mies pakit kestää

      Herranen aina nyt poijat! 😃 Jos pelkäätte pakkeja noin paljon niin hamekangasta hakemaan. Oon ite saanut useammatkin n
      Ikävä
      25
      1071
    7. Mikä kaivatussasi

      on eniten yllättänyt?
      Ikävä
      72
      1065
    8. Miksi ajattelet

      että et riittäisi kaivatullesi?
      Ikävä
      62
      763
    9. Milloin olit onnellinen? Miksi?

      Mikä saa sinut onnelliseksi? Suomi on 9. kertaa maailman onnellisin maa. Kuulutko sinä onnellisten suomalaisten joukkoon
      Sinkut
      141
      761
    10. Anniina Valtonen odottaa - Sai 2-vuotiaalta lapseltaan napakan heiton!

      Suosikkimeteorologi Anniina Valtonen elää uutta vaihetta elämässään. Hän on kertonut odottavansa toista lasta. Valtonen
      Suomalaiset julkkikset
      27
      759
    Aihe