YIT 18,54e/osake OSTA

Säynävä

YIT:n osakkeita kannattaa juuri nyt hankkia. Kuuluu HEX25:een ja on Suomen ykkösrakennusfirma ja porskuttaa ulkomaillakin, varsinkin Venäjällä. Lähes 100-vuotias yritys ja talous kunnossa. Tulee ihan KONE mieleen, mutta KONE on jo nousunsa tehnyt, YIT vasta ampaisemassa jyrkkään nousuu. Veikkaus: YIT:n osake YTY1V:n hinta vuonna 2015 25euroa. Ja osinkokin keväällä 3% luokkaa, ei huono. Tällä nousulla 18,54 --> 25,00 nousu olis 35% luokkaa!

Volatiliteetti vuodessa 35% mutta antaa kurssin heilua, suunta jokapauksessa nouseva. YIT:ssä on YTYä. Kummallista kun YIT:stä ei ole täällä halaistua sanaa kommentoitu.

6

3778

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Konkurssihinnoittelu

      Taitaa olla pörssinousu kohta takana, kun ostokehotuksia alkaa olla joka päivä tälläkin palstalla. Eipä näkynyt sinuakaan kaksi vuotta sitten, kun YIT:n kurssi oli neljässä eurossa. Onhan se hyvä jos viidessä vuodessa saa ehkä 35 %, mutta 350 % toteutunutta tuottoa on aika paljon parempi.

      • Säynävä

        Ei näkyny minua joo, kun ei ollut silloin rahaakaan. Joo pari vuotta sitten jo YIT.tä olis ollu hyvä hankkia.


    • MasterOfAllMetal

      On ostettu jo heinäkuussa 2009 hintaan 6,90 euroa.

      • ???

        Alta 4 euron n 10v takaperin, ennen ABB-kauppaa ;)


    • yx2.

      en kyllä ostaisi ja jos olisi, myisin pois,

      mielestäni YIT on ammattilaisen osake jolal pelataan eli vaihdetaan usein,

      aina kun osakkeita ostaa, kannatta lukea viimeiset uutisetkin 6 kk ajalta.

    • Tuotto%

      Onko holdaus tai osto kannattanut?
      http://www.taloussanomat.fi/sivu.php?page_id=26&sym=YTY1V.HSE&cat=STK&page=basicdata&link=/sivu.php&bench=&chart_len=1y

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?

      Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam
      Maailman menoa
      233
      5820
    2. Eduskunnan setämiehet eivät häiritse

      Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.
      Maailman menoa
      39
      4668
    3. KL - Sähköautoilu aiheuttaa lisäkustannuksia muille tehopiikkimaksujen muodossa!

      Kauppalehti 15.1.2026 Kommentti / Sähköautoista tuli ongelma – Uusi ”vero” uhkaa Kun perhe ostaa sähköauton ja laittaa
      Hybridi- ja sähköautot
      10
      4266
    4. Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä

      https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on
      Hybridi- ja sähköautot
      12
      3021
    5. Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?

      Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni
      Maailman menoa
      118
      2974
    6. Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto

      Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,
      Maailman menoa
      74
      2452
    7. Silminnäkijät kertovat IS:lle useista törkeistä SDP:ssä tapahtuneista häirintätapauksista.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011749874.html Silminnäkijöiden Iltasanomille kertomusten mukaan SDP:ssä on tapahtu
      Maailman menoa
      121
      2406
    8. Nainen, kaiken aikaa olin yläpuolella

      Ja olen edelleen kaiken yläpuolella. Ja niin on aina oleva. :/
      Ikävä
      190
      1669
    9. Oletko ollut

      Oletko omasta mielestäsi ollut sokea asioille?
      Ikävä
      46
      1629
    10. Linta ja Pete vievät UMK:n tänä vuonna

      Aika nopeasti näki kuulematta tarjonnasta ketkä homman hoitaa. Mutta etukäteen jo kiitos muille osallistujille. https:
      Euroviisut
      23
      1296
    Aihe