YIT 18,54e/osake OSTA

Säynävä

YIT:n osakkeita kannattaa juuri nyt hankkia. Kuuluu HEX25:een ja on Suomen ykkösrakennusfirma ja porskuttaa ulkomaillakin, varsinkin Venäjällä. Lähes 100-vuotias yritys ja talous kunnossa. Tulee ihan KONE mieleen, mutta KONE on jo nousunsa tehnyt, YIT vasta ampaisemassa jyrkkään nousuu. Veikkaus: YIT:n osake YTY1V:n hinta vuonna 2015 25euroa. Ja osinkokin keväällä 3% luokkaa, ei huono. Tällä nousulla 18,54 --> 25,00 nousu olis 35% luokkaa!

Volatiliteetti vuodessa 35% mutta antaa kurssin heilua, suunta jokapauksessa nouseva. YIT:ssä on YTYä. Kummallista kun YIT:stä ei ole täällä halaistua sanaa kommentoitu.

6

3812

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Konkurssihinnoittelu

      Taitaa olla pörssinousu kohta takana, kun ostokehotuksia alkaa olla joka päivä tälläkin palstalla. Eipä näkynyt sinuakaan kaksi vuotta sitten, kun YIT:n kurssi oli neljässä eurossa. Onhan se hyvä jos viidessä vuodessa saa ehkä 35 %, mutta 350 % toteutunutta tuottoa on aika paljon parempi.

      • Säynävä

        Ei näkyny minua joo, kun ei ollut silloin rahaakaan. Joo pari vuotta sitten jo YIT.tä olis ollu hyvä hankkia.


    • MasterOfAllMetal

      On ostettu jo heinäkuussa 2009 hintaan 6,90 euroa.

      • ???

        Alta 4 euron n 10v takaperin, ennen ABB-kauppaa ;)


    • yx2.

      en kyllä ostaisi ja jos olisi, myisin pois,

      mielestäni YIT on ammattilaisen osake jolal pelataan eli vaihdetaan usein,

      aina kun osakkeita ostaa, kannatta lukea viimeiset uutisetkin 6 kk ajalta.

    • Tuotto%

      Onko holdaus tai osto kannattanut?
      http://www.taloussanomat.fi/sivu.php?page_id=26&sym=YTY1V.HSE&cat=STK&page=basicdata&link=/sivu.php&bench=&chart_len=1y

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      143
      10328
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      73
      9887
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      105
      6869
    4. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      215
      5332
    5. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      173
      5019
    6. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      168
      4211
    7. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      82
      2711
    8. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      170
      2671
    9. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      57
      2540
    10. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      166
      2501
    Aihe