Hopean ja kullan myynti

Mistähän se johtuu että Suomessa saa 30-40 % huonommin hopeasta ja kullasta muihin maihin verrattuna jos haluaa myydå?
Ruotsissakin saa 21€ grammalta 18 karaatin kullasta ja Hesassa mulle tarjottiin 15€!
Hopeassa ero on vielä suurempi.
Onkohan kilpailu Suomessa liian pienti?
51233
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Maksan saman kuin ruotsalaiset ja maksu on varma. Toki tuohonkin hintaan haluaisin ostaa kottikärryllisen. Aina olen halunnut pitää pidot joissa syödään kultalautasilta. Kullan arvohan ei siitä alenisi, olisi vain työtä sulatuksessa ja vasaroinnissa.

Pääkaupunkiseudulla olen.

Äänestä
  • Aloittaja

    Kiitos vastauksesta!
    Pitää käydä useammassa paikassa tarkastamaan mitä saa!

    Äänestä

  • UPDATE_6899884 kirjoitti:

    Kiitos vastauksesta!
    Pitää käydä useammassa paikassa tarkastamaan mitä saa!

    Käypä hinta ns. romukullalle on puhtaan kullan hinnasta puolet.
    Tässä on siis ensin laskettu seosmetallit pois, esim. 18 karaatin kullassa on 18/24 osaa puhdasta kultaa.

    Puhtaan kullan hinnan näet vaikka sivulta www.kitco.com

    Jos puhdasta kultaa tahtoo niin vaikka Outokumpu myy sitä 7% maailmanmarkkinahinnan päälle ja ostaa 7% alle maailmanmarkkinahinnan.

    Rahanvaihtajilla taitaa olla pienempi spreadi, noin 5% ero osto-ja myyntihinnan välillä. Kyse siis yhden unssin 999 promillen puhtaista kultakolikoista joiden pitää olla kapselissa ja naarmuttomia..

    Jos välttämättä haluat romukultaa myydä niin maksan sen mikä on paras tarjous. Parempi on että minä hyödyn kuin joku kultarahaksi.com.

    Äänestä

Älä tee sitä virhettä että myisit kulta rahaksi firmoille. Jos nyt olet jossain hirveissä nälissäsi ja tarvit paperia ostamiseen, niin myy vaikka ennemmin huutonetissä. Tai vielä parempi saattaa olla ebay. Mutta joka tapauksessa rahan vaihtamista printtituotteeseen en suosittele.

Äänestä

www.kullanostopaikka.fi

Äänestä

Kommentoi aloitusta


UPDATE_6899884 kirjoitti:

Mistähän se johtuu että Suomessa saa 30-40 % huonommin hopeasta ja kullasta muihin maihin verrattuna jos haluaa myydå?
Ruotsissakin saa 21€ grammalta 18 karaatin kullasta ja Hesassa mulle tarjottiin 15€!
Hopeassa ero on vielä suurempi.
Onkohan kilpailu Suomessa liian pienti?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu