Mitä saa laillisesti myydä ilman lupia ja mitä ei?

Japa8lk

Luulen, että täältä saan parhaan vastauksen...
Elikkäs olen kahdeksasluokkalinen ja yrittäjyyspainoitteisella luokalla. Puolen vuoden jälkeen eli kun kesälomat loppuu luokkamme osallistuu NY-projektiin (nuori yrittäjä) ja jokainen saa perustaa yksin tai porukas omanlaisen yrityksen.

Mulla on kuitenkin ongelma. EN tiedä mitä saa myydä ilman mitään lupia ja mitä ei. Joten se joka parhaiten tietää, vastaisitko?

Yksi myynti-idea olisi itse tehtyjen kynttilöiden myynti. Nehän ovat, yllätys, yllätys syttyviä, mutta tarvitaanko siihen erillinen lupa sellaisten kaupittelemiseen? Tietenkin siihen täytyy laittaa joku varoitus teksti, ettei kynttilää saa jättää valvomatta jne, jne.

Toinen idea itse tehty saippua, mutta siihen tuskinpa tarvitaan erillistä lupaa...

Sitten itsetehdyt sytykeruusut tai risut. Niiden on tarkoitus sytyttää saunan pesä tai takkaan tuli, joten tarvitaanko lupaa?

No, miten on; tarvitaanko lupia?

10

6678

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • töihin vaan!

      lupaa niiden myymiseen, kynttilöitä saa kuka tahansa valmistaa ja myydä. Käypä katsomassa kynttilöiden valmistajien nettisivuja.

    • tyjtjt

      Noiden mainitsemiesi tuotteiden myymiseen tuskin lupia tarvitaan. Ne alat joissa lupia tarvitaan liittyy yleensä ammattimaiseen liikenteeseen, alkoholin vähittäis ja tukkukauppaan, lääkekauppaan, terveydenhoitoon, elintarvike ja ravintolatoimintaan joista kahteen viimeiseen on lupa saatava myös kunnan terveystarkastajalta.

      Lupa-asioita hoitaa paikalliset ELY-keskukset(entiset lääninhallitukset). Niiden sivuilta löytyy listat luvanvaraisista elinkeinon aloista.

    • Robotiroboti

      Kuten aikaisemmin kerrottu et tarvitse mitään lupia paitsi jos nimesi on Erkki. Silloin pitää olla lupa joka asiaan. Jopa vessassa käymiseen

      • Hae lupa

        - Lättäjalat
        - Peräpukamat
        - Niin se Erkki ei ole ainoa, myös Urpo tarvii luvan
        - Kierot silmät ja luonne
        - Liiketoimintakielto
        - Olet vankilassa
        - Et ole EU:n kansalainen


    • yrittäjä.

      Ihan ensiksi, Suomi on hyvin yrittäjävastainen maa, jossa tarvitaan kaikenlaiseen yritystoimintaan lupa, tai vähintäänkin ilmoitus. Alasta riippuen lupia voi tarvita useita, jotka kaikki ovat maksullisia. Vaadittavia lupia on hyvin erilaisia mm. elinkeinolupa, ympäristölupa, liikennöintilupa jne jne...
      Lisäksi yrittäjän täytyy tietää/hallita byrokratian koukerot, jotka ovat tarkoituksella hyvin hankalia ja vaikeatajuisia. Yrittäjä voi joutua vastuuseen luvatta toimimisesta, toisin sanoen syyllistyy rikokseen. Selitykseksi ei kelpaa ettei tiennyt tarvittavista luvista.

      • troppi...

        .


    • Anonyymi

      Tarvi taanko lupaa myydä hodareita?

      • Anonyymi

        ..hodareita?
        Myy mieluuummin clodareita, säästät lämmityskuluissa


      • Anonyymi

        Hygieniapassi


    • Anonyymi

      Jos joku sano, että suomessa on vaikeeta yrittää menkää panaanivaltio Thaimaaseen.

      Jokainen byrokraatti nilkki on käsi ojossa.

      Sitten kun saat paikan auki, alkaa viranomaista liikkumaan ja rahastamaan.

      Pääsin eroon nilkeistä, kun paikallisen "johtajan" kanssa sovittiin 10% bonuksesta kuukausittain..

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      114
      3368
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      25
      2763
    3. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      77
      2588
    4. Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi

      Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?
      Ikävä
      99
      1598
    5. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      74
      1508
    6. Valkoinen Golf

      Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.
      Kuhmo
      19
      1164
    7. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      373
      1086
    8. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      201
      1075
    9. Moottorisahalla kauppaan

      Missäs päin kaupunkia tämä yöllä moottorisahalla kauppaan yrittänyt asiakas askaroi? https://poliisi.fi/-/mies-yritti-s
      Kajaani
      11
      935
    10. Jos olisit kaivattusi

      Kanssa kahdestaan samassa tilassa niin miten kävisi
      Ikävä
      51
      882
    Aihe