Luin viimeisen, YLE:n teettämän gallupin tulokset vain pintapuolisesti ja hätäisesti. En löytänyt tuloksista SKP:tä sen kummemmin kuin KTP:kään. Minne ne ovat joutuneet? Nyt se palstanikkari, joka täällä aina vaatii perusteluja asiaan kuin asiaan, voisi vaatia gallupin tekijöiltä perusteluja kommunististen puolueiden syrjimiseen.
Gallupeista ja perusteluista
kallupeista ja prokn
8355
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kommunistien hurja kannatus johtuu osittain ainakin juuri näiden palstanikkareiden osoittamasta kommunistisen korkeasta viisaudesta. Mutta heidän on turha kitistä vaalituloksen julkaisun jälkeen sillä ovathan he itse olleet pohjustamassa kommunistien vaalimenestystä.
Joten pidetään palstan punanutut lämpinä ainakin vaaleihin asti.
................
kakkossivun alalaidassa on pienellä Muut, joka sisältää kaikki kommunistit, joogalentäjät ja muutamia muita marginaaliryhmiä.
Lopeta vähäksi aikaa kommunistisen riiston jankkaaminen ja ota kantaa kommareiden gallup-menestykseen.
siinähän pitäisi tunnustaa tappionsa ja se, että kuuluu reliikkeihin.
Olette pysyneet avauksen asiasta kovin hiljaa ja jankkuttaneet viikkotolkulla perusteita kommunistiselle riistolle. Nyt olisi aika arvioida syitä kommareiden surkeaan kannatukseen. Olisikohan yksi syy, ettei homma etene - ollaan jumiinnuttu ikivanhoihin hokemiin?
galluppeja? Galluppeja ei lueta hätäisesti ja pintapuolisesti. Luettaessa ensin todetaan otannan paikka,laajuus ja ajankohta kellonaikaa myöten. Päivällä porvarisrouvat shoppailevat kaupungilla ja ovat helposti tavoitettavissa, duunarit painaa samaan aikaan töitä. Jos otanta on tehty Jehovan Todistajien konventissa, en ota kantaa -vastauksia on paljon. Jos se on tehty vasemmistoliiton laivaristeilyllä niin kokoomus ei ole suurin puolue. Onkin ensiarvoisen tärkeää katsoa tutkimuksen virhemarginaali, virhemarginaali voi olla useita prosentteja kumpaan tahansa suuntaan, enemmän kuin puolueiden välinen ero on. Kommunistien vähimmäiskannatus on 0%. Neljän prosentin virhemarginaalin tutkimuksessa se voi siis olla neljä prosenttia. Sama pätee porvarillisiin pienpuolueisiin, toinen puoli tällä keskustelupalstalla oman otsikon saaneista puolueista ei sovi kannatuksensa perusteella virhemarginaaliin. On siis yks hailee mitä gallupit näyttävät tässä kohtaa.
Totta on että huonosti menee mutta sitäkin enemmän arveluttaa se, että mitäpäs jos virhemarginaali peittää sisäänsä fasistilippuja liehuttavien oikeistopuolueiden 4 prosentin kannatuksen?
Pitänee katsoa onko passi kunnossa ja ajan tasalla. Kenties tässä vielä joutuu ennen kevättä vaihtamaan omaisuuden ja arvopaperit kultaan etteivät porvarit niitä vie kuten kolmikymmenluvulla.
Oletko tuumaillut, mistä kommunistien alamäki voisi johtua? Itse olen sitä mieltä, että ainakin osittain on kysymys paikalleen jämähtämisestä. Aika menee eteenpäin, kaikesta huolimatta, ja tämän päivän riemut ja murheet ovat erilaisia kuin esim. 1970-luvulla. Ja mikä tärkeintä, yhteiskunnan rakenne on muuttunut. Mutta kun lukee satunnaisesti vaikkapa Tiedonantajaa, tuntuu, että uunituore lehti voisi hyvinkin olla 40 vuoden takaa.
Tämä saitti sitten onkin ihan oma lukunsa - ei toki anna oikeaa kuvaa kommunistisen liikkeen tilasta, mutta on silti jonkinasteinen indikaattori. Eniten palsta-kommareita tuntuvat askarruttavan yli 70 vuotta sitten tapahtuneet asiat. Oireellista sekin, että palstalle kirjoittelevia kommareita ei, joitakin poikkeuksia lukuun ottamatta, totisesti ole liialla sivistyksellä paiskattu.
niin komuun suuntautuvat puhuvat niistä ajoista jolloin heitäkin oli vielä muuallakin kuin marginaalissa. Mitä puhuttavaa niillä olisi tästä päivästä tai vaikka viime vuodesta jota voisi oikein puheen/keskustelun aiheena pitää? Ainoa minkä ne löytävät on mitä antipunikki tai Työeläkeläinen on joskus sanonut. Väittävät jotta valehdeltu on mutta kun kysyn mitä mielestänne on tullut valehdeltua niin kukaan ei tiedä. Kommunistin mielestä näköjään eri kannalla oleminen on valehtelua. Voi räkä!