"Henkilökunnan virkistys- ja sosiaalimenot ovat vähennyskelpoisia.
Työnantaja voi myös kustantaa esim. uimahallilippuja ja tennisvuoroja."
Voiko yksinyrittäjä vähentää omia virkistys ja sosiaalimenoja?
Eli ovatko ne vähennyskelpoisia että yksinyrittäjä käy hoitamassa kuntoaan uimahallissa?
Nythän nimittäin muuttui että yksinyrittäjä voi vähentää jopa "työterveys" kulut firman
kirjanpidossa.
Yksiyrittäjän virkistyskulut vähennyskelpoisia?
5
6705
Vastaukset
- Verottaja2008
Liikkeen- tai ammatinharjoittaja (toiminimiyrittäjä) ei voi olla itsensä työntekijä. Tällöin omaehtoisen liikunta- ja kulttuuritoiminnan kustannuksetkaan eivät ole hänen osaltaan verovapaita. Elinkeinoverolain mukaan liikkeen- ja ammatinharjoittajan omaan käyttöönsä hankkimista liikunta- ja kulttuuritoimintaan tarkoitetusta seteleistä aiheutuneet menot eivät ole vähennyskelpoisia kuluja, eikä liikkeen- ja ammatinharjoittaja voi vähentää niitä verotuksessaan.
Jos liikkeen- tai ammatinharjoittajalla on työntekijöitä, hän voi olla mukana työntekijöitä varten järjestetyissä kollektiivisissa virkistys- ja harrastustoimintatilaisuuksissa yhdessä työntekijöiden kanssa ja kustannukset ovat vähennyskelpoisia myös hänen itsensä osalta.
http://www.vero.fi/?article=7707&domain=VERO_MAIN&path=5,40,87&language=FIN
Täysin epäoikeudenmukaista ettei yksiyrittäjä saa ylläpitää kuntoaan vähennyskelpoisilla liikuntaseteleillä, jollei hänellä ole työntekijöitä? Varsinkin yksiyrittäjän nimenomaan pitäisi pitää omasta kunnostaan huolta koska jos hän sairastuu, koko yritys menee nurin?- ljyfög
Eikä kyse ole pelkästään tmi yrittäjistä. yksityismenoiksi tulkitaan myös oy:ssä jos yrittäjä työskentelee yhtiössä yksin. Kokemusta on, verotarkastus tehtiin viimevuonna.
- 19
ljyfög kirjoitti:
Eikä kyse ole pelkästään tmi yrittäjistä. yksityismenoiksi tulkitaan myös oy:ssä jos yrittäjä työskentelee yhtiössä yksin. Kokemusta on, verotarkastus tehtiin viimevuonna.
Ja se on ihan oikein ettei pääse syömään kuormasta ilman maksamatta veroja valtiolle.
- sethdryjty
19 kirjoitti:
Ja se on ihan oikein ettei pääse syömään kuormasta ilman maksamatta veroja valtiolle.
Sinänsä olet ihan oikeassa, mutta verotuskäytännöissä ihmiset asetetaan eriarvoiseen asemaan sen mukaan kuinka suuressa yrityksessä he työskentelevät.
On paljon sellaisia asioita jotka sallitaan suuremmissa mutta ei pienissä yrityksissä. Tulkinnanvaraisuutta on myös paljon. Esimerkiksi käy mm työterveyshuoltomenot. Verohallinnon ohjeissa sanotaan että kohtuulliset työterveyshuoltomenot vähennyskelpoisia. Kuka määrittää mikä on kohtuullista? Tässä tuleekin kuvaan aina tarkastusta tekevän verotarkastajan oma näkemys.
Sana kohtuullinen voi merkitä ihan eri summaa riippuen siitä kuka tarkastaa. Nyrkkisääntö kuitenkin on se että isoille sallitaan enemmän. Esimerkiksi Soneran työntekijälle saatetaan työterveyshuollon piirissä tehdä vaikkapa 10 000€ polvileikkaus operaatio ja sitä pidetään normaalina lakisääteisenä työterveyshuollon toimenpiteenä.
Vastaava lasku pienessä parin hengen firman kirjanpidossa aiheuttaa verotarkastajalle sydänkohtauksen.
Yrityksemme hallituksessa on kuusi jäsentä. Jokaisella hallituksen jäsenellä on tietty vastuualue. Hallituksen jäsenet ovat myös oman vastuualueensa asioita hoidellessaan joutuneet liikkumaan kentällä ja tavannut asiakkaita. Näistä matkoista on hallituksen jäsenille maksettu kilometrikorvauksia. Verotarkastaja kuitenkin epäsi verottomat kulukorvaukset sillä perusteella että kaikki hallituksen jäsenet eivät olleet saanut palkkaa yhtiöstä. Kilomertikorvauksia kuulemma voidaan maksaa vain jos saaja on palkkasuhteessa yritykseen. Kaikki hallituksen jäsenet eivät edes olleet osakkaana yhtiössä vaan oli valittu hallitukseen asiantuntijoina.
Eikä tässä tapauksessa ollut kyse mistään ylisuurista kilometrikorvauksista vaan muutamista satasista vuodessa.
Tätä episodia vasten tarkasteltuna olisi kiva tietää minkälaisia kulukorvauksia hyväksytään jonkun suuremman yrityksen hallituksen jäsenille täysin kritiikittömästi?
Sama pätee myös muihin henkilökuntaetuihin. Se mikä on isolle normaalia on pieneltä kielletty ja tämä pitää ihan oikeasti paikkansa. - Yrittäjävaan
19 kirjoitti:
Ja se on ihan oikein ettei pääse syömään kuormasta ilman maksamatta veroja valtiolle.
Kusipää!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alahan tulla paikkaamaan tekojas
Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.315516- 363731
Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1833293- 112575
- 292162
- 122087
- 1631886
- 141378
- 1051362
- 1371164