Neito perhonen sisällä, elossa!

Nonni mitä tehdä kun elävä neitoperhonen on sisällä ja elossa??? Laitoin sen vanhaan akvaarioon, osa katosta vuorattu vain harsokankaalla, jotta ilma kiertäisi, mutta rupeaako se sinne itsekseen talvehtimaan vai pitääkö sille antaa ravintoa tms. hunajavettä???
64913
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Jos akvaario on huoneenlämmössä, ei oikein ole toivoa horroksen jatkumisesta. Pitäisi löytyä viileä paikka, jossa ei olisi lämmönvaihteluita.
En tiedä kuinka kovaa pakkasta neitoperho sietää. Kellari, jossa pakkanenkin pysyisi kohtuullisena, voisi ehkä kelvata. Huoneenlämmössä ravinnontarve kasvaa, ja elinpäivät hupenevat loppuun.

Äänestä
  • aha eli joko viedä viileään tai sitten ruokkia.... hmm jos ruokin elääköhän kesään asti? ja jos ruokin niin millä?

    Äänestä

  • NeitoP kirjoitti:

    aha eli joko viedä viileään tai sitten ruokkia.... hmm jos ruokin elääköhän kesään asti? ja jos ruokin niin millä?

    Neitoperhon ruokavalioon voi sisältyä muutakin kuin kukkien mesi, esim mahla. Mutta mistäpä sitä näin talvella saiai. Onkohan kukissakaan näin talvella mettä, Tulisi kalliiksi hankkia tuoreita kukkia. Voisit kokeilla hunajaliuosta sopivan laimeana. Veikkaan tuosta elämisestä, että kevät on liian kaukana sille hereillä.

    Äänestä

ja muut vastaavat esim. nokkosperhonen, sitruunaperhonen, suruvaippa jne. eli perhoset, jotka talvehtivat aikuisena, tarvitsevat lepovaiheen. Niitä ei voi ruokkia talvella, koska ne silloin eivät kevättä näe, vaan "kuluvat" ennen aikojaan.
Muutamia perhosia on Suomessa ns. vaeltajia (Ohdakeperhonen, amiraali) joilta puuttuu lepovaihe. Ne eivät siis pysty talvehtimaan täällä, koska puuttuu ravinto.
Edullisinta olisi perhosellesi siirtää se kylmään paikkaan. Se selviytyy vielä tilassa, joka on vähän pakkasen puolella, ehkä n. -5 astetta. Tällainen tila voisi olla jokin kuiva kellari, ullakko jne. Siellä se voisi jatkaa "talviuniaan" ja heräisi keväällä.

Äänestä
  • ei amiraali, joka on nimimerkkini. Sorry

    Äänestä

Anna hunajavettä. olen sillä saanut nokkosperhosen pysymään hengissä. Joidenkin huonekasvien mesi voi myös kelvata, jos on kukkivia kukkia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


NeitoP kirjoitti:

Nonni mitä tehdä kun elävä neitoperhonen on sisällä ja elossa??? Laitoin sen vanhaan akvaarioon, osa katosta vuorattu vain harsokankaalla, jotta ilma kiertäisi, mutta rupeaako se sinne itsekseen talvehtimaan vai pitääkö sille antaa ravintoa tms. hunajavettä???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu