Aseet mukaan EA-han?

Metsälle

Hoitaako Finnair jatkolentojen ilmoitukset kun vaihtuu yhtiö vai pitääkö meidän itse tehdä jotain ennakkoilmoituksia, vaihto joko frankfurt/mynchen ja jatko South African airwaysillä. Finnairhan meidän aseet ottaa kuitenkin vastaan tiskillä. Kokemuksia ko. reissuilta , please.

6

934

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Usein ZA:ssa käyvä

      Miksi yhdistää One World ja Star Allians lennot? Teimme näin ja pätimme että ei enää koskaan. FRA:ssa tai MUC:issa teidän täytyy saada boarding cardit SAA:n lennolle kun FINNAIR ei pääse Star Alliansin systeemiin Helsingissä. Myöskin ottavat matkalaukkujen bongista numerot, muuten eivät laukut löydä perille. Siis on ehdottomasti säilytettävä bongit jatkolentoa varten. Mikäli lennätte Lufthansa/SAA ei ole ongelmia. Aseiden ilmotuksesta ei ole kokemusta mutta riski on että menee vaikeamman mukaan kun eivät edes tavalliset laukut hoidu ilman tietojen päivitystä välilaskupaikassa.

    • peräperapieru.

      Kai teillä on tst liivit ja muut kommandopipot ja maiharit mukana.Huhu mistä näitä saatanan "menen ramboilemaan" mulkkuja oikeen sikiää? Kyllä pitäis kytilläkin hälyytys kellojen soivan jos länsimaalainen lähtee "metsästys reissulle" aseineen.

      Toivottavasti teille käy saman lailla kuin Tunisiassa "karhun metsästäjille"

      • JAHRIMIES

        mikä saatanan pakko sun on vittuilla asialliseen kysymykseen kun ite olet peräammarissa syntynyt ja pysykin siellä. TAIDAT OLLA KATEELLINEN KUN ET ITE PÄÄSE SIELTÄ MIHINKÄÄN


    • dfssasasasa

      ap on rambo
      Itsekin olen samaa mieltä.
      Miksi et ole kysynyt lentoyhtioltä?

    • käyty on

      Moikka. Viime syksynä Etelä-Afrikassa käytiin metsällä.. Homma on se että muistat ottaa motivaatiokirjeen mukaan. Sen näytät Helsinki-Vantaalla ja otat siihen leiman. Sitten aseet lähtevät ruumaan. Seuraavan kerran olet aseidesi kanssa missään tekemisissä Johannesburgin lentokentällä jossa tulee mies vastaan ja kertoo että sillä on sun aseet ja mihin sun pitää mennä. Menet poliisiasemalle joka on lentoasemalla. Siellä sitten pitkän odottelun ja papereiden läträämisen jälkeen saat aseet takas :)
      Eli älä huoli, sun ei tarvi miettiä niitä aseita lentojen aikana. Sä et edes saa koskea niihin ennen JNB lentokentällä poliisin luona käyntiä (siellä näytät motivaatiokirjeen)

    • hepales

      Terve! Aseen maahanvienti on Etelä-Afrikkaan helppoa! Tarvitsette seuraavat paperit/kopiot:

      -Kutsukirje järjestäjältä
      -Aseen maahanvienti suostumus (tulli leima)
      -SAPS 520 kaavake täytettynä
      -Kopio passista
      -Kopio aseenkantoluvasta
      -Kopio lentolipusta

      Yleensä matkanjärjestäjä hoitaa kaikki nämä paperityöt!

      Paperityö kestää n. 10 minuuttia O.R Tambon poliisiasemalla. Aseet kuljetetaan nykyisin suoraan asemalle joten aselaukut näette nykyisin vasta poliisiasemalla!

      HUOM!!!! Tarkistakaa ennen allekirjoitusta TARKASTI päivämäärät ja aseen lupanrot!!!!!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      116
      4989
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      217
      4721
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      125
      3225
    4. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      36
      3183
    5. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      105
      3095
    6. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      99
      2395
    7. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      138
      2358
    8. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      39
      2285
    9. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      35
      2233
    10. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      22
      2178
    Aihe