Ilotulitteet ja lintukuolemat

USA:ssa oli uudenvuodenaattona kuollut tuhansia lintuja pienellä alueella (mustarastaita, kottaraisia jne) ja kuoleman syyksi epäillään ilotulituksen metelin aiheuttamaa stressiä.

Oletteko luonnossaliikkujat tehneet havaintoja kuolleista pikkulinnuista, tai talojenne pihalla? Ainakin täällä Hgin Pitäjänmäellä oli koko viikonloput todella hiljaista pikkulinturintamalla eli vissiin kuolleet valtavan rakettipaukuttelun aiheuttamaan stressiin/pelkoon.
13515
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Kottaraisia ja punaolkaturpiaaleja, mustarastaita ei amerikassa olekaan, ja kottaraisetkin ovat siellä vieraslaji. Red-Winged blackbird viittaa tuohon turpiaaliin, ei mustarastaaseen.

Mielenkiintoista olisi tietää kuinka paljon raketit lintuja häiritsevät, itse olettaisin ainakin että moni lintu lähtee yöpymispaikaltaan karkuun pauketta ja välähdyksiä. Kovalla pakkasilla ei öiseen lentelyyn hirveästi olisi energiaa, mutta tänä uutenavuotena suomessa ei aivan hirveän kylmä ollut. Toisaalta, jos iso parvi lähteen lentoon ja osuu lähelle räjähtävää rakettia, niin aivan hyvin voinevat kuolla säikähdykseen.

Kyllähän tuossa rakettien ammuskelussa voitaisiin mennä sellaiselle linjalle, että tarvittaisiin etukäteislupa ampumiseen. Lupia voitaisiin myöntää vain tietty määrä tietylle alueelle, niin että esim. kaupungeissa olisi vain jokunen paikka missä ammutaan isosti, ja maalla ehkä yksi paikka per kylä tms.

Myös ampumisaikaa voisi vielä lyhentää vaikkapa 23-01 väliselle ajalle.

Äänestä
  • Näinhän niitä syitä selviää.
    Yhdet pelästyivät ilotulitusta ja törmäilivät esteisiin, toisaalla jäätiin rekan alle, kolmannessa paikassa oli haittaa aiheuttavia lintuja myrkytetty jne.

    Äänestä

youtubessa on yksi uutisvideo missä sanotaan että nuo lintukuolemat on siellä USAssa melko tavallisia, joka vuosi kymmeniä tapauksia mutta niistä ei ole vaan yleensä pidetty isompaa meteliä.

Äänestä
  • Mitenkäs toisen maailmansodan aikana, kun tykeillä ammuttiin viikko viikon perään. Samaten nuo raketit. Joka vuosihan niitä on ammuttu. Hyvät ystävät! Teitä kustaan silmään! Tuntuuko turvallisen tutulta?

    Äänestä

  • görgyj kirjoitti:

    Mitenkäs toisen maailmansodan aikana, kun tykeillä ammuttiin viikko viikon perään. Samaten nuo raketit. Joka vuosihan niitä on ammuttu. Hyvät ystävät! Teitä kustaan silmään! Tuntuuko turvallisen tutulta?

    Varmaan kaupungeissa sotaaikaan tulee lintukuolemia niin räjähdyksissä kuin joskus räjähdysten ajaessa lintuparvet paniikissa pakolentoon. Mutta tuskin sota-aikaan moisesta kukaan välittää, elleivät sitten poimi vainajia ruuaksi.

    Luultavasti jonkun verran kuolemia aiheutuu ilotulituksista joka vuosi, mutta eihän lintujen törmäilyt yleensä maailmanuutisiin pääse.
    Eikä varmaan joka kaupungissa näin käy, lintuparven pitänee olla aika lähellä ammuntapaikkaa jotta paniikki on riittävän suuri holtittomaan törmäilyyn.
    Eiväthän kotipihankaan linnut aina lennä päin ikkunaa kun varpushaukka hyökkää tai lähistöltä kuuluu jokin kova ääni. Vain joskus harvoin, ja silloinkin yleensä vain yksittäinen lintu.
    Mutta joskus huonolla tuurilla voi ikkunaan lentää vaikkapa tilhiparvesta useampi yksilö, tms.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


huolissaan. kirjoitti:

USA:ssa oli uudenvuodenaattona kuollut tuhansia lintuja pienellä alueella (mustarastaita, kottaraisia jne) ja kuoleman syyksi epäillään ilotulituksen metelin aiheuttamaa stressiä.

Oletteko luonnossaliikkujat tehneet havaintoja kuolleista pikkulinnuista, tai talojenne pihalla? Ainakin täällä Hgin Pitäjänmäellä oli koko viikonloput todella hiljaista pikkulinturintamalla eli vissiin kuolleet valtavan rakettipaukuttelun aiheuttamaan stressiin/pelkoon.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu