Hei kaikki, jotka ovat perehtyneet liskoihin. Minulla olisi pulmaratkottavana= haluaisin liskon, joka olisi helppohoitoinen, liikkuisi päivisin ja pitäisi rehevästä terraariosta ja vielä sopisi aloittelijalle. Ehdotuksia. :)
Kaikille liskoihin perehtyneille!!
15
975
Vastaukset
- :)
Lisäksi vielä hyönteissyöjä.
- jhgiorjogaekpäföl
kääpiöparta agama? ei oo kasvissyöjä, mutta liikkuu ainakin päivisin ja on veikeä kaveri :)
- :)
jhgiorjogaekpäföl kirjoitti:
kääpiöparta agama? ei oo kasvissyöjä, mutta liikkuu ainakin päivisin ja on veikeä kaveri :)
Kiitos, pitää käydä lukemassa heti tietoa enemmän :)
- ju
leopardigekko on paras
- -.-
Sinikieliskinkki tai berberinskinkki. Ovat päiväaktiivisia ja suht. helppohoitoisia. Sinikieli vaatii ison terran koska kasvaa aika isoksi. Syö hedelmiä sekä elävää ravintoa (jättijauhomatoja, sirkkoja, etanoita, ) sekä tietysti hiirenpinkkejä.
berberinskinkki vaatii hiekkapohjan jonne pääsee kaivautumaan. pääasiassa elävää ravintoa., Joskus ja jouluisin voi antaa VÄHÄn hedelmää.
Sinikieli on ehkäpä hieman helpompi kuin berberi mutta molemmat sopivat aloittelijalle.
Muistathan tutustua kuitenkin kunnolla ko. lajiin minkä hankit. vaatimukset mahd. sairaudet, missä lähin eläinlääkäri jossa hoidetaan liskoja, ruokavaliot yms. - dsgjhojxdfhjfdoihj
Harjasgekko on yöeläin, mutta pitää rehevästä terraariosta, helppohoitoinen eli sopii aloittelijalle ja syö hyönteisiä sekä hedelmäsoseita.
Madagaskarinpäivägekkoja on useampia lajeja, mutta niiden hoito ei taida paljon poiketa. Nimensä mukaisesti ovat päiväaktiivisia, sademetsän asukkeja jotka pitävät rehevästä terraariosta varmasti, sopii aloittelijalle mielestäni kun vain ottaa todella hyvin selvää sen hoidosta, tarpeista ja muusta, ihan niin kuin minkä tahansa muunkin eläimen kohdalla. Madoja ei suositella käsiteltävän lainkaan herkän nahkansa takia, mutta terraarioeläintä harkitsevana tiedät varmasti että eivät näperöitäväksi ole tarkoitettukaan. Syövät hyönteisiä ja hedelmiä ja kaikenlisäksi ovat kuvattoman kauniita!
Niin ja btw. En tiedä onko tuossa ekassa vastauksessa tullut jollekkin kirjoitusvirhe vai mitä tuo mahtoi tarkoittaa, mutta joka tapauksessa kääpiöparta-agama on aikuisena suurimmaksi osaksi kasvissyöjä. Jopa 90% aikuisen ruokavaliosta pitäisi olla kasviksia. - Eemaili
Berberinskinkki , Anolikset , Smaragdiskinkki , Sinikieliskinkki , Tuliskinkki...
http://www.herpetomania.fi/marikan_herppisivut/index.html
Tuolta sivustolta löytyy paljon liskojen hoito-ohjeita.Suosittelen vielä ostamaan kasvattajalta, ei eläinkaupoista, joissa liskot ovat kalliimpia, usein huonostivoivia , ja saattavat olla luonnostapyydystettyjä. - PARTA- AGAMA 123
parta agama on todella helppo hoitonen myös, se syö pienenä hyönteisiä kuten jauhomatoja ja sirkkoja mutta vanhempana hedelmiä salaatti ja vihanneksia on kyllä tosi veikeä kaveri =)
- __Miia__
paksuhäntägekko, leopardigekko, joku skinkki, mutta berberinskinkki ei välttämättä ole kovinkaan monelle sopiva lisko, vaikka onkin helppo hoitoinen, sillä ne viettävätsuurimman osan ajastaan hiekan alla piilossa ja ovat näkyisällä vain aamupäivällä. joten ensuosittele berberiä sellaisille ihmisille, jotka ovat aamulla koulussa/töissä ym.
- kirjoittaja
ei liskoja vaan tarantulia....pitkä ikäisiä ja helppo hoitoisia ....
- herppii
Madagaskarinpäivägekkoa suosittelisin ja nimenomaan Phelsuma madagascariensis grandis lajia, näitä löytyy esim. herppi netistä aika usein tarjolla :)
- herppeiljä
*Mikä tahansa matelija sopii aloittelijalle kunhan vain ottaa lajista tarpeeksi selävä ja on valmis panostamaan niiden hoitoon tarvittavalla tavalla.
Päivägekkolajikkeet on loistavia, erittäin kauniita ja aktiivisia.
Madakasgarinpäivägekkoja on eniten suomenmaalla päivägekkolajeista.
Päivägekon suosittelen totuttamaan ihmisen läsnäoloon ja pinsetti ruokintaan jo poikasena sillä muuten ovat erittäin säikkyjä ja piiloittelevat ihmisen läsnäollessa.
- Olosuhteiden ylläpito vaatii jonkin verran aikaa ja vaivaa.
Leopardigekot ja paksuhäntägekot eivät todellakaan ole päiväaktiivisia eläimiä vaikka jotkut yksilöt päivisin saattavat jonkin verran kekkuloida.
Berberskinkki on esillä todella hyvin pitkin päivää kun olosuhteet on kondiksessa =) Omani on lähestulkoon koko ajan esillä kun olen paikalla touhuilemassa, mutta kaivautuu piiloon kun huoneessa ei ole tapahtumaa.
Parta-agamat ja kääpiöparta-agamat ovat erittäin päiväaktiivisia ja olosuhteiden luomien ei ole avaruust tiedettä. Ruoka valio on helppo pitää monipuolisena kasvisten ja ötököiden avulla. Saatavuus kasvattajilta on hyvä :) - ....................
Osta Kameleontti ; )
ne ovat söpöjä päiväliskoja,
jotka vaihtavat väriäänkin hauskasti.
Katso video--> http://www.youtube.com/watch?v=KMT1FLzEn9I - herppi
Kameleontit ei ole ehkä paras vaihtoehto ekaksi liskoksi...
- persesilimä00
Aavikkoiguaani. Syö kasviksia,päiväaktiivinen, ja kuule, voit sisustaa terran ihan nii helveti reheväksi ku mieli tekee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.932168Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n452132Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501855Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan751370- 861271
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191151Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311100Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men581048- 68969
Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?
Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.285910