Vielä hetki sitten tunsin olevani iloinen. Haaveilin löytäväni tulevaisuudessa ihanan puolison jonka kanssa saisin monta lasta. Aloin panostamaan hyvinvointiini entistä enemmän jne.
Kuin kohtalon oikusta päädyin sattumalta lukemaan ketjuja, joissa puoliso on ihastunut toiseen ja monessa tapauksessa myös jättänyt kumppaninsa. Iloisuuteni katosi hetkessä. Tilalle tulivat masennus ja ahdistuneisuus, ruoka ei maistu.
Nyt tuntuu siltä, etten uskalla rakastua keheenkään - vaikka haluaisinkin.
Jonkin verran tähän tilaani vaikuttavat lapsuudessa koetut pettymykset (esim. ystävällinen ja lämminhenkinen opettaja muuttuikin hirviöksi jne) ja se että olin pitkään koulukiusattu ja syrjitty.
Haluaisin päästä eroon tästä! Auttakaa, pliis!!!
Pelko jätetyksi tulemisesta
4
415
Vastaukset
- Tässä apuja
Ilmeisesti käytät ehkäisypillereitä, joissa on keltarauhashormonia/keinosellaista se muuten toisilla lisää kovasti ahdistuneisuutta/masennusta. Lisäksi et ollut syönyt vähään aikaan mitään, kun sinulle sellainen pelko tuli ja olit varmaan juonut vielä kahvia, sillä verensokerin tehokkaat laskut ja kofeiini on suuresti pelkoja lisäävä yhdistelmä, eli sinulle tuli n.s. sis. stressireaktio ja siihen saumaan satuit lukemaan ne viestit netistä.
No sehän on vaan elämää jos itse asennoituu jo negatiivisesti ei voikkaan mikään onnistua. Nauti suhteesta kun sattuu kohdalle äläkä näytä mustasukkaisuutta, sillä se ajaa toisen pois luotasi. Jos masennus voimistuu ja jatkuu voimakkaana kaksi viikko on syytä mennä terkkariin ja pyytää lähete mielenterveystoimistoon, ei sitä tarvitse kenellekään kertoa, että siellä käy. Hyvä luoja!
- Auttava apu
Voi voi luoja auttaa!
- ainomieli75
Äh mitä vastauksia. Kotipsykologin diagnoosi on, että sinulla on hyvin selkeät ajatukset siitä mitä elämä tulevan puolisosi kanssa tulee olemaan. Siksi varmaan reagoit voimakkaasti toisaalta siihen mahdollisuuteen, että elämä ei ehkä olisikaan sellaista. Koskaanhan ei voi tietää miten elämässä käy. Mutta oikeasti, jos tutustut johonkin mieheen ihan rauhassa. Ilman mitään suurempia taka-ajatuksia. Ja suhde jatkuu omalla painollaan vuoden, pari. Tällöin olet mielestäni melko varmalla pohjalla. Jos taas suinpäin lähdet seurustelulinjalle ja muutat puolen vuoden päästä yhteen ja alat odottaa lasta, niin tulevaisuudesta ei voi paljoa sanoa. Eli siis riippuu ihan siitä miten hyvin tutustut mieheesi ennen kuin liittoudutte vakavammin. Ja siitä tietysti mitkä asiat elämässä ovat teille tärkeitä. Mutta älä ihmeessä siitä lähde, että jos jonkun löydät, niin se on heti iskemässä silmänsä johonkin toiseen. Sellaiset ajatukset ainakin kuolettaa ihmissuhteen alkuunsa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1381299
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä35830Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46597Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad27586- 14580
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä26538Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30526- 24521
Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .16482Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver15472