Nyt on viikko aikaa siitä kun aloin vuotaa verta. Seuraavana päivänä jouduin synnyttämään kuolleen lapseni. En tiedä miksi tämä tapahtui. Tämä kaikki tekee tosi kipeää!!! Raskaushan oli jo puolessa välissä. Tietääköhän kukaan mitä sairaalat tekevät näille kuolleille vauvoille? Haudataanko¨ja siunataanko ne? Asia jäi vaivaamaan mieltäni.
Keskenmeno viikolla 20
Viivi
114123
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
aika harvoin löytyy yhtä ainoaa oikeaa syytä joka aiheuttaa keskenmenon... todella surullista että menetit lapsesi tuossa vaiheessa :( tsemppiä!!
en osaa vastata kysymyksiisi, mutta halusin välittää osanottoni sinulle ja miehellesi.
olen pahoillani puolestanne!
lapsi tuhkattiin ja vietiin hautausmaalle paikkaan, jossa on muutkin kuolleet vauvat.
En tiedä siunataanko ne mutta itse olisin halunnut jonkin pienen tilaisuuden, surun keskellä en vaan osannut kysyä sen mahdollisuudesta :(
Mutta voihan siellä paikan päällä käydä ja onneksi sain nähdä vauvani.
Sairaalasta kotiuduttuani tuntui kuin olisin "hylännyt" lapseni :(
Tekstiä tuntuu kovasti tulevan vaikka aikaa on jo mennyt useita kuukausia, kyllä se suru toivottavasti joskus helpottaa!
Voimia sinulle!
Olen jostain näin kuullut että vauvat poltetaan muiden elimien kanssa ,mitä sairaalassa yleensä tulee,ellei vanhemmat halua hoitaa hautausta.Sinulle ei ilmeisesti ole kerrottu sairaalan puolesta mitään.Usein ajatellaan että se on pelkkä sikiö kun ei ole vielä elinkelpoinen,mutta kyllähän se on äidille jo aivan täysi ihminen jonka varmasti haluaisi siunata.Asialle ei varmasti enää voi mitään,koska sikiö on jo hävitetty todennäköisesti.Mutta voisit mennä keskustelemaan paikkakuntasi seurakunta työntekiöiden kanssa,niin voisitte varmasti viettää jonkinlaisen muisto hetken.Saisit ehkä mieleesi levon lapsen puolesta.Voimia ja siunausta teille.
mutta on asia niinkin, että lapsi ei olisi koskaan ollut terve, ei olisi ainoaankaan aamuun terveenä herännyt, illalla nukahtanut.
lapsenne otettiin pois jotta joku muu saisi elämän. lapsi on siunaus, lapsi on läsnä ajatuksissanne, sydämissänne. ei sitä sieltä kukaan pois ota, ei sitä tyhjiötä täytä.
mutta lapsellanne on nyt parempi olla kun ei ole kärsimyksiä ja varmasti hymyilee teille pilven reunalta ja rakastaa vanhempiaan.
Otan osaa, minulla on takana vastaava tilanne ja tunnen kyllä rajatonta myötätuntoa teitä molempia kohtaan.
Sikiötä ei siunata ilman erillistä pyyntöä, jos raskaus on kestänyt muistaakseni alle 22 vk. Uskoisin, että kuolleet sikiöt hävitetään sairaalassa polttamalla.
voimia!itse olen kokenut saman,lue kirjoitukseni.me halusimme siunata lapsemme.Siunaus tapahtui sairaala kappelissa.Sairaala pastori hoiti siunauksen,lauloimme muutaman virren yms.Itse olin tehnyt arkun kenkä laatikosta ja ommellut sinne myös peiton ja tyynyn.tilaisuus oli todella surullinen mutta kaunis.Suosittelen lämpimästi.Ota yhteys sairaala pastoriin hän auttaa mielellään.pienet lapset tuhkataan ja tuhkat sirotellaan muistolehtoon.Voimia!!!
Hei Viivi
Minulle kävi aivan samoin viime viikon loppuna, sain todella korkean kuumeen ja kohdussa oli tosi paha tulehdus, joten vauvani syntyi kuolleena viikolla 19... sairaalassa kysyttiin saavatko he "tutkia" pientä poikaani, en antanut lupaa koska mieheni kanssa olimme kerenneet sopia, että otamme pienen vauvamme mukaan ja hautaamme hänet, hautauslaki on sen verran muuttunut, että päätimme tuhkata hänet ja sirotella tuhkat sopivaan paikkaan, näin muutkin perheenjäsenemme (neljä muuta lasta) saavat osallistua pienen veljensä "hautajaisiin" tiedän kyllä että toiset ajattelevat, että hölynpölyä tuollainen...mutta odotimme häntä ja vauva oli meille jo vauva =(...
eli mitä kysyit, mitä sairaalat tekevät, ottavat omiin tutkimuksiin sikiön sekä istukan...
äiti-71
Hei Viivi
Haluaisin vielä lisätä tuohon äskeiseen, että ainakin minulle niin sanottiin!!! enhän voi tietää kaikkien sairaaloiden käytäntöä, mutta näin lääkäri minulle sanoi
"jos raskaus on edennyt näin pitkälle, heillä on ollut tapana tutkia lapsi sekä istukka, jotta he tulevaisuudessa pystyisivät vastaamaan vanhempiem kysymyksiin paremmin"
en todellakaan tiedä onko kaikissa sairaaloissa sama käytäntö!!!
Kuulosti aika rankalta tuo "ottavat omiin tutkimuksiin". Aivan kuin sikiö olisi joku eläinkoe... Tosiasiassa sikiölle tehdään ruumiinavaus tarvittaessa, mutta ymmärtääkseni asiallisuuden nimissä pitäisi kysyä vanhemmilta lupa. Eli tutkitaan, josko mahdollinen kuolinsyy löytyisi. Sen jälkeen sikiö tuhkataan. Käytännöt varmaan hieman vaihtelevat sairaala/lääkäri-kohtaisesti.
Voimia sinulle, joka olet menettänyt lapsesi, etkä ole saanut jättää jäähyväisiä. Aika parantaa haavoja. Itse olen menettänyt vauvani heti syntymän yhteydessä viikolla 36. Vauva kuoli sairauteen. Aikaa on kulunut 1 vuosi ja 2,5 kk. Olo on helpompi, mutta lapsi ei koskaan unohdu.
tutkittiin ns.kuolin syyn selvittämiksi, sen jälkeen sai itse päättää haluanko toimittaa vauvani hautaan niinkuin normaalitkin hautajaiset tapahtuvat, mutt niin en tehnyt kun asia tuntui muutenkin liian kipeältä. minulla oli keskenmenon sattuessa vko.ja 15. kuolin syyksi totettiin paha sydän vika. minun kohallani vauva todettiin kuolleeksi kun olin menossa istukka tutkimukseen, vko aijemmin vauvalla oli totettu turvonnut niskapussi jonka mitta oli 5,8 eli jotain oli vinossa. tapahtumiin oli kai osallisena uuden vuoden aikaan tapahtunut huumaus tapaus, jonka takia tapaus tuntui pahalta minusta ja miehestäni koska huumauksen teki kolmas osa puoli. mutta sairaalat yleensä kyllä pitäis kysyä haluaako ite haudata lapsen vai poltetaanko sen sairaalan tuhka uunissa.