näyttelijäksi?

posp

Olen miettinyt tässä miten voi opiskella näyttelijäksi ja kuinka haastavaa se on ja kannattaako se jos on hyvä koulussa?

1

393

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Opiskelen alalle

      Kannattaa eka kokeilla taitojaan kansanopistojen teatterilinjoilla, joihinkin pääsee suht helposti.

      Näyttelijäntyö ON haastavaa: teatterinäyttelijöillä on 2-osainen työpäivä: aamulla harjoituksiin ja illalla esitykseen. Yleensä niin, että aamulla harjoittelet toista näytelmää ja illalla esität toista.

      Fyysinen kunto on aika tärkeä alalla, että jaksaa tehdä tätä työtä. Esityksiä kun saattaa olla monta putkeen.

      Elokuvanäyttelijän työ on aika pitkälti odottamista, odottamista, uudelleen tekemistä jopa kylmissä olosuhteissa. Mikään hienohelma ei siis kannata olla.

      Sinun pitää myöskin kestää kovaakin kritiikkiä ja jos ohjaaja komentaa ja huutaa.

      Lisäksi jos meinasit menestyä Suomessa, joudut tekemään aivan helvetisti töitä sen eteen -epäkiitollisiakin projekteja. Lisäksi näyttelijöillä ei loppujen lopuksi Suomessa kauhean hyvää palkkaa ole.

      Kokeile tosiaan jotain teatteri-ilmaisun linjaa ja katso, onko sinusta tähän. Etsi, mitkä antaa parhaimmat eväät hommaan.

      Mua itteeni ärsyttää välillä just se, kun niin moni haluaa näyttelijäksi vain siksi, "kun se näyttää niin kivalta/on kivaa/haluun olla kuuluisa ja rikas". Itte haluan tätä vain siksi, että vaikka välillä tuntuiskin kohtausten uudelleenkäyminen vittumaiselta ja yökuvaukset väsyttäisivät kuinka, niin silti siinä on jotain sellaista, joka palkitsee mua hyvällä ololla jälkikäteen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      70
      17833
    2. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      45
      5591
    3. HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa
      Maailman menoa
      304
      2990
    4. Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa

      Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki
      Seinäjoki
      46
      2792
    5. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      181
      2543
    6. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      9
      2160
    7. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      25
      2005
    8. mahdollista, että olet ollut iltavuorossa

      Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k
      Ikävä
      12
      1852
    9. Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan

      Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.
      Maailman menoa
      141
      1752
    10. Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?

      Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon
      Maailman menoa
      411
      1658
    Aihe