Uusi verokortti kolahti eilen postiin. Osaako joku selittää millä logiikalla tuo ennakonpidätysvaihtoehto B (yksi tuloraja) on laskettu? Koko vuoden tulorajan kun jakaa 12:lla niin siitä tulee minulla yli 300 € pienempi summa kuukaudelle kuin mitä A vaihtoehdossa oleva palkkakauden tuloraja on.
Eihän vakituisessa työsuhteessa olevan ja säännöllistä kuukausipalkkaa saavan ole mitään järkeä valita tuota B-vaihtoehtoa jos kerran ylempi veroprosentti tulee käyttöön jo lähes 4000 € pienemmillä vuosituloilla. Vai mitä?
Ihmettelyä tulorajoista
6
670
Vastaukset
- mä vaan
viitsisitkö katsoa verokortin kääntöpuolelle, siellä kerrotaan asiasta
- 129,67
Kappas vain, en ollut huomannut että tuo B-vaihtoento onkin ajalle 1.2.-31.12. ja A-vaihtoehto koko vuodelle.
- tatts
129,67 kirjoitti:
Kappas vain, en ollut huomannut että tuo B-vaihtoento onkin ajalle 1.2.-31.12. ja A-vaihtoehto koko vuodelle.
Enpäs minäkään tuota tutkinut tarpeeksi, ihmettelin vain samaa asiaa!
Kyllä kuukausipalkkaisenkin kannattaa ottaa koko vuoden raja käyttöön.
Kesälomarahoista tulee kaikki sitten perusprosentin mukaan eikä mene yhtään lisäprosentin mukaan.- gljkfhjk
Jos likviditetti kestää lisäprosenttia vuoden lopussa, tai jäännösverojen maksua tulojen noustessa, miksi ei. Jos taas koko vuoden tulot on vuoden alussa 100% selvät, ilman muuta kokovuosituloraja.
gljkfhjk kirjoitti:
Jos likviditetti kestää lisäprosenttia vuoden lopussa, tai jäännösverojen maksua tulojen noustessa, miksi ei. Jos taas koko vuoden tulot on vuoden alussa 100% selvät, ilman muuta kokovuosituloraja.
Itse ainakin arvioin mahdolliset lisät reilulla kädellä, ei ole tullut yllätyksiä loppu vuonna.
Vain verottajalta takaisin pän maksuna...
Ja jos tulot nousevat yllättävästi vuoden aikana, niin verottajalta saa asap uuden verokortin.
Näin itsekin tein, kun tuli 6kk "ylimääräistä"...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1881305
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän138893- 85842
- 51748
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?50711Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t250609Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä311590Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55579- 53564
Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,7560