Alkoholipitoisuus

Väheneekö prosentit korkatusta viinapullosta jos vaikka
se jää puolilleen korkki suljettunna ja loput kun ottaa
kahden viikon päästä ?
1789
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Mitä väliä sillä on, tuskin ainakaan lisääntyvät. Alkoholi haihtuu todellisuudessa normaali huoneenlämmössä suunnilleen samaan tahtiin kuin vesikin jota pullossa on normaalisti hieman enemmän kuin etanolia.
Kun pullo on korkki auki alkoholia haihtuu aavistuksen nopeammin pullosta kuin vettä - mutta kahdessa viikossa ja korkki kiinni - ei vaikutusta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ei kaikkea kerralla. kirjoitti:

Väheneekö prosentit korkatusta viinapullosta jos vaikka
se jää puolilleen korkki suljettunna ja loput kun ottaa
kahden viikon päästä ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu