Olen 20 vuotias nainen, kärsinyt aina mustasukkaisista piirteistä. Ovat vähentyneet hieman iän myötä (itsetunto hieman kohonnut?)
Ensimmäisessä suhteessa olin ihan kaikesta mustasukkainen mistä vain voi olla: menneisyydestä, existä, muista tytöistä, työstä, jos oli kivaa ilman mua, jos joku tiesi sen jutut paremmin kuin minä, vitsit, tupakasta, juomisesta ymsyms. Ehkä joskus oli jopa ihan aihettakin, toisille tytöille kirjoitetut jutut olivat aika hempeitä joskus. Mutta niin, kilahdin ihan kaikesta ja sain varmaan joka päivä jonkinlaisia paniikki/ahdistus kohtauksia. Tutkin läpikotaisin toisen tavarat, tietokoneen, kännykän. :/ Ikää oli silloin 16-18.
Semmosissa lyhyissäkin suhteissa huomasin olevani omistushaluinen. En ihan heti näyttänyt sitä puolta, mutta parin viikon jälkeen saatoin kilahtaa esim kännissä jos toinen puhui vastakkaiselle sukupuolelle. Tää ei vissiin ollut mun imartelevin puoli, jutuista ei meinaan tullut mitään.
Nykyisen kanssa olin alussa hieman "kylmä". Pelkäsin koko tilannetta kun toinen halusi oikeasti olla mun kanssa. Tavallaan koitin kieltää tunteitani, siksi en ollut mitenkään erityisen mustis. Joskus olin jopa välinpitämätön ja ilkeä. Mitä enemmän aloin antautua suhteelle, sitä enemmän alkoi tulla mustis piirteitä esille. Mistä sitten olen nykyään mustis ... no: Työstä: näkee siellä paljon nättejä iloisia tyttöjä päissään jotka lähentelee ja tietty tulee iskuyrityksiä. Sitten lapsuudenystävä (tyttöpuolinen) jonka kanssa viettivät meidän alkuaikoina paljon aikaa yhdessä mun kanssa ja erikseen ... ovat jopa niin läheisiä että ovat saunoneet porukalla yhdessä ja meidän aikana viettivät aikaa joskus myös kahdestaan leffaa katsellen ja kerran kuulemma poikaystäväni oli lohduttanut häntä surun hetkellä ... tuli vähän kiukkunen olo tuosta. Kerran myös baarissa poikaystäväni meni äkäisesti tämän tytön ja jonkun jätkän väliin, ihan kuin suojellen ... vaikka ei siinä mun mielestä mitään pahaa ollut.
Sitten tietysti exät, vaikka ketään niistä en (kai) ole nähnyt. En halua kuulla niistä mitään, mutta tavallaan tuntuu että haluis tietää.
En pysty oikein puhumaan näistä asioista kamalasti, koska joskus mut jätettiin tän piirteen takia ja sen, että valitin ja surkuttelin kokoajan ja halusin puhua.
Onneksi sentään en enää tutki toisen yksityisiä asioita. Tavallaan en edes halua, koska mitä tekisin jos löytäisin jotain?
Pelkään petetyksi ja jätetyksi tulemista. Pelkään etten ole tarpeeksi hyvä tai kaunis, että tuolla on paljon parempiakin vaihtoehtoja. Kehittelen päässäni mitä ihmeellisimpiä asioita ja varmasti johtuvat huonosta itsetunnostani. Kun yksi ongelma on vatvottu, tulee toinen ja joskus vielä se vanhakin tulee esille.
MITÄ VOIN TEHDÄ??? :'/
Tuhoaako mustasukkaisuus taas suhteeni?
HEI112
1
523
Vastaukset
- ehkä pettää ehkä ei
Sä kirjoitat ihan samaa asiaa jo tuolla toisella palstalla - eikö sulle mene jakeluun, että sun pitää itse tehdä itsetunnollesi jotain, alkaa luottamaan vaan siihen poikakaveriin eikä etsiä täällä eri palstoilta jotain säälikommenttia.. Käys uudestaan lukasemassa ne kommentit täältä niin ei tarvii uudestaan ihmisten niitä kirjoitella: http://keskustelu.suomi24.fi/node/9575007
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1865069- 141721
Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka631616Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1261490Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s91413Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?
Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit501127Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi
Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.961074Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa
Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249299957- 191926
Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!
Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö7790