HEi! :)
Kaipaisin tietoja vähän Tampereen asuinalueista, mihin kannattaa muuttaa ja mihin ei?
Minkälaisia ovat alueet Annala ja Kaukajärvi? :)
Kiitos!
Kaipaisin tietoja vähän Tampereen asuinalueista, mihin kannattaa muuttaa ja mihin ei?
Minkälaisia ovat alueet Annala ja Kaukajärvi? :)
Kiitos!
Vastaukset 12
Vanhimmat
Kannattaako tänne muuttaa, jos ei ole pakko? Keskellä metsiä oleva junttikaupunki, keskusta koostuu käytännössä yhdestä kadusta, talvisin on niin helv. kylmä verrattuna rannikkokaupunkeihin, ruma keskustan liepeillekin rakennettujen lähiö-tyyppisten kerrostalojen vuoksi jne.
Hmm.... Enpä taida kommentoida tuohon mitään..
jokaisella on tietenkin omat mielipiteet! :)
Kylmempi täällä tosiaan on talvisin kuin muualla etelä-Suomes, 150 km etelään tai Turun suuntaan, niin lähes aina 10 astetta lämpimämpää olis. Meren rannalla tosiaan mukavampi asua, joskus asuinkin ja vielä muutan.
ei täällä ole pakko asua... muuta vaikka timbuktuun :)
Annala ja Kaukajärvi ovat lähiöitä itäpuolella ja vierekkäin. Matkaa taitaa tulla n. 7 km keskustaan ja liikenneyhteydet on hyvät. Jos olet opiskelija tms. ja yksin muuttamassa niiin ihan ok paikka. Perheellisenä suosisin ehkä jotakin pienempää lähiötä esim. lukonmäkeä, raholaa tai vehmaista.
Tervetuloa kuitenkin!
näillä leveysasteilla ole kuin haittaa. Keväällä olo on kuin jääkaapissa, ja normitalvina saa niskaan pelkkää loskaa ja vesisadetta. Nimim. "Kokemusta Espoon raukoilta rannoilta".
Muuta kuule vaikka peltolammille. Näin ihan lonkalta kun et kerran minkäännäköisiä kriteereitä antanut.
Hyvät bussiyhteydet ja kävellenkin kätevä kaunpungille.Järvensivulla on muutama kerrostalo,mm.Sato vuokraa niistä joitakin.Hautausmaa on lähellä mikäli haluaa mennä tervehtimään vanhoja tuttuja tai miksei tuntemattomiakin.Hautausmaan halki pääsee minne vaan,polkuja joka suuntaan.Prismaan pääsee näppärästi metsän poikki,ym.Täällä olo on kuin Herran Kukkarossa:)
Kalevasta tai sen läheisyydestä kun katsot asuinpaikan niin ei pahasti voi mennä vikaan. Kalevan Prisma on todella hyvä kauppa eikä Lidl ole myöskään kaukana. Todella hyvät kulkuyhteydet ja kävelläkkin voi kaupungille.
En oikein ymmärrä näitä väitteitä, että Tampere olisi huono paikka asua. Olen asunnut muuallakin eikä Tampere ainakaan huonommaksi jää. Minun mielestäni kunhan Suomen rajojen sisäpuolella asuu niin ei oleskelu kovin merkittävästi poikkea. Suurin poikkeavuus lienee palvelujen tarjoamisessa ja kulkuyhteyksissä, jotka ovat Tampereella kunnossa.
Jos haluaa metropoliin muuttaa niin täytyykin asua ulkomailla, jossa asuminen onkin oma lukunsa kulttuurin ja erilaisen politiikan takia. Minusta kaupungin viihtyisyyttä ei mitata asukasluvulla tai pääkadun pituudella. Jos ulkomaille muuttaisin niin muuttaisin sinne upeamman luonnon tai vaihtelun vuoksi.
Peltolammille muuta. Aivan perse paikka siellä ei ole yhtään mitään ei edes pankkiautomaattia ja ihmiset niin sisäänpäin lämmenneitä kun olla voi. Palveluita tarha apteekki ja k kauppa eikä muuta. Paikkana tosi surkee. Muut mielummin Lielahteen siä on kaikki mitä ihminen tarvii.
Kiitos tiedoista!
Olen muuttamassa mieheni kanssa Tampereelle maaliskuussa viimeistään.
Olemme katsoneet asuntoja Annala, Kaukajärvi, Kaleva ja Linnainmaa alueilta.
Tampereellakin on niin monta asuinaluletta, että jokaisesta löytyy varmasti huonot ja hyvät puolet.
Kiitos kaikille :)
"Olemme katsoneet asuntoja Annala, Kaukajärvi, Kaleva ja Linnainmaa alueilta."
Tuosta listasta Kaleva poikkeaa merkittävästi. Kalevan kaupunginosa on melkein osa keskustaa ja palvelut ovat sen mukaiset. Kannattaa huomata myös se, että kaupunginosa on varsin laaja, joten silläkin on oma merkityksensä missä osassa Kalevaa asuu. Kiinteistönvälittäjien yleisen lausahduksen mukaan Tampereella kovin kysyntä on asunnoista, jotka sijaitsevat akselilla Pyynikki-Keskusta-Kaleva.
Jaa ettei oo pankkiautomaattia? Montas kertaa oot peltolammilla käyny? Ikea ihan vieressä ja Prisma.
Löytyy pari baaria, eläinlääkäri, posti ja rauhallinen paikka asua.