Poliisi tutkii Kotkan

Tutkintapyyntö peruttu, takki kääntyi. Kuka oli tämä ressukka populisti. Avoimmuuden aikakaudella nimi esiin.


Poliisi tutkii Kotkan johdon palkankorotuspäätöksen
julkaistu pe klo 12:44, päivitetty pe klo 15:22 YLE / Jani Aarnio

Päätös Kotkan ylimmän virkamiesjohdon palkankorotuksista on johtanut poliisitutkintaan. Perussuomalaisten kaupunginvaltuutettu on jättänyt poliisille tutkintapyynnön kaupunginhallituksen puheenjohtajan Vesa Salmisen toiminnasta.
2110
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

taas asialla. Kotka Perssuilla oma lainsäädäntö ja Suomessa voimassa olevaa virallista eduskunnan säätämää noudattaa muu Suomi ja muut kotkalaiset.

Kaupunginjohdon palkankorotuksista ei poliisitutkintaa
5.1.2011 13:42 KymenSanomat

Kymenlaakson poliisilaitos ei käynnistä esitutkintaa Kotkan kaupunginhallituksen puheenjohtajasta Vesa Salmisesta (sd.) tehdyn tutkintapyynnön johdosta, koska asiassa ei poliisin mukaan ole syytä epäillä rikosta.

Äänestä

Miksi poliisi
anssi.pKäyttäjän viestit5.1.2011 14:22
Mitä tekemistä poliisilla on asian kanssa. Ei mitään, koska kyse on kunnallislaista. Valmistelija ei pysty käsittelemään asiaa. Valmistelu palkankorotuksissa kuuluu henkilöstöpäällikölle ja esittely kh:ssa vaikka lakimiehelle. Jos henkilön katsotaan olevan jäävi, niin se varmistetaan ensin lakiteitse kaupungin sisällä. Sen jälkeen tehdään oikaisupyyntö lääniin. Ei siis poliisille. Kun asia tuodaan kokoukseen listan ulkopuolelta, niin puheenjohtaja kysyy hallitukselta, voidaanko asia ottaa käsittelyyn ylimääräisenä asiana. Koska se on käsitelty, niin hallitus on päättännyt ottaa sen käsittelyynsä. Tässä on erilaisia käytäntöjä. Jossain on sovittu, että yksikin vastustava ääni riittää asian jättämiseksi pöydälle, jolloin se otetaan käsittelyyn seuraavassa kokouksessa. Jossain taas vaaditaan enemmistö, asian jättämiseksi pöydälle.

Kerran jo kerroin tän kuvion ja se poistettiin. Kannattaa ottaa selvää persujen, miten nämä hommat toimii, tai kansa alkaa nauramaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Paateroja kirjoitti:

Tutkintapyyntö peruttu, takki kääntyi. Kuka oli tämä ressukka populisti. Avoimmuuden aikakaudella nimi esiin.


Poliisi tutkii Kotkan johdon palkankorotuspäätöksen
julkaistu pe klo 12:44, päivitetty pe klo 15:22 YLE / Jani Aarnio

Päätös Kotkan ylimmän virkamiesjohdon palkankorotuksista on johtanut poliisitutkintaan. Perussuomalaisten kaupunginvaltuutettu on jättänyt poliisille tutkintapyynnön kaupunginhallituksen puheenjohtajan Vesa Salmisen toiminnasta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu