Miksi kukaan ei ole neuvolassa tai missään ottanut edes puheeksi mitään paino-arvioita? Olisiko minun itse pitänyt sitä pyytää lääkärikäynnillä vai miten?
Kovasti täällä kaikki niistä puhuvat ja nyt kun lueskelin tuossa, että pienikokoisuus voi olla merkki myös jostakin kromosomipoikkeavuudesta tai muusta häiriöstä, niin alkoi kovasti mietityttämään...
Minulla ei ole hajuakaan, onko lapseni pienikokoinen vai iso. Vatsani ei ole kovinkaan iso, voiko siitä jotakin päätellä?
Painoakaan ei ole tullut kuin 3 kiloa koko raskaudessa, onko se merkki siitä että lapsikaan ei ole iso?
Nyt jäi vaivaamaan! Miten se paino edes arvioidaan, ultralla vai? Itselläni on ollut tasan kaksi ultraa ja viimeisinhän oli jo viikolla 20.
Kovasti täällä kaikki niistä puhuvat ja nyt kun lueskelin tuossa, että pienikokoisuus voi olla merkki myös jostakin kromosomipoikkeavuudesta tai muusta häiriöstä, niin alkoi kovasti mietityttämään...
Minulla ei ole hajuakaan, onko lapseni pienikokoinen vai iso. Vatsani ei ole kovinkaan iso, voiko siitä jotakin päätellä?
Painoakaan ei ole tullut kuin 3 kiloa koko raskaudessa, onko se merkki siitä että lapsikaan ei ole iso?
Nyt jäi vaivaamaan! Miten se paino edes arvioidaan, ultralla vai? Itselläni on ollut tasan kaksi ultraa ja viimeisinhän oli jo viikolla 20.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Terveydenhoitaja tunnustelee vatsasi joka kerran neuvolassa ja hän samalla arvioi siinä mm. vauvan painoa. Jos siinä olisi jotain hälyttävää, niin silloin olisi tietysti lähetetty ultraan. Tuskin hän muistakaan havainnoistaan ääneen aina sanoo, jos kaikki on ihan ok. Eipä noista painoista ole minullekaan koskaan suurempaa informaatiota annettu ja mielestäni on koko asia ollut puheena aina vasta synnytyksen yhteydessä.
tuntuvat kiinnittävän huomiota sf-mittoihin. Ja niiden perusteella tekevät koko arvioinnin jos siihen on tarvetta ja mitta pompsahtaa yli käyrien tai ali käyrien.
Ilmeisesti sinä olet tällä mitalla mennyt kultaista keskitietä,jolloin ei ole tarvetta ollu painoarvioihin.
..että painoarvio tehtiin siinä synnytysarvion yhteydessä, eli ei vielä tuossa vaiheessa raskautta. ainakin meilläpäin..
Painoarvio, ainakin Pirkanmaalla, tehdään osana synnytystapa-arviointia, eli viikolla 36, muistaakseni. Sun painonnousu ei kerro vauvan koosta paljoakaan. Tietty, jos paino nousee äidillä 20 kiloa, luultavasti vauvakin on "hyvin syönyt" :) Voithan pyytää sitä neuvolassa, käyt varmaan jo kerran viikossa? Painoarvio tehdään ultraamalla, samoin synnytystapa-arviointi.
Minäkin luulin että saan viimeisellä lääkärikäynnillä jonkinlaisen painoarvion vauvan koosta, mutta toisin kävi. Lääkäri vain totesi, että ei ole mikään "erityisen iso" ja mahtuu syntymään alateitse. Harmi homma, olisi ollut kiva tietää paljonko vauva mahdollisesti voisi painaa. Näin Rovaniemellä.
Mutta itselläni on nyt viikkoja 38 4, joten eiköhän tuo nyytti kohta synny ja pääsee näkemään mitä vauva oikeasti painaa :)
olen itse lyhyt odottaja joten joutuvat joka raskaudessa tekemään synnytystapa arvion äitipolilla, jossa tutkivat ja mittaavat lantioni ja lapsen painon joka aina kuitenkin heittää jonkin verran ja tämä kyseinen arvio tehdään viikolla 37 kanta-hämeessä.
lähete on tehty joka kerta ekalla neuvola käynnillä.
itse esikoista odottaessa pelästyin kun asiasta kertoivat että tällänen pitää tehdä kun olet alle 155cm pitkä.
tuli heti sellanen olo että eikö pieni äiti saa lapsia tehdä, kun pitää tutkimalla tutkia että mahtuuko syntymään.
Ai kauhee, mä olen vain 154 pitkä eikä ekassa raskaudessa/synnytyksessä ollut mitään puhetta pituuden vaikutuksesta! Ihan perinteisin menoin tyttö kuitenkin syntyi, ei ongelmia. Miten se lyhyys mahtaa vaikuttaa? Sen ymmärrä että jos on kovin kapealanteinen niin sitten.... ite olen kumminkin enemmän tämmöinen "normaali..."
Synnytyskanavan tilavuus korreloi tutkimusten mukaan paljon enemmän naisen pituuden kuin lantion ulkoisten mittojen kanssa. Lantion ulkoisista mitoista ei voida päätellä juuri mitään, mutta keskimäärin (!) pitkillä naisilla on väljempi synnytyskanava. Meilläpäin myös alle 155-senttiset odottajat käyvät äitiyspolilla synnytystapa-arviossa loppuraskaudesta. Se ei tarkoita, etteikö alle 155-senttinen saisi hankkia lapsia tai voisi synnyttää tai synnyttää jopa suhteellisen vaivattomasti, mutta koska todennäköisyys ahtaaseen synnytyskanavaan on suurempi niin siksi seulovat. Ja minusta hyvä niin.
tehtiin painoarvio synnytystapa-arviossa rv 38. Toiseksi viimeisellä neuvolakäynnillä taisi th/kätilö sanoa, että ihan perus 3,5kg olisi vauva LA paikkeilla, sinne asti ei kuitenkaan päästy :)
Jotkut kokeneet terveydenhoitajat / kätilöt heittelevät lukemia näppituntumalla, toiset erittäin osuvasti ja toiset aivan hatusta vetäen. Oma muutaman vuoden työkokemus terveydenhoitajana ei valitettavasti riitä yhtään sanomaan pelkällä käsikopelolla paljonko vauva painaa tai tulee painamaan laskettuna aikana. Ei siihen mitenkään erityisesti kouluteta (ainakaan täällä), se on kokemuksen tuomia mielipiteitä. Jos virallista painoarviota tehdään, se tehdään ultraamalla, mutta mikäli SF-mitta kasvaa kauniisti eikä ole erityistä syytä epäillä lantion epäsuhtaa tai ongelmia sikiön kasvussa, niin ainakaan täällä meillä ei loppuraskaudessa ultrailla.