Olen tehnyt c-kielellä ohjelman ja haluaisin nyt kokeilla toimiiko se. Mulla on mäkki ja siinä on pääte-ohjelma ja siinä gcc. En vain muista, miten sillä saatiin käännettyä tuo ohjelma. Mitkä oli ne käskyt?
Tämä on koulutyö ja tällä ois vähän kiire ja oon aloittelija enkä ymmärrä tästä mitään, joten kiitos helpot ohjeet suomeksi :)
c-ohjelman kääntäminen
7
496
Vastaukset
- help desk
Päättessä: gcc ohjelmasi.c
- Japalamapa
Mäkissä on mukana (pitää kai asentaa) Applen IDE eli Xcode ja tuossapa ohjeet C-ohjelmaan:
http://www.cs.nyu.edu/~s70201/C_In_Xcode/Xcode_Tutorial.html
Pääteohjelmassa gcc kannattaa käyttää näin:
gcc my_prog.c -o my_prog
Ja ohjelman ajo:
./my_prog - Näin se menee
C: llä ohjelmoitu ohjelmakoodi ei koskaan toimi eli käänny ensimmäisellä käännöskerralla, vaan tulee jopa yhden koodirivin käännösyrityksestä niin monta virheilmoitusta, ettei jaksa kaikkia edes lukea. Pahinta tuossa on, että ensimmäisen ajon aikaisia virheitä tulee vielä enemmän, jos tietokone ei sitä ennen kaadu.
- kerralla valmiiksi
Sun tosiaan kannattaa vaihtaa alaa.
- TÄYS PASKA KIELI
SAMAN HUOMANNU!!! ja yleensä virhe on AINA klassinen "unresolvable external" tms. herja, johon ei mitään syytä ole koskaan löytyny! itellä meni hermot tohon virheeseen niin jätin c :n opettelun siihen pisteeseeen, ENKÄ OO KATUNU!
- ohjelmoija
Kirjoita päätteeseen gcc (ohjelman nimi) ja paina enter-näppäintä.
Kirjoita päätteeseen ./a.out - gssrh
c kääntö gcc:llä:
g -O3 -march=native ohjelma.cpp -o ohjelma
ajo:
./ohjelma
eli piste jakoviiva nimi
oudosti gcc tä pitää kutsua g nimellä kun kääntää c :aa
-O3 tarkoittaa suurinta nopeutta ohjelmalle mutta hitainta kääntöä. march=native optimoi kyseiselle tietokoneelle
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Karhuryhmä
Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?293538- 963236
Raisionkaaren koira hyökkäys
Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim823069- 773058
"Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"
Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m562949Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti
Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.862698- 352510
- 612384
Satuit vain olemaan
Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se432265- 882032