minkä katseen muistat erityisesti?
Useita katseita
mutta..
1134870
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 113
Vanhimmat
Sen pitkän, ennen hänen kesälomaansa 09.
se oli sillon kun punapäät kaiku korvissa ;D
alkaa jo unohtamaan kaikki ne katseet mitä ikinä olikaan. Niin on parempi.
mutta pari esimerkkiä
v.2001 eräässä strippibaarissa Vantaalla
v.2010 kahvilakonditoriassa
Ei ehkä sama n kyseessä, mutta katseet oli sellaset, et muistaa, niistä tallentuu aivoihin muistikuva
sä oikeen vihjailet??
Ai anteeeks, ei tätä kai kukaan ota henkilökohtaisesti. Enkä ainakaan millään pahalla tarkoittanut, kunhan vastasin kysymykseen. En siis voi nostaa mitään yksittäistä katsetta ylitse muiden, niitä on niin paljon, joita muistan. Olisin voinut tehdä 10 kohdan listan ja joukossa voisi olla ikäviäkin muistikuvia, mut hyviä vaan muistelen.
niin niin :(
ilonsa kullakin.
http://www.youtube.com/watch?v=7e4JXwd7XMo
I will remember you.
kun katseemmee nauliintuivat viime kesänä.
pitkän ja tutkivan. Naamat hyvin lähellä toisiaan. Mitä oikein etsit?
Katseesi viimeisen, oli sininen vaikka harmaat ja vihreätkin ovat..
minäkin muistan :)
Onpa ihanaa - jos olet sen huomannut. :) Niin taitaa olla.. vieläkin -tavallaan.
kun pyöräilit ohitse ja tirskuit kuin pieni neiti.
Sinulla elämä kohillaan.
erään hauskan tapahtuman. :D
Täytyyhän sun jo tietää? Kaikista niistä katseista...ei voi erehtyä.
http://www.youtube.com/watch?v=1PVEaDyZqqE
millaisia katseita ne sitten oli ;)
parhaiten erään väsyneen katseen.
katseltiinko ristiin..
rastiin...?
Läheltä liippaa..
mullakin mielessä
läpi tirkistelit...
Milloinkas tämä tälläinen tapahtui?
muista aivan tarkkaan, muutama viikko sitten aamupäivällä...
niin muutama viikko takaperin
ihan kaikki. Hyi olkoon että vieläkin tuntuu
Katse lähietäisyydeltä, vain minulle tarkoitettu.
...kaiken muun mä unohdin.
oliko se
Hmm.... niin useita, muutamia katseita silloin jokin aika sitten... kaikki ne jäivät mieleen, ehkä eritoten se yksi silloin kerran, samassa paikassa kuin ne kaikki muutkin... oliko se toinen kerta?
siinä oli niin
Noh, siinä oli lämpöä ja sellaista melkein hymyä ja jälleennäkemisen iloa, ehkäpä? Ainakin tulkitsin niin.
olitkos iloinen jälleennäkemisestä? Odotatko seuraavaa jälleennäkemistä? :)
Noh, mitäs luulet? Olin ja olen ja odotin ja odotan... :)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
kauan uskot saavasi odottaa jälleennäkemistä? :)
En usko enkä ainakaan toivo, että siihen kamalan kauan enää menee... Tulemme varmaankin näkemään lähitulevaisuudessa. Näkeminen lämmittää aina :)
se on mikä lämmittää vielä enemmän ja mitä lähempänä ollaan "häntä" sitä lämpimämpää tai suorastaan kuumempaa on.
Polttaa, polttaa pian... ;)
Onhan meillä ihmeell.yhteys muuten toisiimme.
kun käyn jututtamassa sinua.
Niin... toivotaan että olet oikeassa...
millainen yhteys?
Mihin katseet johtikaan...
mistä tajusin, että oho!
mitä tajusit????
ei ollut mikä tahansa katse.
tuntui se katse? mitä ajattelit?
hämilleni ja muistaakseni painoin pääni alas.
sen yllättävän näkemisen? En ole unohtanut sitäkään katsetta. Silmäsikin hymyilivät, minä hymyilin sen jälkeen loppu päivän :D
Muistan erityisesti sen katseen, kun hän melkeinpä nappasi silmillään mun silmistä kiinni ohi kävellessään ihan kuin olisi halunnut sanoa, että tajua nyt!! Sitä kesti vaan hetken ja mun ilme oli varmaankin kauhistunut ja yllättynyt. Se oli häneltä aika rohkea katse siinä ympäristössä.
Toinen erityinen mieleen jäänyt katse oli viimeisen kohtaamiskerran suora katse, kun hän katsoi minua takaisin. Se oli ihan normaali, melkein viileä katse. Tajusin siitä jotakin. Olen ajatellut mielessäni paljon sitä, että kummalla tavalla hän katsoo minua, kun seuraavan kerran nähdään. Onkohan jokin muuttunut?
se tujottava katse
En pistä pahakseni, vaikka tuijottaisi pidempäänkin... :) Jos vaan tulisi sellainen tilanne, missä voisi tuijotella pidempään.
voi olla, ettei sellaista tule enää:( kaiken tämän jälkeen..olisi parempi unohtaa kaikki, aivan kaikki tuntemukset.....vaikka kipeää tekisi...................................
toivon, että se aika tulee vielä, kun on sen aika, ja se voi olla jo hyvinkin pian...
työpaikallemme:)?
taisitpa katsoa.
katseita vaihdettiin
Ei ole yhteinen työpaikka, vaan hänen työpaikkansa. Siksi se katse olikin minusta rohkea veto. Mutta enhän oikeasti tiedä tarkoittiko se yhtään mitään. Ehkä se oli ihan tavallinen katse, jonka ylitulkitsin...
kirjoittaja, mutta mua ainakin katsoit, tai hän katsoi, useastikin työpaikallamme :) ikävä sua ja katseitasi ja huonoa huumoriasi :)
ihanat ruskeat silmät ja useita katseita käytävillä ;)
Kyllä se vaan tarkotti!
Hmm, minä olen odotellut, että sinä (hän) lähestyisi.. Miten sinua sitten pitäisi lähestyä, muuten kuin miten olen jo tehnyt?
En kehtaa lähestyä tämän enempää ennen kuin tiedän, ettet ole varattu.
niihin mun ruskeisiin silmiini? Kuka olet?? Mikset lähesty mua esim.meilitse?
Sinähän (Hän) voi(t) vaikka järjestää sellaisen tilanteen :)
katseita vaihdettu.
sillä muisti on loistava, mitä enemmän aisteja mukana... mutta nää katseet menee täällä kyllä jo täällä överiksi : ) ens viikko kuljetaan sitten vältellen katseita.
http://www.youtube.com/watch?v=rTplbdGXrTY
ehkä viimeisen.
Niin minäkin
Se oli se sisareni Lahja-koiran anova katse kun oli retuuttanut kalliin karvahattuni ryttyyn. Anteeksi pyydettiin ja myös annettiin.
monia.. iloisen yllättyneitä, lämpimiä, tuikkivia, myötätuntoisia, kysyviä, intohimoisia..
ja sen viimeisen, kyynelin..
http://www.youtube.com/watch?v=VnlFC7tAPxw
hynyn katseen
siis hymyn piti olla.
Te ootte kyllä ihan hassuja koko joukko.
Minä nauran :) ja odotan omia ihania katseenvaihtoja
- hänen kanssaan, syvälle silmiin.
Kerran katsoit minua jopa niin syvälle silmiin,
että ihan säikähdin, kuinka niin syvälle silmiini pääsitkään!
On ihana nauliintua kiinni silmiisi kesken keskustelun, hetkeksi - ajaksi - jopa ajattomaksi ajaksi.
Jopa kesken kaiken, kun joku muukin on keskustelussa mukana.
Haen silmilläni sinun silmiäsi.
=)
ei muuta..
:)
todeta mutta kukaan ole kuunaan katsonut sillä tavalla minua. Tai sitten halusin ymmärtää katseen omalla tavalla. Jokaisen katseen muistan kuin valokuvan jos vain olen tajunnut että olet sinä.
Katseessa joka porautuu niin syvälle niin täytyy olla jotain erityistä. Niin haluan uskoa ja sitä katsetta etsin yhä edelleen. Kohtaan sen jonain päivänä. Jonkun silmistä. Vaikka olisi väkijoukon keskellä niin katse kiinnittyy vain yhteen ja muut ympärillä olevat katoavat. Toki hekin huomaavat jos tarkkoja ovat:)
Katse ei unohdu vaikka mitä tekisin. Käsittämätöntä - ehkä ei kannattaisi edes enempää selitellä,
koska en kuitenkaan tajua. Kai vastassa näkyi ihminen, joka ymmärtää elämän suuria salaisuuksia.
Jotain, jota harvoin sattuu kohdalle.
Voiko sellaisen porauskatseen vain kuvitella heikkona hetkenään vai onko se todellakin niin tarkoitettu? Siis ettei asiaa suurentele vaan että sellainen oikeasti tapahtuu? Sitä ei voi eikä kai saakaan unohtaa. Jos se tuntuu selkäytimessä vielä kuukausien päästä, voi vain miettiä, missä vika?
joku syvempi merkitys kuka tietää.
ellei ota itse siitä selvää. Hymy sille =)
Niin. Minä en ole ennen sitä katsetta, ikinä kokenut mitään sellaista.
Kuin olisit jo sinä hetkenä käynyt sisimmässäni vierailulla.
Ja kuinka koin, että sinä pidit siitä mitä näit.
Muistan monetkin hänen katseensa minua kohti. Ei ole reilua.
Hänelle, Koitas arvata. Aivan erityisesti muistan joo.
työpaikallamme :)
Eräs vaalea,silmät ruskeat,pieni arpi näkyvissä.. erään kaupan kassalla..jossain paikalla x.Nimi oli kait N...a?
ja se katseiden vaihto. Säihkyvä ja lämpöisen kujeileva miehen silmäpari tunkeutui vaivatta läpi kaiken. Pelottavaa. Joku jota on kaivannut ja aivankuin olisi jo valmiiksi tuttu ja tästä on hyvä jatkaa .Toinen kerta pelonsekainen, kun olin kertonut tuntemukseni ja tulit tauolle. Se miten katsoit vakavasti ja syvälle ,kun nostin katseeni väkisin ylös silmiisi. Kolmas jalat alta, kun olimme kaksin toisessa kohteessa ja olit läsnä vain minulle ja katsoit niin avoimesti ja paljon kuin mahdollista. Niin, työkavereita ja se on sitten siinä. Sinun puoleltasi. Kaikesta huolimatta näistä kahdesta vuodesta en vaihtaisi päivääkään pois : )
Silmämme takertuivat toisiinsa. Sanat jäi lausumatta, aika pysähtyi, pidättelin hengitystä. Muutamassa sekunnissa oli ikuisuus galaksien tuolla puolen. Täysin hämmentyneenä todellisuuteen. Riuhdoin silmäni irti sinusta. Jalat vapisten totesin itselleni: ei voi olla totta.
että aika hävisi, niin kuin olisin ollut tuon ihmisen kanssa jossain "ajattomassa ajassa", ja olisimme olleet molemmat nuorempia. Se oli kummallista, sellaista ei ole minulle koskaan sattunut.
Joillakin on sana hallussa, tuollaiselta se juuri tuntui. Ei ikinä ennen, eikä sen jälkeen kenenkään muun kanssa. Ihmeellistä, kun toista ei tunne pätkääkään ja pelkkä katse saa kaiken muun ympärillä vaimenemaan ja häviämään tietoisuudesta.
Onko joku edennyt tuosta pidemmälle, pitikö ensivaikutelma paikkansa? Tuijottelitteko vielä toisianne silmiin vuosienkin yhdessä olon jälkeen vai oliko tuo yksi kerta vain joku ohimenevä mielenhäiriö? Itsellä ei ole ollut mahdollisuutta saada jatkoa selville.
oli samanlainen..........tapahtuiko tämä työpaikalla???
juuri työpaikalla.
Olet päivieni pelastus aina kun nähdään ja saan hymysi.
Silloin jaksan taas.
Ja pks liikutaan.
N---->M
Kyllä :)
muistan erään salaperäisen katseen, en tiedä mikä oli katseen takana ajatus, ja siitä on aikaa. Enää uskalla katsellakaan, kunkun......... no joohhhhhhhhhhhh katseeni alaspäin painan, kun vastaan tulee.....
No innostunpa tässä itsekkin muistelemaan. Sellaista tunnetta kenenkään katseesta en ole koskaan kokenut en ennen sitä enkä sen jälkeenkään, ainaaan vielä. Katse naulitsi, porautui kuin olisi nähnyt minun läpi, siinä oli valtavasti voimaa ja se voima "pelotti" minua.
vain minä vaiko myös se vastapuoli, jos niin voimakkaan katseen omaa?
Öö, kenelle nyt luulet juttelevasi? Mistäs minä tiedän mitä hän siitä katseesta ajatteli. Kerroin vain puhtaasti omat tuntemukseni. Nyt oli kyse katseesta en lähde sekoittelemaan tähän muuta. Pidän kyllä hänestä vieläkin.
katse voi kertoa paljon tai sitten sen voi tulkita väärin... eikä vältämättä aina kerro rakkaudesta tai ihastumisesta, voi olla jotain muutakin...salaperäistä hhhmmm.
Joo, mäkin tunnen erään naisen, jonka kanssa katseet ovat kohdanneet usein usein, mutta en voi sanoa mitään varmaa. Useimmiten se menee niin, kun itse katson ja huomaan hänen myös katsovan, en käännäkään katsettani pois vaan katson edelleen, joskus teen silmilläni kysyvän liikkeen "että mitä". Joskus hän kääntää katseensa pois ensimmäisenä, joskus minä. Mut on se mielenkiintoista silmäpeliä. Se erikoisuus tässä on, että hänen katseensa on aina ollut positiivinen, ystävällinen, tutkiva, vai miten sitä vois kuvailla. Muutaman kerran olen ollut huomaavinani jotain ihastukseen viittaavaa tai ainakin flirttailua. Ei niitä voi unohtaa.
sesti jäänyt mieleen... se ku jumiuduttiin toistemme silmiin ja sitten toinen kun kuljettiin toistemme ohitse ja mies tuijotti pitkään ja menin siitä katseesta todella märäksi. Sellaista ei ole koskaan tapahtunut kenenkään muun kanssa, että pelkkä katse kiihottaa niin paljon.
Voi hyvinkin toimia niin, täällä on käynyt niinkin, ettei ole aina tarvittu edes katsetta vaan pelkkä ajatuskin riittää siihen samaan. Tarvitaan ehkä fyysinen läheisyys, mutta voi toimia jopa kaukaa. En ole uskaltanut kysyä, mitä ajattelit silloin ja silloin kun tuntui olevan pysyvä seks.viritys päällä ilman näköpiirissä olevaa syytä.
uskalla katsoa enää silmiin eikä hymyillä. Suomi24 kehittää ihmistä todella.
Muistan myös katseen joka voisi tappaa jos olisi heikkohermoinen.
tuollaisten katseiden kohteeksi, missä kulmakarvat nousevat kysyvästi katseidemme kohdatessa. Yritän olla katsomatta mieheen, kun sivusilmällä huomaan hänen katsovan (taas) minua. Mutta pakkohan sitä välillä vilkaista, ja oikeasti olen vain huvittunut siitä, että noinko helpoksi tuo tyyppi minua luulee.
Hyvä että uskalsin katsoa. Muistan vain sydämen kiihtyvän tahdin, kun yritin katsoa silmiisi. Pelkään etten näe sinua enää koskaan joten nyt harmittaa etten uskaltanut.
Katseen viime keväänä, olin keskustassa tulossa risteyksestä tielle. Tulit vasemmalta ja huomasin sinut välittömästi. Olit tosin eri autossa kuin yleensä ja aikaakin kun olimme nähneet viimeksi, oli kulunut vähintäänkin puoli vuotta, joten hämmennyin enkä ollut täysin varma olitko se sinä. Mutta en minä voi sinusta erehtyä. Kun auto ohitti, katsoit vielä taaksepäin. Eniten minua ihmetytti pitkä katseesi. Silloin joskus tunnuit aina suorastaan välttelevän minua. Jos istuimme käytävällä aina tietyillä paikoilla ja jos meillä oli katsekontakti, vaihdoit ennemmin tai myöhemmin paikan sinne minne en sinua nähnyt. Miksi käyttäytymisesi muuttui? Tulit kulman takaa autolla uudestaan vastaan, mutta poikaystäväsi oli ratissa ja en vain.. En vain pystynyt enää katsomaan sinuun uudestaan.. Olet lupautunut toiselle joten kaikki olisi aivan turhaa.
Mutta on tämä kyllä aivan paskaa. Se että vaikka kuinka yrittää tutustua toiseen ja hän ei osoita juurikaan minkäänlaista kiinnostuksen halua - ja jälkeenpäin huomaa että tällä olisi joitain tunteita voinutkin olla.. Joku voisi ehkä ehdottaa että "Taistele hyvä mies rakkaasi puolesta!". Taistella? Ensinnäkin, en koskaan saanut tietää oliko tällä tunteita minuun, ei koskaan näyttänyt saatika sanonut. Toiseksi, tämä henkilö on valintansa tehnyt ja minä tuskin voisin vaikuttaa enää päätökseen mitenkään. Lisäksi saisin kaiken päätteeksi toisten naisia vikittelevän maineen. Kolmanneksi, tiedän kyllä tämän miehen ja on hänelläkin ollut ryppyjä rakkaudessa. Joten kyllä minä häntäkin kunnioitan, tunteistani hänen naiseen huolimatta, enkä halua olla viemässä toiselta mieheltä hänen onneaan. Voin vain toivotella mielessäni parille onnea, hyvää tulevaisuutta ja terveitä lapsia.
Joskus käy mielessäni että olenko huono ihminen, epäonninen vai teenkö jotain väärin? Kaikki tämä epävarmuus ja sitten katkeruus ja ikävä ovat lohkaisseet elämänpituudestani varmasti useamman vuoden. Ja kuinka monta vuotta tällaista vielä jatkuu? Ystävätkin ovat menneisyydessä ja nykyisyydessäkin pettäneet luottamuksen tai jollain muulla tavalla loukanneet äärimmäisen syvästi, että siitäkin saisi muodostettua TOP-5 listan. Haluaisin vain niin jonkun, joka olisi uskollinen ja johon voisi luottaa. Joka välittäisi ja osaisi myös näyttää ja kertoa sen. Kärsin varmasti jokunen vuosi sitten jonkinlaisesta masennuksesta (En koskaan käynyt lääkärissä eikä sitä siis diagnosoitu) ja harkitsin jopa itsemurhaa. Ajattelin että olisin kirjoittanut kirjeen johon olisin kertonut tunteistani - tämä kirje olisi sitten löydetty viereltäni. Mutta en minä olisi voinut niin tehdä, elämän riistäminen väkisin itseltä olisi väärin läheisiä ja niitä kohtaan ketkä ovat aikanaan kuolleet vaikka olisivat vielä halunneet elää. Joten päätin katsoa mitä elämä tuo tullessaan. Tähän mennessä, hyvää mutta kyllä myös pahaa. Ei rakkautta.
että tuo "ring of fire"-nimimerkin tarkoittama nainen olisi ujo mutta kiinnostunut, ja olisi tuntenut apn katseen ujostuttavana ja sen takia vaihtanut paikkaansa. Ujot ihmiset voivat mennä totaalisesti puihin kohtaamistilanteissa, suorastaan paeta paikalta tai näyttää kalseata naamaa pelkkää ujouttaan.
Tapahtui ihan pikkujouluaikaan kun olin ystävättäreni kanssa kotiutumassa yökerhosta niin eräs meitä nuorempi mies TUIJOTTI minua ja se katse oli täynnä himoa...huh..Ei tietty päässyt mukaani kun naimisissa olen...mutta se katse!
kostuko edes yhtää?
Jos asian laita olisi ollut näin, jos tämä enkelikasvoinen olisi *todella* tuntenut tunteita enkä toiminut..
Kuinka voisin koskaan antaa sitä itselleni anteeksi?
Kyllä hän tunsi, mutta en toiminut!
Et toiminut?
Jos pidät jotakuta niin kauniina ja *tiedät* hänellä olevan tunteita sinuun? Niin mitä hittoa?
Ei voi ymmärtää..
Siellä aherruspaikassahan niitä enimmäkseen on vaihdeltu.. Harmi vain ettei olla nähty nyt aikoihin.