"Aluepolitiikka on aivan käsittämätöntä. Pienillä maalaispitäjillä ei ole varaa tuottaa omia palveluitaan. Veroäyri on hyvänmatkaa yli 20 ja silti tasausveron takia vaikkapa helsinkiläiset maksavat heidän palveluitaan. Minusta tällaisessa tapauksessa maalla asuminen on arvovalinta, josta pitää olla valmis maksamaan itse eikä käydä muiden pussilla."
http://keskustelu.suomi24.fi/listmessage/9581336/47526454
http://keskustelu.suomi24.fi/listmessage/9581336/47526454
Vastaukset 5
Vanhimmat
Joopa joo.
Asun kaupungissa, mutta ymmärrän tilanteen maalta muuttaneena.
Maasutupitäjät kouluttavat nuoret ja valmistuttuaan aika suuri osa muuttaa kasvukeskuksiin. Eli isommat kaupungit hyötyvät suuresti, kun saavat nuoria veronmaksajia, joiden kasvatukseen ja koulutukseen satsatut palvelut on usein pikkupaikkakunnan verovaroilla tuotetut.
Toinen seikka mikä aina unohdetaan on, että paljonko Suomen julkisen sektorin työntekijöistä asuu ja työskentelee pääkaupunkiseudulla ja maksaa veronsa sinne? Ministeriöt, päätoimistot, eduskunta jne. sijaitsevat kymmeninetuhansine työntekijöineen pääkaupunkiseudulla. Vaikka joitakin toimintoja on siirretty muualle, niin käytännössä julkisen hallinnon työpaikat pääkaupunkiseudulla ovat kasvaneet paljon enemmän, kuin mitä maalle niitä on siirretty. Nämä hallinnon työpaikat maksetaan kaikkien suomalaisten veroilla, niin Inarilaisen, kuin hesalaisen duunarin veroilla.
Sitten kun maaltatulleet ovat työnsä tehneet, he muuttavat eläkkeelle takaisin kotipaikalle. Köyhä kunta saa sitten hoitaa vanhuuden terveysongelmat. Näin Helsinki riistää siirtomaataan kahteen kertaan.
"Minusta maaseutua yritetään pitää asuttuna väkisin aluepolitiikan voimin, mikä maksaa veronmaksajille. Ja minä en halua moisesta maksaa. Vaikka yksityinen ihminen on oikeutettu samoinhin tukiin kuin kaupunkilainenkin, niin asia ei ole niin yksinkertainen.
Ensimmäinen on kilometrikorvaus. Minä en ymmärrä, miksi pitää tukea jonkun asumista korvessa. Toisekseen palveluiden hajauttaminen ja niiden oleminen kaukana käyttäjistään on kallista. Vanhuksia viedään kunnan laskuun kauppaan ja terveyskeskukseen taksilla. Tämäkin olisi ihan ok, jos maalaiset sen maksaisivat. Mutta kun niiden veroeurot eivät riitä, niin käyvät sitten kaupunkilaisen lompakolla. Ja tätä minä henkilökohtaisesti en hyväksy."
http://keskustelu.suomi24.fi/listmessage/9581584/47528963
Kaupungit ovat aina imeneet toimeentulonsa ymparistostaan, niin nykyaankin. Toisekseen ajattele paljonko palvelut kallistuisivat jos kaikki pakattaisiin tuppukylaan. Jokainen maaltamuuttaja kun tuo mukanaan kotiseutunsa maanhinnan. Nain lekurin ja hoitsun on tienattava enemman voidakseen asua kivikylassa.
Lisaksi:
http://keskustelu.suomi24.fi/listmessage/9581336/47546557
Muutaman jutun luettuani tulin johtopäätökseen, ettei sielläkään mikään suurin verolainsäädännön asiantuntemus asu. Ennemminkin katkerat ja persaukiset. (ratikkakuski, kokoomusvanhus)
http://keskustelu.suomi24.fi/listmessage/9583637/47550989