Mikä rehu olisi hyvää hevoselle kauran lisäksi? Kauraa saa päivässä noin 1litran. Minkä hintaisia nuo rehut (säkit esim prix) on ja onko maistuvia? Paljon rehua voisi antaa kauran sekaan lv-ruunalle, jota liikutetaan muutaman kerran viikossa ja kun paranee täysin niin liikutetaan 4-6kertaa viikossa ja aina tulee hevoselle pieni tai iso hiki ja liikunnan kesto yleensä aina 45min-1,5h? (määrä riippuu tietenkin liikunnasta..) heinää saa paalin aamulla ja illalla ja laitumella yleensä aina vapaasti heinää. Vettä ja suolakivi on aina tarjolla.
Anteeksitekstin sekavuus..=)
mikä ruoka hevoselle kauran lisäksi
7
802
Vastaukset 7
- huoh.....
minulla saa cavalorin fifty-fiftyä. se on mysli sekoitus, joka ei kuumuta ja on hyvän makuinen. suosittelivat. toinen polle saa vain mineral plussaa kauran lisäksi.
- Hevostäti
Pellava rouhe/lima on todella hyvä, tekee hyvää mm. hevosen vatsalla ja karvalle eikä mene nuppiin jos on kuuma-kalle niinku entinen lämppärini. Sekin kannattaa muistaa et jos on hyvää heinää ja kauraa niin sillä jo pääsee todella pitkälle. Omalleni syötin pitkään pelkkää heinää ja kauraa ennen ku kehitty ja treenaamisen määrä kasvoi. Niin ja aina joka ruualla annoin porkkanoita, kesäsin omenoita iltasin ja talvella valkosipulia (hevoseni söi v.sipulit raakoina kynsinä, rouhettakin on ja ihan hyvää). Kivennäiset ja vitamiinit on syytä muistaa ja suhteet niissä on oltava kohillaan jotta hevonen voisi voida hyvin! Tuntuu olevan nykyään kummallinen villitys syöttää hevoselle kaikenlaista (monesti ihan turhaa) ja mahollisimman monesta pussista ja purkista. Ite perehdyin hevosen ruokintaan aikoinani lukemalla kirjan -Ruokinnalla tuloksiin- ja se avas todella monia kysymyksiä ja selvensi paljon sitä miten hevosta tulee ruokkia. Siinä on esimerkkejä kaikenlaisiin käyttötarkotuksiin tarkotettuja hevosia varten. Suosittelen hommaamaan tai lainaamaan kirjastosta kyseisen opuksen.
- ....................
saa siis heinän aamulla ja illalla????????
heinämäärä pitäs jakaa vähintään kolmelle eri kerralle päivässä :O - heppuz
et lukenut kunnolla: "ja laitumella yleensä aina vapaasti heinää"
siis hevosellani on periaatteessa aina heinää saatavilla. Senkin takia kun tuo on laiha kun ex-omistaja ei antanut paljon ruokaa eli se on lihoituskuurilla, mutta se jo melkein onkin normaalin "näköinen", onneksi.. aluksi se ei meinannut lihoa ollenkaan kun tämä heppani on lv-ruuna ja vielä ex-ravuri niin silä on aina vauhti päällä.. :) - doodle_
Meillä eestinheppa ja shettis saavat kauraa omat määränsä ja kivennäistä biotin ja öljyä. Eläinlekuri sanoi että mitä yksinkertaisempi ruokinta, sen parempi. Ja hyvin toiminut ja energia riittää 3-6 päivän liikutukseen viikossa.
priketti.
- daijaa
Miksi tarvitsee enemmän, jos on sopivasti energiaa, alkanut lihoamaan ja muutenkin hyväkuntoinen? Ei perus harrastehepo tartte muuta kuin kauran, heinän ja kivennäiset. Karvanlähdön aikana jotkut lisävitamiinit, esim biotiini voi olla hyväksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2052039
Ei enää ulkoteltta ruokaa.
Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,481196Jos sussa toisessa on yhtään miestä
Ja kadut tekemisiäsi niin menet poliisin puheille, paljastat kaiken oman osuutesi ja kerrot mitä kaikkea se toinen on te1741092- 81976
En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen
Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää56871- 100782
- 70781
Mitä eroavaisuuksia sinulla on
kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?77737Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL
Martina on kasvattanut fiksun tyttären.340678- 26661