Mustasukkaisuudesta

Asia kalvaa

Haluaisin rehellisen vastauksen ihmisiltä erääseen asiaan, joka on mua vaivannut jo vuosia. Olen mies, eronnut jo kauan sitten, ja vuosia sitten tapasin "elämäni naisen", tutustuttiin ja tavattiin. Meillä molemmilla on oma lapsi/lapsia aikasemmasta liitosta. No, huomasin jo ennen tapaamista että kyseessä on mustasukkainen nainen, ja omistushaluinen. Mulla ei olisi saanut olla mitään omaa, ja mikä pahinta, mustasukkaisuus kohdistui mun lapsiin jo heti alussa. No, he tulivat meille yökylään ensimmäistä kertaa, ja lapseni(6v) nukkui jostain syystä levottomasti sen yön, omassa sängyssään mutta puhui ja meuhkasi unissaan. Aamulla sitten ensimmäisenä tämä rakastamani nainen sanoi suurella äänellä ettei tule enää kylään niin kauan kun lapseni on täällä,(siis omassa kodissaan),ja hänen oma lapsi toisti kaikuna "etten mäkään".Pakkasivat kampsunsa ja lähtivät. Ne lauseet oli mulle järkytys mutta selvisin siitä ja oltiin muutama vuosi sen jälkeenkin yhdessä. Koitin unohtaa asian mutta aina se vaivaa. Mun lapseni olikin sitten silmätikkuna ja aina syypää kaikkeen lasten välisiin kiistoihin, alusta asti. Oli meillä toki hyviäkin aikoja, mutta kysymykseni kuuluu: KUINKA MONI LEMPPAIS PIHALLE TOMMOSEN IHMISEN HETI ALKUUNSA? Siis joka ei hyväksy toisen lasta ja sanoo tollai lasten kuullen. Me ollaan vieläkin tekemisissä, tunteita molemmin puolin mutta vaikeaa on. Hänen oma lapsensa on hänelle tietysti kaikki kaikessa niinkuin munkin mulle. En tiedä onko kysymykseni edes oikealla palstalla mutta en muutakaan keksinyt.

5

672

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hohhoi!

      Kysymykseesi vastaus: En olisi tuollaisen ihmisen kanssa jatkanut enää yhteydenpitoa. Hänhän ilmaisi aivan selvästi kypsymättömyytensä jo heti alkuunsa. Hän loukkasi sekä sinun että lapsesi tunteita. Hän ei varmaankaan ole koskaan kasvanut aikuiseksi?

    • voi voi

      "Mun lapseni olikin sitten silmätikkuna ja aina syypää kaikkeen lasten välisiin kiistoihin"

      Mietippä miltä lapsestas tuntuu :(
      Mä olisin lopettanut suhteen samantien!

    • etsi uusi

      enpä olisi edes aloittanut mitään tommosen kanssa

    • Lapseton naikkone

      Etsi nainen joka rakastaa lastasi kuin omaansa.

    • 19

      Ite ainakin lemppaisin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      170
      6183
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      147
      1724
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1508
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1270
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      46
      922
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      28
      844
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      97
      836
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      5
      789
    9. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      739
    10. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      221
      736
    Aihe