Syöpään kehittyy resistenssi mutaatioin ym tavoin lääkeainetta vastaan.
Lääkärilehti Duodecim [1] kirjoittaa :
"Syöpälääkkeiden kehitys on kuitenkin vielä suurten haasteiden edessä. Myös uusille täsmälääkkeille kehittyy lopulta resistenssi"
Ja CancerQuest [2] kirjoittaa (page 2) :
"Cancer Drug Resistance: Selection of Resistant Cells ...
One of the hallmarks of cancer is an increase in genetic instability and mutation rates. These changes mean that dividing cancer cells acquire genetic changes (mutations) at a high rate. "
(Mutaatiotaajuus lisääntyy, syntyy geneettisiä muutoksia mutaatioita suurella taajuudella).
Luomisoppi ei pysty selittämään tätä. Ihmiskunta kehittää hienoissa labroissaan mahtavia täsmälääkkeitä, mutta etenkin hitaissa pitkittyneissä etäispesäkesyövissä solut ehtii kehittää mutaation "älyä" vastustaa tätä hienoa lääketieteen huipputuotetta. Mistä se äly tuli ? Mutaatioin ja valikoitumalla. Mutta senhän piti olla syöpäsolujen älyä tuhoava ja infoa poistava ja syöpää rappeuttava jonka pitäisi olla entistä alttiimpi solumyrkyille !
Evoluutioteoria selittää. Luontokipaleet itse kehittää älykkäistä ratkaisuja henkiinjäämiseen solutasolla.
Syöpä on kuin itsenäinen uusi ilkeä lapsi, joka yrittää pysyä hengissä, kun sitä koitetaan kukistaa.
[1]
http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:QBUmImopzAgJ:www.duodecimlehti.fi/web/guest/arkisto?p_p_id=dlehtihaku_view_article_WAR_dlehtihaku&p_p_action=1&p_p_state=maximized&p_p_mode=view&_dlehtihaku_view_article_WAR_dlehtihaku__spage=%2Fportlet_action%2Fdlehtihakuartikkeli%2Fviewarticle%2Faction&_dlehtihaku_view_article_WAR_dlehtihaku_tunnus=duo95672&_dlehtihaku_view_article_WAR_dlehtihaku_p_frompage=uusinnumero resistenssi kehittyy syöpälää...
[2]http://www.cancerquest.org/drug-resistance-selection
Syöpäkin kehittää "älyä" vastustaa hienoa täsmälääkettä
Mr.K.A.T.
1
178
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1191170
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait89874Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede18699- 77697
Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat276665- 88653
- 107604
- 27537
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.49533Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.
Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet107477