vähän saman näköinen kuin ma 5203
en tiedä aseista yhtikäs mitään.
vietin netissä monta tuntia, ja löysin yhden melkein samanlaisen netistä, kuva haulla.
antiikki revolveri.
en tiedä mikä kalibeeri.
ei toimi.
kuvan voin lähettää.
ehkä joku keräilijä voisi olla kiinnostunut.
http://www.vanhatavara.com/esinetieto/sekalainen/ma5203.htm
antiikki revolveri löytynyt
7
3081
Vastaukset
- kaukolainen
Ettei kukaan rupea ihmettelemään tuota omituista aseen "merkkiä", niin selvennykseksi aloittajalle ja muillekin, näyttää siltä että "ma 5203" on vain kyseisen antiikkiliikkeen jonkinlainen tunnistusnumero ko. esineelle. Sieltä kun näyttää löytyvän myös ma 5207 -keinuhevonen ja ma 5111 -kuparikattila.
Hyvin vaikea sanoa aloittajalle minkämerkkinen tai minkä arvoinen kyseinen revolveri on. Kuitenkin, mikäli se tuon näköinen on kuin tuossa antiikkikaupan sivulla, niin se on toimintatavaltaan tosi vanha ns. "piikkipatruuna" revolveri. Piikkipatruuna-aseet olivat eräänlaisia nallisytytteisten aseiden esikuvia, ja niitä valmistettiin 1830-luvulta jonnekin 1850-60 -luvuille, joilloin nallisytytteiset syrjäyttivät ne toimintavarmempina ja turvallisempina. Piikkipatruuna-aseiden kehittäjänä pidetään ranskalaista aseseppä Lefaucheuxia.
http://en.wikipedia.org/wiki/Casimir_Lefaucheux
Valmistusajankohta on siis varhaisempi kuin "tavallisten" revolverien, ja ajoittunee jonnekin 1850-luvun kieppeille. Aseen arvo voi olla mitä vain, riippuen sen kunnosta ja valmistajasta. Siis mitä vain, alkaen 2 eurosta (tai mitä se romumetallin arvo onkaan), ja päättyen jonnekin pariin tuhanteen euroon (mikäli pyssy huippukunnossa, ja jonkun keski-eurooppalaisen huippuasesepän tekemä ja hienosti koristeltu). Kannattaa kiikuttaa ase arvioitavaksi lähimmälle asesepälle! - ivar johansonko?
ase on lupa vapaa mikäli samasta huushollista ei löydy ampumatarvikkeita samaiseen aseeseen.
- jääskeläisen äijä
wikipediasta löytyi tietoa, ja kuvahaulla useita erilaisia pinfire aseita.taitaapi olla belgialainen.
osat hyvin kuluneita, rulla ei pyöri, tai pyörii, mutta ei liipasimen voimasta rullan pyöritys nipukka kulunut liikaa.
iskuri ei pysy takana, jos sen vetää taakse.
ei tuolla kait mitään tee..
en tee kyllä tuolla yhtikäs mitään..
voinko heittää sen roskiin? vai pitääkö ilmoittaa johonkin.. - vaan tarjoa myyntiin
jääskeläisen äijä kirjoitti:
wikipediasta löytyi tietoa, ja kuvahaulla useita erilaisia pinfire aseita.taitaapi olla belgialainen.
osat hyvin kuluneita, rulla ei pyöri, tai pyörii, mutta ei liipasimen voimasta rullan pyöritys nipukka kulunut liikaa.
iskuri ei pysy takana, jos sen vetää taakse.
ei tuolla kait mitään tee..
en tee kyllä tuolla yhtikäs mitään..
voinko heittää sen roskiin? vai pitääkö ilmoittaa johonkin..vaikka HUUTO.NETiin tai sitten asesepän kautta.
Kyllä siitä omansa pois saa...
Ja metallin oikea paikka olisi muuten pienmetallikeräys.
1800 - luvun tussarit ovat pääsääntöisesti lupavapaita nykyään, kun ei ole ampumatarvikkeita enää.
- Clint Eeastwood...sd
Minä voisin ostaa tuon sulta seinäkoristeeksi. Oletko vielä kiinnostunut myymään?
[email protected] - RAPO
Vaikka on myyty niin näyttäs Saksalaiselta. Valmistusv. n.1860-89.
- kiinnostunut___
Tuolta löytyy enempikin vastaavannäköisiä mutta taitavat olla uustuotantoa :
http://www.mustaruuti.fi/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa3499339Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat865809Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur3575392SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden893782Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä33202Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien662763Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal692728Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,52533Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr72468- 1132436