vähän saman näköinen kuin ma 5203
en tiedä aseista yhtikäs mitään.
vietin netissä monta tuntia, ja löysin yhden melkein samanlaisen netistä, kuva haulla.
antiikki revolveri.
en tiedä mikä kalibeeri.
ei toimi.
kuvan voin lähettää.
ehkä joku keräilijä voisi olla kiinnostunut.
http://www.vanhatavara.com/esinetieto/sekalainen/ma5203.htm
antiikki revolveri löytynyt
7
3050
Vastaukset
- kaukolainen
Ettei kukaan rupea ihmettelemään tuota omituista aseen "merkkiä", niin selvennykseksi aloittajalle ja muillekin, näyttää siltä että "ma 5203" on vain kyseisen antiikkiliikkeen jonkinlainen tunnistusnumero ko. esineelle. Sieltä kun näyttää löytyvän myös ma 5207 -keinuhevonen ja ma 5111 -kuparikattila.
Hyvin vaikea sanoa aloittajalle minkämerkkinen tai minkä arvoinen kyseinen revolveri on. Kuitenkin, mikäli se tuon näköinen on kuin tuossa antiikkikaupan sivulla, niin se on toimintatavaltaan tosi vanha ns. "piikkipatruuna" revolveri. Piikkipatruuna-aseet olivat eräänlaisia nallisytytteisten aseiden esikuvia, ja niitä valmistettiin 1830-luvulta jonnekin 1850-60 -luvuille, joilloin nallisytytteiset syrjäyttivät ne toimintavarmempina ja turvallisempina. Piikkipatruuna-aseiden kehittäjänä pidetään ranskalaista aseseppä Lefaucheuxia.
http://en.wikipedia.org/wiki/Casimir_Lefaucheux
Valmistusajankohta on siis varhaisempi kuin "tavallisten" revolverien, ja ajoittunee jonnekin 1850-luvun kieppeille. Aseen arvo voi olla mitä vain, riippuen sen kunnosta ja valmistajasta. Siis mitä vain, alkaen 2 eurosta (tai mitä se romumetallin arvo onkaan), ja päättyen jonnekin pariin tuhanteen euroon (mikäli pyssy huippukunnossa, ja jonkun keski-eurooppalaisen huippuasesepän tekemä ja hienosti koristeltu). Kannattaa kiikuttaa ase arvioitavaksi lähimmälle asesepälle! - ivar johansonko?
ase on lupa vapaa mikäli samasta huushollista ei löydy ampumatarvikkeita samaiseen aseeseen.
- jääskeläisen äijä
wikipediasta löytyi tietoa, ja kuvahaulla useita erilaisia pinfire aseita.taitaapi olla belgialainen.
osat hyvin kuluneita, rulla ei pyöri, tai pyörii, mutta ei liipasimen voimasta rullan pyöritys nipukka kulunut liikaa.
iskuri ei pysy takana, jos sen vetää taakse.
ei tuolla kait mitään tee..
en tee kyllä tuolla yhtikäs mitään..
voinko heittää sen roskiin? vai pitääkö ilmoittaa johonkin.. - vaan tarjoa myyntiin
jääskeläisen äijä kirjoitti:
wikipediasta löytyi tietoa, ja kuvahaulla useita erilaisia pinfire aseita.taitaapi olla belgialainen.
osat hyvin kuluneita, rulla ei pyöri, tai pyörii, mutta ei liipasimen voimasta rullan pyöritys nipukka kulunut liikaa.
iskuri ei pysy takana, jos sen vetää taakse.
ei tuolla kait mitään tee..
en tee kyllä tuolla yhtikäs mitään..
voinko heittää sen roskiin? vai pitääkö ilmoittaa johonkin..vaikka HUUTO.NETiin tai sitten asesepän kautta.
Kyllä siitä omansa pois saa...
Ja metallin oikea paikka olisi muuten pienmetallikeräys.
1800 - luvun tussarit ovat pääsääntöisesti lupavapaita nykyään, kun ei ole ampumatarvikkeita enää.
- Clint Eeastwood...sd
Minä voisin ostaa tuon sulta seinäkoristeeksi. Oletko vielä kiinnostunut myymään?
[email protected] - RAPO
Vaikka on myyty niin näyttäs Saksalaiselta. Valmistusv. n.1860-89.
- kiinnostunut___
Tuolta löytyy enempikin vastaavannäköisiä mutta taitavat olla uustuotantoa :
http://www.mustaruuti.fi/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2944781Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353066Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k522973Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281541Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271242- 471189
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.7996Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu78991Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58981Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52969