nestekaasuauto (LPG)

nestekaasuauto

nestekaasuauto (LPG). mitähän käyttömaksuja/veroja joutuu maksamaan vuonna 2011.
Autoa ulkomailta ostamassa.

12

3602

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • LBG

        Sori


      • Kaasu-auto
        LBG kirjoitti:

        Sori

        Eikö tähän kellään satu olemaan vastausta?


      • Metaani
        Kaasu-auto kirjoitti:

        Eikö tähän kellään satu olemaan vastausta?

        Jep, veroa menee 300 euroa päivässä. Näin ovat edustajamme päättäneet.
        Että ei ehkä kannata LPG.

        Eikö CNG eli maakaasu kelpaa? Varteenotettava vaihtoehto jos satut asumaan Etelä-/Kaakkois-Suomssa. Kaasun hinta on noin puolet bensaan verrattuna. Aiemmin ei ollut muita extramaksuja, mutta nyt on tulossa hiukan käyttövoimaveroa eli ns. dieselveroa.


    • 17+5

      autovero
      arvonlisävero
      ajoneuvovero
      polttoainevero
      huoltovarmuusmaksu

      • Unohda koko juttu

        Maakaasu (CNG) ja nestekaasu (LPG) todellakin ovat aivan eri asioita.

        Maakaasu ja biokaasu (CBG) ovat metaania, pullopaine 200 bar suuruusluokkaa.

        Nestekaasu on propaania ja/tai butaania, pullopaine 10 bar suuruusluokkaa. Yhteistä on vain se, että toimivat kipinäsytytteisessä moottorissa.

        Nestekaasua käytetään maissa, joissa on isoja öljynjalostamoja tai raakaöljykenttiä, joitten sivutuotteena syntyy nestekaasua. Suomessa nestekaasun oma tuotanto on niin vähäistä, että sen huoltoasemamittarijakelua autokäyttöön ei ole katsottu kannattavaksi saati sitten että sitä tuotaisiin varsin ulkomailta autokäyttöä varten. Toki nestekaasua saa grillaajille tutuiksi tulleissa pulloissa, mutta kallistahan se sellaisissa pikkunyssäköissä on.


      • Propaanihattu
        Unohda koko juttu kirjoitti:

        Maakaasu (CNG) ja nestekaasu (LPG) todellakin ovat aivan eri asioita.

        Maakaasu ja biokaasu (CBG) ovat metaania, pullopaine 200 bar suuruusluokkaa.

        Nestekaasu on propaania ja/tai butaania, pullopaine 10 bar suuruusluokkaa. Yhteistä on vain se, että toimivat kipinäsytytteisessä moottorissa.

        Nestekaasua käytetään maissa, joissa on isoja öljynjalostamoja tai raakaöljykenttiä, joitten sivutuotteena syntyy nestekaasua. Suomessa nestekaasun oma tuotanto on niin vähäistä, että sen huoltoasemamittarijakelua autokäyttöön ei ole katsottu kannattavaksi saati sitten että sitä tuotaisiin varsin ulkomailta autokäyttöä varten. Toki nestekaasua saa grillaajille tutuiksi tulleissa pulloissa, mutta kallistahan se sellaisissa pikkunyssäköissä on.

        Huvittaa tuo virallinen vastaus propaanin käytöstä Suomessa eli mainitsemasi "kun ei ole omaa tuotantoa". Eipä tuota maakaasullakaan ole. Ihan naurettavaa. Valtaosa euroopassa ajelevista vaihtoehtoispolttoaineisista autoista pelaa propaanilla. Ihan hyvin pelaakin, paremmin kun hengenvaarallisella maakaasulla. Ja maakaasun käyttö maksaa lopputuloksena aika tarkkaan saman kun bensiini.


    • Brummbär

      Nestekaasu fossiilisena polttoaineena kannattaa todella unohtaa. Itse ajelen biokaasulla (Compressed Bio Gas) ja kokemukseni ovat voittopuoleisesti myönteiset. Tankkaus on helpompaa, kuin bensan, koska mittari lopettaa heti itse kun tankki on täynnä, eikä polttoaineenkäry haise nokassa tankkauksen aikana. Ylitäytön vaaraa ei ole. Minun 16 kilon kaasutankkini täyttyy noin parissa minuutissa. Biokaasu maksaa tänään 1,44€/kg ja yksi kilo vastaa 1,5 litraa bensaa.

      • G55

        Pari kysymystä jos osaat vastata :
        -Miten määräytyy verot jos tuo kätetyn CBG auton saksasta (muutettu saksassa)
        -Mikäs on sinun auto


      • ajeletkohan??

        Suomen putkistossa kulkee sekaisin biokaasu ja maakaasu vaihtelevina seoksina. Samaa saat otat kummasta kahvasta vaan, kyse samasta asiasta, kuin maksatko saasteettomasta ekosähköstä kovempaa hintaa, vaikka saat virtaa samasta verkosta samoilla prosenttipitoisuuksilla kuin tavallista halvempaa ostavat...


    • Englanttin muuttanut

      Suomessa vaikka ajat omalla paskalla niin valtio verotaa raskaimman mukaan. Jos haluat autoilla ja elää muutenkin edullisemmin niin kannataa nostaa kytkintä ja lähteä Suomesta vähin äänin.

    • Kaasuttelija

      Kyllä vain, samassa putkessa sekoittuvat ja kulkevat biokaasu ja maakaasu. Mutta maksamalla kuusi senttiä enemmän per ekvivalenttilitra siitä uusiutuvasta kotimaisesta kaasusta, voit olla rakentamassa ja edistämässä puhdistamolietteen ynnä muun arvottoman jätteen jalostamista liikennepolttoaineeksi.
      Biokaasu on ainut täysin kotimainen liikennepolttoaine, mikä on selvä lisäarvo ainakin minulle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      276
      2530
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      76
      2429
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      19
      1637
    4. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1598
    5. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      52
      1516
    6. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      65
      1397
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      134
      1366
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1250
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1049
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      74
      1039
    Aihe