Det va väl väldigt enkelt.....eller hur...?
KOLATA = SKOTTA
Håkan Olofsson
30451
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 30
Vanhimmat
hurrin rumalla kielellä.
tillverkad i Finland :D
http://www.masitools.com/swe/tuotekuvat/40002.html
Olof du anvender wellit stor alusta när dy sniffar kokaiin, int ska man ha son dään lumikola, de rekker när man har nån kredit kort eller bonus kortti og en sedel(dollar)
dagliga dos...tre strängar..aaaaaahhhhh va härligt :D
http://gfx.aftonbladet-cdn.se/multimedia/archive/00119/NYHETER-11s06kokain_119506w.jpg
Og de var min egen koka int din! Aftonbladet tog bild, när vi öppna min ställe(Söder bu..)
förskotta
förskot
Antakaa hurrille förskottia että se saa lapsille vaippoja.
Aivan helppoa, mutta niin vaikeaa hurrile että sanaa pitää keksiä kissojen ja koirien avulla radio-ohjelmassa. Oiva osoitus hurrien ruotsin kielen taidoista.
Anna mun nauraa...niin naurankin Buahaahhaa....
jos ensin finnet oppisitte sanomaan b niinku banaani ei panaani!! onko se vaikeeta, sitä se tekee ku ootte kaikki sukurutsareita ja homoja
On se niin hienoa että hurrit osaa sanoa suomeksi banaani mutta eivät osaa ruotsia. On teillä kadoksissa identiteetti.
Olisit sinäkin reilusti vaan suomalainen etkä mukaruotsalainen.
Minua ihmetyttää se, etteivät ruotsinkielet löydä postia, jos sanan lopussa on i-kirjain.
Posti.
Niin pakotettiin suomalaisille nimihirviö itella. Olisihan ollut LIIANKIN KOOMISTA kyltti, joss olisi lukenut lain mukaan posti-post.
jo ei suomenkieliset löydä sitä siks piti vaihtaa nimi itelaksi, aikas homoa, niinku kaikki finnet
Skotta liksom i skottkärra - kottikärryt. Säkert en finlandism det också :D
Samoin suomenkielinen sana kola tulee ruotsin skovel sanasta ja vastaavasti kolata verbistä skovla. Fennoillahan on ylipääsemättömiä vaikeuksia ääntää joitakin äänteitä, siksi lyhyempi ja yksinkertaisempi siansaksalaisversio alunperin ruotsinkielisistä sanoista.
Samanlaista siansaksaahan koko suomenkieli on. Ei muistuta mitään muuta kieltä kuin korkeintaan hieman viroa, vaikka kielitutkijat ovat onnistuneet kytkemään fenno-ugriseen kieliryhmään. Kielessähän oli vain muutamia satoja sanoja kun Agricola ryhtyi tekemään siitä keinotekoinen kieli tempaisemalla hatusta sanoja ruotsista ja muista germaanisista kielistä, vääntäen sellaiseen muotoon, että jopa suomalainen osaa ääntää ja jotenkuten mongertaa. Normaali kielessä oli siihen aikaan 10 000-20 000 sanaa. Minkä sille mahtaa, jos on asunut vuosisatoja takametsän maakuopassa siskojensa kanssa, vailla minkäännäköistä kanssakäyntiä ulkomaailman kanssa, kun muut ovat vuosisatoja tai -tuhansia seilanneet maailman meriä. Tulos näkyy sisäsiittoisuuden aiheuttamissa geneettisissä sairauksissa, sekä kielen köyhyydessä ja väkinäisyydessä. Suomi on geenitutkijoiden aarreaitta, jotain hyödyllistä sentään.
skovel (ruotsi) = schaufel (saksa)
http://translate.google.com/?hl=fi&tab=wT#sv|de|skovel
Hurrit ovat niin kopiosaksalaisia. Ei ruotsin kieltä ole ollut kuin muutaman vuosisadan ajan.
Ja suomalaiset vain puhuvat sitä tyhmää omaa kieltään joka ei ole kopioitu mistään, onpa dårkaa sakkia.
"Samoin suomenkielinen sana kola tulee ruotsin skovel sanasta ja vastaavasti kolata verbistä skovla. Fennoillahan on ylipääsemättömiä vaikeuksia ääntää joitakin äänteitä, siksi lyhyempi ja yksinkertaisempi siansaksalaisversio alunperin ruotsinkielisistä sanoista."
skovla=lapioida
Se sana ei kelvannut Mikael Reuterille ohjelmassa.
Mutta jos sana "kolata" mielestäsi tulee ruotsista, niin ota toki yhteyttä Reuteriin ja kerro, että ei se kolata-sana niin vaarallinen ja ruma finlandismi olekaan!
Mikset ota yhteyttä?
Totta, että saksa ja ruotsi ovat sukulaiskieliä. Sitä ei kukaan ruotsalainen eikä saksalainen kiellä, joten miksi ihmeessä sinä sitä täällä jankutat. Molemmat kieliryhmät ovat siitä ylpeitä!! Mikä on sinun ongelmasi. Veikkaan, että sinä itse! Ruotsin kieli on myös läheistä sukua englannin kieleen ja paljon läheisempää sukua myös venäjän kieleen kuin esimerkiksi väkisin keksitty suomenkieli = siansaksa, joka perustuu pitkälle suomalaismaakellariheimojen mongerrukseen ja kapeaan kielivarantoon/ääntämistaitoon, joka näkyy vielä tänä päivänä varsin hyvin, geneettisten tautien ja ulkonäön lisäksi!! Vaikka fennot ovat vuosisatoja eläneet paljon lähempänä venäläisiä kuin ruotsalaisia! No, ei se elämä siinä maakuopassa paljon edisty, vaikka kuinka häärisi siskon kanssa. Euroopan geeneettisten tautien kartta...... Antaneeko joitakin faktavastauksia.....
Toiset seilasivat maailman meriä ja toiset istuskelivat satoja vuosia siskojensa kanssa maakuopassa. Mikä on tulos. Katsokaa Suomen geneettisten sairauksien karttaa, Leena Palotie,.....Minä nyt maksan tästä sisäsiittoisen kansan geenisairauksista.....
Nikistä päätellen kirjoittaja on sama "suurveronmaksaja" (huomaa ironia) multinikki, joka valittaa jatkuvalla syötöllä junttilandiasta, pakkoenglannista, fennojen tyhmyydestä, huonoudesta, kielitaidottomuudesta, köyhyydestä ja kaikesta maan ja taivaan väliltä(yleensä mututuntumalta tai jopa täysin perustelematta). Mitkä ovat motiivisi kirjoittaa tänne ja olisiko sinulla vaihteeksi jotain oikeaa sanottavaa jostain?
"jolleivät ruotsalaiset olisi tulleet sivistämään suomalaisia, asuisivat suomalaiset puissa ja maakuopissa"
Suomen maa on kylmä roudan aikaan ;)
M.A.Gricola muuten on hyvin epätodennäköisesti suomenruotsalainen. Yleensä normaalien ruotsinkielisten jutut liikkuvat järkevällä tasolla.
RKP:n silmäterä, Närpiö,(josta äsken tuli ohjelmassa tietoa, että siellä on 6 % maaahanmuuttajia)oli hyvin kauan sisäsiittoinen.
1930-luvulla siellä oli niin paljon avioliittoja naapureiden kesken, että pappi kiinnitti vihkiessään huomiota siihen, että niin monilla vihittävillä oli sama sukunimi jo alttarilla,ja huomasi, että oli olemassa ongelma.
RKp ratkaisi ongelaman siten, että tavallisimman sukunimen, en muista olisiko ollut Skrifars tai jotain, hallintaa alettiin rajoittaa, eli osa sen nimisistä pakotettiin ottamaan jokin toinen nimi.
Näin saatiin kirkonkirjoissa siistimpi vaikutelma verrattuna aikaisempaan.
Mutta eihän se sukulaisuus siitä mihinkään hävinnyt vaikka nimi muutettiin.
Ruotsalaiset ovat maahanmuuttajia Pohjolassa.
Suomalaiset ovat asuneet maakuopissa koska se on ollut tarpeelista kylmän ilmaston takia. Maakuoppa tuottaa lämpöä maasta joka on helpottanut asumusten lämmitämistä talvella. Maakuoppa-asumus on oiva osoitus sopeutumisesta kylmään ilmastoon. Kyseinen asumistapa on samanlainen sopeutuminen kuin saamelaisten kota, joka on ollut tarpeellinen, koska saamelaisten on ollut tarve muuttaa porojen perässä laitumelta toiselle.
Ruotsinkieliselle väestölle kota, sauna ja maakuoppa-asumus ovat tuntemattomia ja osoitus että ovat maahanmutajia etelästä. Eikä ruotsinkielinen väestö ei ole osoittanut sopeutumista pohjoiseen ilmastoon koska he ovat asuneet vasta vähän aikaan Pohjolassa.
Onkohan se multinikki H.Tala.
Mutta vain suomalaiset ovat saamelaisten kansanmurhan takana!!
Oli miten oli, maakuopissa on harjoitettu sisäsiitoisuutta kautta aikojen, kuten geneettisten sairauksien kartta osoittaa, maailmankuuluisa suomalaistutkija Leena Palotie referenssinä. Koko maailman geenitutkijoiden aarreaitta, Suomi. Kukaan tällä maapallolla ei ihmettele Suomen kansan surkeutta ja sisäsiittoisuutta, se on koko maailman tietoisuudessa. Lopettakaa nyt sitä surkuttelua . Suomen kansan maineesta on pitänyt huolen koko maailman tunnetuin homo, alias Tom of FINLAND, oikealta nimeltään Touko Laaksonen, perusfenno. Kyllä maailmalla suomalaiset tunnetaan!!
Tämän iltaisessa ohjelmassa ensimmäisenä esiintyneen vanhemman närpiöläisrouvan äiti on chileläinen, isä närpiöläinen. Aina närpiöläiset ovat kautta vuosisatojen liikkuneet maailman merillä. Sukunimi ei kerro mitään Katso Suomen geneettisten sairauksien karttaa, niin näet missä ollaan sisäsiittoisia. DNA ei valehtele! Ja Närpiön maahaanmuuttajien lukumäärä, mikähän se olikaan se prosentti......Ja lähes kaikki vielä tuottavassa työssä, toisin kuin useimmat perusfennot, fennopaikkakuntien maahanmuuttajista puhumattakaan....Hävetkää!!!!
Ennen Agricolaa vain muutamia satoja sanoja. Kalevalan runoissa, joita puhuttiin paljon ennen Agricolaa on tuhansia sanoja. Eikä siinä ole läheskään koko sanavarasto.
Yksikseskös yskiskelet. Toista sata kertaa.
Kaikki ovat maahanmuuttajaia mutta ruotsalaiset vasta niin vähän aikaa.
Ruotslaisten kohdalla ei tarvitse mennä jääkauteen saakka.