Mikä on helpoin keino saada lakatuista mäntyportaista tumman ruskeat? Onko ihan pakko hioa vai voisko jollain petsilakalla tms. vetää suoraan päälle? Onko kenelläkään kokemusta tuleeko hyvä?
mäntyportaista tumman ruskeat
tumma suklaa
2156
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Tietenkin voi yrittää maalata päälle. Lopputulos kokolailla varmasti huono, lakassa aina pientä jälkeä ja mänty kun on erittäin pehmeä puulaji, näet vasta uuden pinnan jälkeen sitten, kuinka hirveässä kunnossa portaat itseasiassa ovat.
Riippuu portaista, ne voi koittaa laminoida tai jotain. Mutta mun mielestä, hanki hyvät hiontavälineet ja laita vaikka joku hyvä oljy tai vaha, siis värillinen.
Meillä on uudesta asti ollut koivuset rappuset, jotka on lakattu sävytetyllä venelakalla. Olemme olleet tyytyväisiä niihin, koska ne eivät ole liukkaat.