jotenkin?
Pimeni täysin..
Voiko sisuskalut jotenkin putsata,, jos hapettunut?
Pimeni täysin..
Voiko sisuskalut jotenkin putsata,, jos hapettunut?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Yleensä ovat lopullisesti mennyttä, kun hölmöilleet käyttäjät hölmöilevät lisää eivätkä HETI revi virtajohtoa ja akkua pois sekä jätä konetta kaikki luukut irrotettuina kuivumaan ainakin pariksi kolmeksi vuorokaudeksi. Ei: pitää kokeilla käynnistyisikö se vielä.
Se oli sitten siinä...
Mitä se vesi siellä tuhoo?
Takuu kai ei hoida vesivahinkon kokeneita koneita?
hapettaa liittimiä ja emoa, saa aikaan virhetoimintoja ja joskus virhetoiminto mankeloi bios-tietoja häiriödatan johdosta.
Tällöin kone mykistyy lopullisesti.
TPM piirit voi juntata koneen, luulen että niitä yritetään hakkeroida.
Jotkun on saaneet toimimaan joitakin erilaisilla pesuilla, etikkaa, tislattua vettä, erilaisia spray juttuja??
Tislattu vesi kai turvallisin, se kun johda sähköä!
Jotkut kaasukolvilla hiostamalla koko emon läpi..??
Itse en usko noihin juttuihin,, emon ja muun vioituneen komponentin vaihto... on korjaus.
Ootko kaheli? Miten vesivahinko voi olla valmistusvirhe? :D
Ei, vesivahinko ei saa konetta henkiin.
mutta totta. Edes vedenpaisumus ei saa konetta henkiin, saati sitten pienempi vahinko.
odottamaton nousu saa erilaisia koneita henkiin, jos ne on varustettu uimurilla. Tavallisimpia esimerkkejä tälläisistä koneista ovat uppo- ja pilssipumput, jotka heräävät henkiin uimurinsa ansiosta veden pinnan noustessa riittävästi. Myös henkilökohtaisen tietokoneen voi herättää vesivahingolla henkiin virittämällä tietokoneen virtakytkimeen uimurin.
Ei samalla emolevyllä!
Ja takuu ei kata nestevaurioita.
-J-
kai se vähän riippuu..
koska mitään komponentteja se vesi ei tuhoa!
Mutta onneksi noita emoja saa mailmalta sopu hintaan :)
alle satkun, niin viitsii jopa korjailla noita paskoja.
Ihan varmasti tuhoaa, jos on edes muistinvarmistusparisto kytkettynä!!
-J-
Saapi kuntohon..
http://translate.google.fi/translate?hl=fi&sl=en&tl=fi&u=http://www.parod.net/how-to-fix-a-water-damaged-motherboard-with-rubbing-alcohol/
Tosin laiskana itse en viitsi jynssäillä, kun näkökin on vähän hanurista.
Joten käytänyt kylppärin pesuainetta, sellaista jolla kiilloteen hanat ja poistaa saostumat..
ruiki sitä viallisiin komponentteihin huolella, anna olla jonkinaikaa ja pese vedellä, toista kunnes suurennuslasilla ei misään näy vahinkojäämiä..
sit kuivaa huolella, esim saunassa... hetkellinen lämmitys poista nesteen piirien alta ja testaa..
Mikälli isonmpia vaurioita voi joutua tinaan tinauksia uudestaan.