2-vuotiset S-pankin sijoitustilit

iunnlkiuhjuhlllhhghg

Nyt on S-pankkikin aloittanut sijoitustilien markkinoinnin. Talletusaika 2 vuotta ja kiinteä vuosikorko 0,25%, minimisijoitussumma 500e. Maksimisijoitusrajoitusta ei ole.

Mahdollinen lisäkorko määräytyy tässä kyseisessä tapauksessa Nokian, Sammon ja Nesteen osakkeiden kurssikehityksestä 10.2.2011-10.2.2013 välisenä aikana. Kunkin osakkeen loppuarvoksi muodostuu neljän arvostuspäivän päätöskurssien keskiarvo (arvostuspäivät: 6.11.2012, 7.12.2012, 7.1.2013 ja 6.1.2013).

Osakkeiden lähtöarvoksi tulee 10.2.2011 kyseisten osakkeiden päätöskurssit.

Joulukuussa S-pankilla oli jo ensimmäinen tällainen tili, lisäkorkoa mahdollisesti tuottavina osakkeina silloin oli Nokia ja Fortum.

Osingonjakoa ei luonnollisesti ole tällä tilillä, mutta mun mielestä aika idioottivarma sijoitus isoa riskiä kaihtavalle ja sijoitusaikakin kohtuullinen kaksi vuotta.

Sijoitustilille voi sijoittaa 8.2.2011 asti.

Minun mielestä tämä on ihan ok-sijoitusmahdollisuus. Taas yksi lisämahdollisuus tavalliselle kansalaiselle.

2

726

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • iunnlkiuhjuhlllhhghg

      Lisäkorko maksimissaan 5% vuodessa ja kahdessa siis 10% Tällä pankki halunnut rajoittaa sitä suuremmaksi mahdollisesti muodostuvan koron maksuvelvollisuutta ja asikkaan isompaa voittoa. Business is business.

      • iunnlkiuhjuhlllhhghg

        Mahdollinen lisäkorko jää nollaan jos yhdenkään näiden kolmen osakkeen päätöskurssi on pienempi kuin lähtökurssi. Eli onhan tässä omat riskinsä silti. No tällaisessakin tapauksessa saa ainakin sen kiinteän koron 0,25%

        Ehkä tuollainen 500e just oikea sijoitussumma tällaiselle tilille.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      80
      2087
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      366
      1269
    3. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      28
      1149
    4. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      141
      1038
    5. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      147
      897
    6. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      102
      853
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      45
      737
    8. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      62
      726
    9. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      61
      696
    10. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      682
    Aihe