Pohjoismaisuutta taas!

http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa/2011/01/ruotsinsuomalaiset_voivat_huonosti_2273811.html

Taas kerran suomalaisia sorsitaan Pohjoismaisessa yhteydessä
5169
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Jos ruosut voivat huonosti, niin tasapainon vuoksi surut voivat paksusti! ;)

Tämä on sitä pohjoismaista ihanuutta, mitä suomalaisille tarjotaan.

Äänestä
  • ja kaikessa noudatetaan samaa tasapuolista logiikkaa: ruotsinsuomalaisten TV-lähetykset kustannetaan suomalaisten varoin ja suomenruotsalaisten TV-lähetykset kustannetaan suomalaisten varoin. Suomensuomalaisten täytyy opetella ruotsin kieli ja ruotsinsuomalaisten täytyy opetella ruotsin kieli.

    Äänestä

Jutun kuvasta päätellen, tuotettiin "Suomalaisia pellavapäitä" rotu-uskottavuuden takaamisesksi.! Nythän ne menee takaisin juurilleen,tummaaa se olla pitää. (Vertaa Afrikasta-Ruotsiin maahanmuutaneiden määrää 1960-2000-luvulla.) Muistaakseni heidän siis Ruotsalaisten geenit viitasi jonnekkin Intian suuntaan ..!

Äänestä

"Muistan sen ajan, kun tultiin Grängnesille: joka paikassa oli oikein musta ja paskainen savu, mutta ei silloin ajateltu, että se olisi vaarallista. Kun olin Grängesillä töissä, siellä sulatettiin sinkkiä. Sinkin tuhka on äärimmäisen vaarallista, mutta ei siitä kukaan puhunut meille mitään"

"kun suomalainen tuli tänne, se pantiin sellaisiin töihin, joita ruotsalainen ei halunnut tehdä"

Äänestä
  • Jos firma olisi joutunut palkkaamaan svenssoneita, niin epäkohdat oltaisiin heti korjattu,

    Suomalaistyöntekijöiden terveydellä ei ollut niin väliä....

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


norden. kirjoitti:

http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa/2011/01/ruotsinsuomalaiset_voivat_huonosti_2273811.html

Taas kerran suomalaisia sorsitaan Pohjoismaisessa yhteydessä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu