Vasemmistoliiton puheenjohtaja Paavo Arhinmäki vierailee Huittisissa launtaina 22.1. klo 14-15 Viialan Leipomon kahvilassa. Harvoin puolueen puheenjohtajia maaseudulla on tavattavissa. Tulkaa kahville ja tenttaamaan Arhinmäkeä.
Arhinmäki Huittisissa
Jukka Kivimäki
5494
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Huhtikuun 2011 puolenvälin jälkeen havaitaan, että uusi, koko kommunistien eduskuntaryhmä mahtuu hyvin yhteen tilataksiin ja tilaa taksissa jää vielä parille politrukillekin. Silloin 18. huhtikuuta tilataksin matka suuntautuu Pietariin Leninin patsaalle hiljaiseen hetkeen ja suuri osa jää sinne pakolaisiksi paremman menestyksen toivossa.
Kannattaa siksi tulla kuulemaan historiallista puheenjohtajan jäähyväispuhetta tänne kahvilaan. Historian havinaa!
Tullessani 1988 Lauttakylän Työväenyhdistyksen (nykyisin Huittisten Vasemmistoliitto ry) puheenjohtajaksi, silloisessa Huittisten kaupunginvaltuustossa oli neljä SKDL:n kaupunginvaltuutettua. Vaikea valtuustokausi oli päättymässä ja syksyn kunnallisvaalit ovella. Lauttakylä-lehdessä haastateltiin huittislaisia henkilöitä ja pyydettiin ennakkoveikkausta uudesta kaupunginvaltuustosta kaudelle 1989-1992. Silloinen Huittisten yrittäjärärjestön puheenjohtaja ennusti vastauksessaan SKDL:n häviävän Huittisten kaupunginvaltuustosta. Veikkaus meni pieleen. Veikkaaja teki itse myöhemmin kauniin konkurssin. SKDL muutti nimensä 1991 Vasemmistoliitoksi. Tällähetkellä Vasemmistoliiton valtuustoryhmä on 7 valtuutetun ryhmä. Kaupunginvaltuuston kolmanneksi suurin ryhmä. Kevään vaaleissa ei tietysti valita kaupunginvaltuutettuja vaan kansanedustajia eduskuntaan. Sen näkee sitten ketä kansa sinne valitsee.
Arhinmäen vaalikokous oli täydellinen menestys. Jo puolta tuntia ennen kokouksen alkamista paikalle tilattiin poliisit ohjaamaan liikennettä, koska autoja ei saatu mihinkään mahtumaan. Liikennekaaoksessa vain kaksi jalankulkijaa joutui terveyskeskukseen auton tönäistyä heidät kumoon.
Kahvila on viimeistä seisomapaikkaa myöten täynnä ja Arhinmäki julisti kommunismin sanomaa niin voimakkaasti, että jotkut vanhemmat stalinistit olivat ihan kyyneleet silmissä. On uskottava, että vasemmistoliitto saa ne 42 - 48 kansanedustajapaikkaa, jotka hän mainitsi. Vielä on matkaa vaaleihin, joten määrä voi olla jopa 55. Onneksi oli varauduttu kansanpaljouteen ja järjestetty ulos valtavat kovaääniset, joista Arhinmäen sanoma kaikui koko lähitienoilla.
Kyllä nyt muilla puolueilla ei ole mitään jakamista. Arhinmäki sai lumoutettua jopa joitakin ennen kokoomusta äänestäneitä. Alle 40 vuotiaille Arhinmäki lupasi 1500 euroa kansalaispalkkana ilman työvelvoitetta puhtaana käteen. Tämä vetosi suuresti joutomiehiin ja juoppoihin sekä nuorisoon, jotka kaikki antavat äänensä kommunisteille ilomielin auvoisan tulevaisuuden toivossa. Mutta mistä rahat moiseen. Arhinmäellä oli tähänkin vastaus - Moskovassa oleva setelipaino painaa euroja kolmessa vuorossa ja antaa ne lahjoituksena kommunisteille. Heillä on jo valmiudet 50-euron seteleiden painamiseen 750 tuhatta seteliä vuorokaudessa.
mukavaa ettet jäänyt
Viisikymmentä henkilöä oli Viialan kahviossa kuulemassa Vasemmistoliiton puheenjohtajan Paavo Arhinmäen kuulumisia lauantaina 22.1.
Kiitos paikallaolleille asiallisista kysymyksistä. Kiitos kahvilan pitäjälle. Kahvi oli hyvää samoin pullat. Kiitos myös edellisille nimimerkkikommentoijille, herätitte kirjoituksillanne mielenkiintoa vierailua kohtaan.