oma raskauteni on vasta alussa (rv 9 0), mielenkiinnosta kyselisin miten te muut syötte ja liikutte raskauden aikana. olisi kiva kuulla eri raskausviikolla olevien tottumuksista. ruokahaluhan varmaan vähän kasvaa loppua myöten ja liikunta hankaloittuu :)
jos voisitte laittaa vaikka ruokapäiväkirjan muodossa syömisiänne.esimerkiksi nyt tän päivän syömiset :)
olisi kiva vertailun vuoksi vähän katsoa millasia ruokamääriä raskaana olevat yleensä syövät.
itselläni tämä päivä on mennyt aikalailla löhöillessä joten olen syönyt aika vähän (ainakin omasta mielestäni):
-pala ruisleipää, pari juustosiivua ja pari kinkkusiivua
-päärynä, pala ruisleipää, samat päälliset kuin ed., pieni lasillinen cokista
-kolme pientä perunaa, jauhelihakastiketta, kaksi lasia maitoa
-klementtiini, kiiwi.
päivän mittaan myös n.10kpl konvehteja (on jäänyt joulusta ;)) ja yksi kuppi kahvia.
kahvin juonnin olen yrittänyt jättää pois, juon sillontällön. maitotuotteita minun pitäisi käyttää enemmän.
kiva jos joku viitsisi laittaa omat syömiset tähän jatkoksi :)
jos voisitte laittaa vaikka ruokapäiväkirjan muodossa syömisiänne.esimerkiksi nyt tän päivän syömiset :)
olisi kiva vertailun vuoksi vähän katsoa millasia ruokamääriä raskaana olevat yleensä syövät.
itselläni tämä päivä on mennyt aikalailla löhöillessä joten olen syönyt aika vähän (ainakin omasta mielestäni):
-pala ruisleipää, pari juustosiivua ja pari kinkkusiivua
-päärynä, pala ruisleipää, samat päälliset kuin ed., pieni lasillinen cokista
-kolme pientä perunaa, jauhelihakastiketta, kaksi lasia maitoa
-klementtiini, kiiwi.
päivän mittaan myös n.10kpl konvehteja (on jäänyt joulusta ;)) ja yksi kuppi kahvia.
kahvin juonnin olen yrittänyt jättää pois, juon sillontällön. maitotuotteita minun pitäisi käyttää enemmän.
kiva jos joku viitsisi laittaa omat syömiset tähän jatkoksi :)
Vastaukset 9
Vanhimmat
Itsellä todettiin tuossa reilu viikko sitten joten rokavalion joutui aika rankalla kädellä uusimaan... Tai no söin kyllä oikeanlaista ruokaa mutta en niin kauhean säännöllisesti... no tässäpä mun päivä
Aamupala 7-8 : 2 palaa ruisleipää, 2 kinkkua, kurkkua ja 2dl maitoa
Lounas n klo 11.30 : 2 ruisleipää (samat täytteet), 2dl maitoa, kurkkupaloja TAI pieni annos edellisen päivän päivällisestä (hiilihydraatit pitää laskea)
Välipala 14-15 : 2 hedelmää
Päivällinen 17-18 : Riippuen mitä jaksan tehdä mutta ainakin puolet lautasesta on salaattia / keitettyjä vihanneksia 3dl maitoa
iltapala 21-22 : 1dl puuroa (piltin ensipuuroa), 1/2prk muksu suvihedelmää siihen joukkoon, 1 ruisleipäpala jossa kinkkua ja kurkkua ja 2dl maitoa
Suhteellisen nopeasti tuohon säännölliseen syömiseen kyllä tottui... Jotenkin on vaan silti edelleen kauhean täysinäinen olo kun syö pienillä aikaväleillä :)
Mulla nyt rv 15 ja painoa tullut lisää 2 kg. Olen hoikkarakenteinen.
Eilisen syömiset:
Aamupuuro, jogurtti ja kuppi teetä
Lohikeitto, ruisleipä, 2 lasia piimää ja salaatti (paprika, kurkku, tomaatti, salaatti)
Kahvi
Päärynä ja Banaani
Salaatti, jossa tonnikalaa, raejuustoa, tomaattia, kurkkua ja ananasta
Appelsiini
Syön hyvin samankaltaisesti joka arkipäivä (viikonloppuisin saa sit hieman herkutella). Syön päivällä töissä perus kotiruuan salaatilla ja sit illalla yleensä jonkun salaatin, puuroa tms. Pyrin syömään hyvin terveellisesti eli paljon vihanneksia ja hedelmiä. Olen ollut aina aika tarkka syömisien suhteen ja niin aion olla raskautenikin ajan. Toki ruokamäärät ovat isompia, mutta terveellisyydestä en tingi. Harrastan myös joka päivä jotain liikuntaa..salia, jumppaa, hiihtoa tai kävelyä. Olen voinut tähän astisen raskauteni todella hyvin ja toivonmukaan voin loppuun asti! =)
Täällä on 12. viikko menossa...
TÄNÄÄN
AAMIAINEN: kaksi ruisleipää, margariini, 2 siivua juusto, kurkkua, lasi maitoa
LOUNAS: paneroitu lohifilee, wokattuja sokeriherneenpalkoja, kaksi ruisleipää margariini
VÄLIPALA: manteleita, omena
PÄIVÄLLINEN: 2-3 dl jotain kotiruokaa (makaroni-jauhelihapataa?), reilusti kasviksia, lasi maitoa
ILTAPALA: 2 weetabixia, tilkka hunajaa, pieni banaani, maitoa
YLEENSÄ
AAMIAINEN:
1) kuten edellä tai
2) puuro margariini marjoja/hedelmä maitoa
3) weetabix/mysli (siemeniä/pähkinöitä) marjoja/hedelmiä maitoa/jogurttia
LOUNAS:
2-3 dl normaalia kotiruokaa (viljatuotteet runsaskuituisina, lihat/maidot vähärasvaisina, pehmeät rasvat, kasviksia mukana)
kasviksia
ruisleipä margariini (2 leipää jos ruoassa ei ole perunaa/pastaa/riisiä)
VÄLIPALA:
pähkinöitä hedelmä tai esim. viili, vähän vaihtelee
PÄIVÄLLINEN:
kuten lounas, paitsi ei leipää, tilalla lasi maitoa
ILTAPALA:
vaihtelee eniten, voi olla kuten jokin aamupalavaihtoehdoista tai pelkkä hedelmä tai hedelmäsalaatti tai smoothie tai jäätelönpala tai... illalla jos syön leipää, syön vain yhden, ja monesti juomana on sokeriton kaakao
Lisäksi tunnustan juovani light-colaa, en päivittäin mutta vaihtelevasti, joskus useammankin lasin päivässä. Kahvia en juo. Rasvojen käyttö yritän lisätä kohtuudella, ja juustoa olen ostanut pitkästä aikaa ihan kalsiumin nimissä. Tuossa on siis normaalit arkiruoat, mutta viikonloppuna helposti jää yksi aterioista väliin, ja joskus tulee tietysti syötyä ravintolaruokaa ja makeita herkkuja. Yritän pitää herkuttelut 1-3 kerrassa viikossa, mutta stressaa, mikä saattaa tarkoittaa esim. sitä että viikonloppuna meillä eletiin lämpimillä juustoleivillä ja karkeilla...
Liikuntaa on nyt alkuraskaudessa tullut vähän vaihtelevasti, viimeisen kuukauden on esim. tanssiharrastus ollut joulutauolla, ja välillä väsyttää ihan armottomasti. Viime viikolla en harrastanut liikuntaa kertaakaan, edellinen sellainen viikko taisi olla joskus viime keväänä. Mutta 3h on viikkotavoite, niin että se sisältää
- 1 h tanssia
- 1 km uintia (noin 35 min.)
- ulkoilua
- mielellään myös 30 min. jotain korkeasykkeistä (talvella käytännössä crosstrainer tai jumppatunnin sisällä)
- mielellään myös 30 min. lihaskuntoa (kotijumppa tai jumppatunnin sisällä)
=> voitte vain arvata useinko noita "mielellään" osioita tulee harrastettua ;)
Lisäksi tällä viikolla alkaa äitiysjooga, ja varmaan tuosta korkeasykkeisestä (tai edes sen ajatuksesta :D) saatan luopua ihan sovinnolla.
Näillä eväillä on noin 5kg kadonnut sitten viimeisten kuukautisten. Mitään rajua vikaa ei pitäisi olla, toki ainahan herkutella voi vähemmän ;) Ummetus vaivaa vaikka kaikki viljatuotteet ovat runsaskuituisia ja syön niitä mielestäni riittävästi.
Lisään vielä, että ylipainoa oli raskauden alkaessa reilu kymppi, joten sillä ei tuo painonlasku ole ollut vakavaa.
Ehkä olen poikkeava tapaus, mutta pääsin ummetuksesta pysyvästi eroon kun jätin kaikki viljatuotteet (myös ne kokojyvät) totaalisesti pois. Kärsin siihen asti koko ikäni ajoittain vaikeastakin ummetuksesta tyyliin "kakalla vain 1-2 kertaa viikossa ja sekin sitten kivikovaa". Söin suositusten mukaan melko vähärasvaisesti ja yritin puputtaa viljaa.
Lisäsin viljojen pois jättämisen aikoihin ruokavaliooni reilusti rasvoja ja kasviksia. Maha on toiminut tällä tavalla joka toinen päivä eikä ole ollut kivikova enää kertaakaan. Ihanaa näin raskausaikana, kun ei ainakaan se vaiva iskenyt.
Ehkä tuo voisi toimia jollain toisellakin? Eipä parin viikon kokeilusta ainakaan suurempaa haittaa voisi olla.
Hmm, olen kuullut vastaavan kommentin ennenkin, ja harkinnut tuon kokeilemista. Vielä en ole kerännyt riittävästi rohkeutta, koska viljatuotteista luopuminen tuntuu ainakin näin etukäteen ajateltuna kovin hankalalta... mitä ihmettä söisin esimerkiksi aamiaiseksi? Hapanmaitotuotteet ei aamusta maistu ja hedelmät/kasvikset ei riitä nälän pitimiksi, ajatus munakkaasta on... raskas. Mutta kypsyttelen ajatusta ja keksin ehkä itselleni sopivan sovelluksen tuosta kokeilla, kiitti vinkistä!!
En ole vielä raskaana eikä minulla ole kokemusta vähähiilihydraattisen ruokavalion noudattamisesta raskausaikana, mutta jos joskus olen niin mielelläni sitä silloinkin noudattaisin. Minulla on aivan sama juttu kuin sinulla, että kärsin hyvinkin säännöllisesti ummetuksesta vaikka kuinka mätin täysjyvää ja kuitua. Kun jätin viljat pois vatsa toimii aivan loistavasti! Eikä muuten myöskään turvota. Olen hyvin paljolti jättänyt myös perunan ja riisin minimiin kun nekin turvottavat niin. Näiden sijaan menee runsaasti kasviksia, juureksia, juustoja, oliiviöljyä (toisinaan myös voita), kanaa, kalaa ja jonkin verran lihaa. En ole koskaan voinut paremmin. Tuntuisi siis aika älyttömältä siirtyä ns. virallisterveelliseen ruokavalioon raskausaikana kun se ei ole minulle koskaan muutenkaan sopinut.
Toisinkin päin voi käydä, hyvistä aikeista huolimatta ;) Olen ollut ns. hyväkarppaaja yli puoli vuotta. Täysviljatuotteita käytän vähän ja harvakseltaan, hedelmiä enimmillään 1-2 päivässä, eikä koskaan aterian yhteydessä. Viljatuotteet eivät minunkaan vatsalleni sovi ja ne turvottivat paljon, lisäksi olen koko ikäni kärsinyt korkeasta verenpaineesta, joka laski normaalilukemiin karppauksen myötä. Verenpainearvot ovat tällä hetkellä niin hyvät, että neuvolassakin käskettiin ehdottomasti jatkaa tätä ruokavaliota.
MUTTA! Enpäs arvannut, että tässä toisessa raskaudessa minut kampittaisi järkyttävä pahoinvointi. Rasvaa en ole voinut sietää silmissäni ja ajatus salaatista saa voimaan pahoin. Ironisesti vielä ainoat ruoat, joita olen pystynyt syömään, ovat olleet pizzaa ja hampurilaisia :) Hedelmiä tai vihanneksia en voi sietää silmissäni. Olo on ollut aivan järkyttävä ja turvonnut! Maha ei toimi lainkaan, turvottaa, oksettaa, kiukuttaa...
Nyt on alkanut olo pikkaisen helpottaa ja olen siirtymässä karpimpaan ruokavalioon askel kerrallaan. Jo pienillä muutoksilla turvotus on alkanut kadota ja olokin on pirteämpi. Ehkä se tästä, pienin askelin. Nyt menossa 11 0, katsotaan, mitä ehtii vielä tapahtua ;)
No samanlaista olen kuullut, että raskausaikana saattaa ruokavalio sittenkin heittää häränpyllyä. :) Varsinkin juuri alkuaikana jos on pahoinvointia. Mukavaa kuitenkin, että sulla neuvolassa ymmärsivät ruokavalion sopivan sinulle hyvin ja kannustavat jatkamaan. Olen kuullut monista tapauksista, joissa on neuvolassa saarnattu leivän tärkeydestä ja kauhisteltu vähempihiilihydraattista ruokavaliota. Eihän se varmasti kaikille sovi, mutta ainakin minun oloni ja elämäni se on lähestulkoon mullistanut - ja nimen omaan siihen positiiviseen suuntaan. Katsotaan sitten miten käy raskausaikana jos sellainen minulle joskus suodaan... Mukavaa odotusaikaa sinulle!