Mikäköhän siinä on että minulle maistuvat ruotsalaiset oluet. Olin vuosia varsin ennakkoluuloinen niiden suhteen mutta kerran sitten maistoin sellaista olutta kun Mariestads.
Se oli hiton hyvää. Päätin siis kokeilla muitakin ruotsalais oluita.
Pripps Blå = kamalaa
Mariestads = hyvää
Femkommatwåan = hyvää
Blå Och Kul = menettelee
Arboga 7,7 =oikein hyvää jos vahvemmista pitää
Arboga 10,2= oikein hyvää jos vahvemmista pitää (ja minähän pidän)
Falcon tuoteperhe = hyviä ovat paitsi jouluolut
Se oli hiton hyvää. Päätin siis kokeilla muitakin ruotsalais oluita.
Pripps Blå = kamalaa
Mariestads = hyvää
Femkommatwåan = hyvää
Blå Och Kul = menettelee
Arboga 7,7 =oikein hyvää jos vahvemmista pitää
Arboga 10,2= oikein hyvää jos vahvemmista pitää (ja minähän pidän)
Falcon tuoteperhe = hyviä ovat paitsi jouluolut
Vastaukset 14
Vanhimmat
Kyllähän Ruotsissa on paljonkin hyviä pienpanimoita, esim. Nils Oscar.
ja hyvistä maltaista niin hyvää tulee.
Maistuu myös
Alkosta löytyi kahta eri merkkiä, eikä kumpikaan niin erikoisia olleet muuta kuin hinnaltaan.
Eli pitänee pysyä kotimaisessa merkissä, Olvissa, tekee muuten Sandelssia kanssa.
Ihan ok, paikallinen 2-kaljakulttuuri ei vain innosta.
Monissa Pizzeroissa yms. ei ole olutta ollenkaan ja jossain sitten sitä Folke-Öl:ä, kuten marketeissakin. Mutta marketeissa tuo folkeööli on edukasta.
folk-öl on muuten hitosti parempaa kuin keppana. Sitä voi juoda ja jutella kavereitten kanssa ilman että homma menee ördäämiseksi ja sit loppuillasta on sitten Carlbergin elephant beer ja hienoa on.
Ruotsista löytyy uskomaton määrä erittäin hyviä oluita.
On monia pieniä panimoita jotka ovat toimineet jo runsaat 100 vuotta.
Tässä Systeemin katalooki ruotsalaisista oluista:
http://www.systembolaget.se/Sok-dryck/#sortfield=Default&sortdirection=Ascending&hitsoffset=0&page=1&searchview=All&varugrupp=Öl&exkluderakosher=False&exkluderaretsinerat=False&groupfiltersheader=Default&filters=varugrupp,land,&action=search&excludesvalues=False&land=Sverige
Exakt! Itselläni oli myös suuret ennakkoluulot kakkos-olut-kauhutarinoiden ansiosta, jotka pitävätkin paikkaansa. Sen sijaan ostettuani ruotsi-tanska paatilta tarjouksessa ollutta Mariestads exportia olen joutunut syömään sanani svenssonioluiden suhteen. Mariestads on erinomaista olutta. Todella maltainen maku, sopivasti humaloitu ja missään vaiheessa maku ei katoa tai muutu kusen makuiseksi kuten Karjalassa ym tusinaoluissa.
Mariestadsin lisäksi myös Falcon export ja Åbron export ovat tosi hyviä. Falcon export on maultaan vähän kuin Lapparin nelonen, mutta huomattavsti parempaa. Åbro on vielä parempaa.
Sama+täällä.+Asustelin+siellä+-80+luvulla+kuutisen+vuotta+ja+siihen+aikaan+ruotsalainen+olut+ei+maistunut.+Nyt+taas+viime+vuosien+aikana+on+tullut+tutustuttua+uudestaan+ko+maan+oluttarjontaan
ja+nykyään+ostan+kaljani+lähes+yksinomaan+Systembolagetista.+Ehkä+suurin+syy+on+hinta+mutta+myös+maku+ja+vahvuus+merkitsee+jotain.+Suomalaisen+tarjouskaljan+hinnalla+saa+reilusti+vahvempaa+ja+paremman+makuista+tavaraa.+Esim+6,3%+Kopparbergin+Special+Brew+on+mainio+seurustelujuoma.
Kannattaa+surfata+systembolagetin+sivuilla,++vertailla+tuotteita+ja+tutustua+ennen+hakua.
Olen+vakaasti+sitä+mieltä+että+Mariestadin+5,3+%+olut+on+Pohjoismaiden++paras+olut+ruokajuomaksi+omassa+kategoriassaan+.++Jotenkin+nuo+kahden++ja+toisaalta+kymmenen+prossan+oluet+ei+oikein+ole+ruokajuomia++ainakaan.+
Tunnin+päästä+katkarapuleivän+ja+Mariestadin+kimppuun,+vähän+aikaa+voi+vielä+lueskella+kirjaa+ja+katsella+laivan+ikkunasta+aurinkoista+Skansenia.
Minusta taas Norrlands Guld, Pripps ja Mariestad ovat hyviä. Falcon ja Åbro menettelee. Pripps on kuitenkin ehdoton suosikkini ja sitä tarttuu aina varmasti Haaparannasta mukaan.
Arböga bisse on kyl jees
Folke öl on paskaa
Sofiero iha semi jees
Suomessa oranssi lager melko shaissea verratuna lildlin punaiseen
Eikös noissa ruotsalaisissa bulkkilaagereissa käytetä riisiä, kuten espanjalaisissa vastaavissa? Eivät siis periaatteessa ole olutta ollenkaan. Helppoja juoda ja raikkaita toki, jos sitä haluaa. Itse kierrän tuollaiset kaukaa.