VENÄJÄ KIELTÄÄ

KL: Suomalaisten tontit kiellettiin Venäjän Karjalassa
KL: Suomalaisten tontit kiellettiin Venäjän Karjalassa Julkaistu: 11:4212 kommenttia
Kuva: EPA / All Over Press

Dmitri Medvedev antoi ukaasin.
Kuva: EPA / All Over Press
Dmitri Medvedev antoi ukaasin.Venäjän presidentti Dmitri Medvedev on kieltänyt ulkomaalaisten maaomistuksen muun muassa Venäjän Karjalassa, kertoo Kauppalehti paperiversiossaan.

Mikäli presidentin antama ukaasi on ehdoton, se tarkoittaa sitä, että suomalaisten maaomistus on jatkossa kokonaan kielletty ns. luovutetuilla alueilla Priozerskin piiriä lukuun ottamatta. Kremlin luettelossa on 380 hallinnollista aluetta.

Lakiasiantuntija Leena Lehtinen on perehtynyt Venäjän maa- ja kiinteistölainsäädäntöön. Hän sanoo Kauppalehdessä, että suomalaiset ovat tehneet maakauppoja omalla riskillään. Venäjän laissa on säädetty, ettei ulkomaalainen saa omistaa maata raja-alueilla ennen kuin presidentin luettelo on vahvistettu.

Lehtisen mukaan luetteloon kuuluvilla alueilla tehdyt suomalaisten maakaupat voidaan joutua purkamaan. Asia riippuu presidentin ukaasin täytäntöönpanosäädöksistä.

2

518

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tsuhnat

      kas kun eivät ole Pietarin asemalla antaneet lompakkoaan vastaantulijalle pidettäväksi siksi aikaa kun käy itse vessassa kusella. Jos ovat noin tyhmiä niin pitäköön tappionsa! Tai jospa haastaavat Venäjän oikeuteen. Kyllä on ihan hyvät mahdollisuudet menestyä. Nyt vain palkkaamaan venäläistä lakimiestä. No hopihopi

      • unohtuisi.

        Ei maanomistusta ole kielletty pelkästään suomalaisilta,vaan kaikilta ulkomaalaisilta.
        Vuokraus on sallittu edelleen,kuten tähänkin saakka.

        Sodan aikana sinne maansa menettäneet ovat saaneet Suomen valtiolta ruhtinaalliset korvaukset.
        Korvattiin myös se piirongin päälle unohtunut kultakello.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      17
      2573
    2. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      92
      2445
    3. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      202
      1344
    4. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      121
      1228
    5. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      89
      1221
    6. "Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...

      ...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig
      Maailman menoa
      279
      1141
    7. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

      Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
      Perussuomalaiset
      17
      971
    8. Martina ja Matias

      Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      211
      949
    9. Toivottavasti myös pysyy häkissä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �
      Suomussalmi
      12
      937
    10. Millaisia tunteita

      Sinulla on minua kohtaan?
      Ikävä
      54
      840
    Aihe