Oikeisto ja porvarimedia tuntuu vain keskittyvän SDP:n mollaamiseen ja maan heikko tila on peitelty piiloon.
Porvariräksytys on valtaisaa.
Veroista puhuttiin myös vuonna 2007. Eero Heinäluoma sanoi silloin SDP:n puheenjohtajana, ettei anna lupauksia verojen alennuksista, sillä velkaantumiseen ei ole varaa ja hyvinvointiyhteiskunnan palvelut vaativat rahoituksensa. Kaikki eivät tuollaisesta totuuspuheesta pitäneet. Tänään puurolautaselle tulijoita kyllä jo piisaa - nyt vaan puhutaan asiasta kestävyysvajeen nimellä.
Kaikenlaisia veroja on laskettu tämän vaalikauden aikana huoletta. Kumulatiivisesti veronalennukset ovat lähes 10 miljardia euroa. Vastaava 10 miljardia meillä on nyt sitten lisää velkana.
Veronalennuksista on kiva olla lupaamassa, mutta toiseen suuntaan kulkeminen on epämiellyttävää. Näin nyt kuitenkin joudutaan tekemään.
Veropuolella on menty niin alas, ettei tulopohja kestä rahoittamaan arkipäivän tarpeitamme olivat ne sitten päivähoidossa, koulussa, terveydenhoidossa tai vanhustenhoidossa. Korjausliikkeitä joudutan tekemään: joko tulo- tai menopuolella tai molemmilla. Eero Heinäluoma http://www.ilkka.fi/Article.jsp?article=556664
Keväällä vaalien jälkeen maan tila karmeudessaan paljastuu ja pientuloisen pahin pelko on, että maassa on Perussuomalaisten, Keskustan ja Kokoomuksen muodostama porvarihallitus, joka tekee köyhän elämän neljäksi vuodeksi tosi kurjaksi.
Demokratia toimikoon, mutta toivon kansalta viisautta tunnistamaan helppoheikkien temput.
Porvariräksytys on valtaisaa.
Veroista puhuttiin myös vuonna 2007. Eero Heinäluoma sanoi silloin SDP:n puheenjohtajana, ettei anna lupauksia verojen alennuksista, sillä velkaantumiseen ei ole varaa ja hyvinvointiyhteiskunnan palvelut vaativat rahoituksensa. Kaikki eivät tuollaisesta totuuspuheesta pitäneet. Tänään puurolautaselle tulijoita kyllä jo piisaa - nyt vaan puhutaan asiasta kestävyysvajeen nimellä.
Kaikenlaisia veroja on laskettu tämän vaalikauden aikana huoletta. Kumulatiivisesti veronalennukset ovat lähes 10 miljardia euroa. Vastaava 10 miljardia meillä on nyt sitten lisää velkana.
Veronalennuksista on kiva olla lupaamassa, mutta toiseen suuntaan kulkeminen on epämiellyttävää. Näin nyt kuitenkin joudutaan tekemään.
Veropuolella on menty niin alas, ettei tulopohja kestä rahoittamaan arkipäivän tarpeitamme olivat ne sitten päivähoidossa, koulussa, terveydenhoidossa tai vanhustenhoidossa. Korjausliikkeitä joudutan tekemään: joko tulo- tai menopuolella tai molemmilla. Eero Heinäluoma http://www.ilkka.fi/Article.jsp?article=556664
Keväällä vaalien jälkeen maan tila karmeudessaan paljastuu ja pientuloisen pahin pelko on, että maassa on Perussuomalaisten, Keskustan ja Kokoomuksen muodostama porvarihallitus, joka tekee köyhän elämän neljäksi vuodeksi tosi kurjaksi.
Demokratia toimikoon, mutta toivon kansalta viisautta tunnistamaan helppoheikkien temput.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Heinäluoma ja muutkin.
Turha sitä noin esittää.
Kaikki sanoo ja ei sano, kun se vain etsitään.
SDP vain ollut vallassa kauan, sinne asti päätökset heijastaa.
ollut mm 3 presidenttiä. Ja ei niin kehuttavaakaan. ns "homo presidentti" viimeisin.
Miten hekin esikuntaansa luoneet virkamiehiin mm KO ..SP..jokainen nähnyt miten halutaan oma "tuomari".
Kuin Venäjällä. Ei kelvannut demokratian valinta.
Se vaan totta, että vasemmsito on tippumassa kaikesta nyt.
1990-luvulla oli vielä yli 40 % vasemssiton kannatus
2007 eduskuntavaaleissa 31 %
2009 EU vaaleissa 23,5 % josta Vasemmistoliitto ei saanut paikkaa lainkaan. Ja SDP paikat meni hassusti ortodosksi pastorille ja ns Nato-liisalle.
Muttei tämä vielä niin naurettavaa, kuin nykyjohto puolueella.
Kansakoulun opettaja puheenjohtajana, ja ex piispa pimujen kanssa varajohtajana.
Puolue jo kaukana työmiehistä.
SAK mies häslää mielinsä määrin edukunatryhmän johtajana.
Edustaja paikkaa vailla oleva puhuu puheenjoihtajan suulla.
Ei se noin saisi mennä. Puheenjohtaja aina sanoo sanottavansa.
Ei pelle "rakkaus"
Kenen sitten syy alamäkeen...niin...sehäön muissa...tietenkin.
hallituskokoonpano(Keskusta, Kokoomus, ja Persut) toteutuu ilman demupellejä, niin köyhäkin on Suomessa leivässä, asunnossa, ja työssä pysyvä pysyvä ihminen.
Demokratia toteutuu parhaiten kun demupellet saadaan pidettyä hallituksen ulkopuolella.
Heinäluomam korjausliikkeet tarkoittavat pelkästään noiden asioiden kurjistamista entisestään, sikälimikäli demarit olisivat hallituksessa.
Porvarit tarvitsevat työläisiä, ja siksipä työläisten hyvinvointi onkin heille tärkeää.
Toisn on laita työläisten selkänahassa loisivien SAK/demareiden kohdalla.
SAK/demut tarvitsevat loisena "isäntäeläimen".
Kerro ne työpaikat jotka demarit ovat luoneet.
Heikosti on porvarihallitus kohdellut nuorisoa, joka ei löydä työtä ja kannustimeksi heidän perusturvaakin porvarit ovat vielä kaventamassa. Rajat on ollut auki harmaalle työvoimalle, joka on syrjäyttänyt suomalaista työvoimaa. Verottajan kirstuun ei ole paljonkaan euroja kertynyt tältä globaalilta orjatyöjoukolta, vain puolirikolliset yrittäjät ovat rikastuneet.
Persut haluaisivat liittää tähän orjatyöjoukkoon kaikki yli 60 vuotiaat, joilta poistettaisiin työehtosopimusvelvoitteet ja palkan laskea minimipalkkarajalle. Tällä tavoin persut pidentäis työuria.
Näin porvarit huolehtivat työntekijöistään. Hyvä paikka kiristää, kun firma on globaali toimija:
Wärtsilän toimihenkilöt ja ylemmät toimihenkilöt marssivat ulos työpaikoiltaan Vaasassa tiistaina puolenpäivän aikaan. Työhön he palaavat keskiviikkona.
Ulosmarssin syynä ovat työnantajan yt-neuvottelujen jälkeiset toimet, kertoi toimihenkilöiden ja ylempien toimihenkilöiden pääluottamusmies Ralf Holmlund.
- Kaikki ovat joutuneet hakemaan uudelleen omia työpaikkojaan. Niille, jotka sitä eivät ole saaneet, on tarjottu muita tehtäviä jopa neljänneksen huonommalla palkalla.
Tässä on suoraselkäisen vastuunkantajan malli: Veroista puhuttiin myös vuonna 2007. Eero Heinäluoma sanoi silloin SDP:n puheenjohtajana, ettei anna lupauksia verojen alennuksista, sillä velkaantumiseen ei ole varaa ja hyvinvointiyhteiskunnan palvelut vaativat rahoituksensa. Kaikki eivät tuollaisesta totuuspuheesta pitäneet. Tänään puurolautaselle tulijoita kyllä jo piisaa - nyt vaan puhutaan asiasta kestävyysvajeen nimellä.
Ottakaa käkikokoomus esimerkkiä Eero Heinäluomasta!
Jyrkihän on ottanut rekkakuormittain velkarahaa ja jakanut niitä omilleen.
suurin huoli on, että demarit pääsevät valtaan ja jatkavat Lipposen linjoilla.
Demarien linjahan on maksattaa tämäkin lama pientuloisilla ja
yhteiskunnan tukien varassa elävillä, kuten tekivät edellisen
laman aikanakin.
Erittäin hyvä avaus Rividemarilta. Juuri noin.
"Kaikenlaisia veroja on laskettu tämän vaalikauden aikana huoletta. Kumulatiivisesti veronalennukset ovat lähes 10 miljardia euroa. Vastaava 10 miljardia meillä on nyt sitten lisää velkana."
Ulkomaan velkaa on yhteensä 75 miljardia euroa ja eduskunnan hyväksymän budjetin mukaan lisää tulee tänä vuonna 8 miljardia euroa.
Suuresta velanotosta huolimatta Suomeen on saatu noin 700.000 köyhän huono-osaisten joukko ja leipäjonot sekä asunnottomuus ovat kasvaneet...
Ulkomaan velkaa ei siis ole otettu pienituloisten ostovoimaa varten tai perusturvan lisäämiseksi.
Mihin velkamiljardit on käytetty?
Kun kepu ja kokoomus voittivat viime vaalit (Kehittyvien maakuntien Suomen yritysjohtajilta kanavoidun vaaliraha avulla) voitiin ennustaa, että pian tapahtuu valtaisa tulonsiirto vaalirahoittajilleen ja niin tapahtui. Ennen vaaleja oli perustettu K-linja, ja yhteisistä päämääristä sovittu, joten hallitusohjelman oli erittäin helppoa. Kepun ja kokoomuksen (r:n ja vihr:n tuella) hallitusohjelmasta on luettavista eriarvoisuuden ja luokkayhteiskunnan kasvun merkit.
Aarno Laitisen kommentteja hallitusohjelmasta (25.4.2009 Iltalehdessä):
"Kun Matti Vanhasen hallitus kaksi vuotta sitten perustettiin, kokoomuksen kauppakamarinulikat ja kepun rosvopäälliköt istuivat pari viikkoa Säätytalolla ja kirjoittivat runokirjan mittaisen hallitusohjelman. Kymmeniä sivuja pitkän ohjelman voisi ilmaista kahdella sanalla: ahneus ja itsekkyys.
Vaikka maahan on iskenyt lama, hallitus toteuttaa ahneuden ja itsekkyyden politiikkaansa, jolle on antanut tukensa vain kokoomuksen peitejärjestö Veronmaksajain Keskusliitto."
"Osuuskuntiin sijoitetut pääomien tuotot on vapautettu veroista, mistä Metsäliitto, Valio ja osuuskunnalliset lihanjalostuslaitokset voivat kiittää kepua."
"Myös teollisuus sai miljardin euron helpotukset eläkemaksuista samaan aikaan, kun eläkelaitokset hassasivat miljardeja pörssipeleissään."
"Maatalouden sähkönkulutus siirrettiin teollisuuden kanssa halvempaan veroluokkaan".
(Tästä verotu etu kepun ja kok:n intressiryhmille 223 miljoonaa euroa, kirjoittajan huomautus)
"Maatilat saavat myös kevyen polttoöljyn muita halvemmalla."
(maataluden energiaveron palautus polttoöljystä ja sähköstä, verotuki 18 milj. euroa, kirjoittajan huomautus)
"Seuraus on se, ettei biopolttoaineella ole markkinoita, ellei sille järjestetä lisää tukiaisia. Ministeri Mauri Pekkarinen kyllä keksii niitä ja energiateollisuus nielee ne, kunhan se saa luvat uusiin ydinvoimaloihin."
(niinhän siinä kävi, kaksi uutta ydinvoimalalupaa ja kepulle "risupaketti" takuutariffeineen, kirjoittajan huomautus)
"Kun maa ajautuu yhä syvempään lamaan, suurtyöttömyyteen ja kohti konkurssia, kepun rosvot ja kokoomuksen kauppakamarinulikat eivät ota syytä niskaansa. Venäjän oligarkit ja Italian mafia voivat vain onnitella suomalaisia veljiään."
---
Verokertymä ei kata valtion menoja, joten ulkomaista velkaa on otettu ja otetaan. Ulkomaan velan korot ovat noin 2000 miljoonaa euroa vuodessa.
Sosiaaliturvamenot eivät näyttele kovinkaan suurta osaa valtion menoista, etenkin kun sosiaalietuudet ja eläkkeet ovat verotettuja ja lisäksi pienituloiset käyttävät tulonsa elämiseen, eli ostavat rahoillaan vaatteita ja ruokaa ja lisäävät näin työllisyyttä.
Teollisuuden tuet ja maataloustuet sekä verotukiaiset vievät yhä suuremman osan verokertymästä kepun ja kokoomuksen intressiryhmille. Osinkotulojen verotus on 0 % tai vähäistä, pääomatuloista verotetaan 28 %:n tasavero, varallisuusvero on poistettu kokonaan, yritysten omistajien ja maatilojen omistajien perintöverotusta on vähennetty siten, että omaisuus arvostetaan 40 %:iin ennen verotusta (hallitus yritti poistaa yritysten omistajien ja maa- sekä metsätalousyrittäjien perintöveron kokonaan), peltojen myyntivoittojen verotus on poistetu, metsätilojen myyntivoitoista ei mene veroa...
Pahin uhka tässä tilanteessa on se, että kun hallitus ei välitä vähääkään pieni- ja keskituloisten ostovoiman lisäämisestä (päinvastoin välillisten verojen lisääminen heikentää pieni- ja keskituloisten ostovoimaa) - niin tulee uusi lama. Samanlainen lama kuin Esko Ahon porvarihallituksen aikana. Itseaiheutettu lama.
Tässä nimimerkki "fakta-asia" muuta kommentti.
hallituskokoonpano(Keskusta, Kokoomus, ja Persut) toteutuu ilman demupellejä, niin köyhäkin on Suomessa leivässä, asunnossa, ja työssä pysyvä pysyvä ihminen.
Höpö. Höpö.
--- Suomessa on ollut porvarihallituksia ennenkin. Muun muassa Esko Ahon hallitus oli suurin piirtein nykyisen kaltainen kokoonpanoltaan. Kaikki muistamme, miten Esko Ahon hallituksen aikana Suomeen tuli itseaiheutettu lama. Laman seurauksena Suomeen tuli suurtyöttömyys, suurköyhyys, konkurssiaalto, kahden asunnon loukut jne. Erityisesti pienyrittäjien asema kurjistui surkeaksi.
--- keskusta, kokoomus ja persut -hallitus olisi porvarihallitus, jossa keskusta ja kokoomus enemmistönä noin 2/3 enemmistöllä päättäisivät kaikesta samoin kuin kepu-kok-johtoinen hallitus on tehnyt tällä vaalikaudella. Mikään ei muuttuisi siitä että persut olisivat kokoomuksen ja kepun tukena hallituksessa.
--- tällä vaalikaudella köyhät eivät ole pysyneet leivässä ilman leipäjonoja ja EU:n ruokapaketteja.
- kirkon diakoniatyön puoleen on kääntynt vuosittain noin 150.000 suomalaista toimeentulo-ongelmissaan
Demokratia toteutuu parhaiten kun demupellet saadaan pidettyä hallituksen ulkopuolella.
--- demokratia ei toteudu lainkaan, jos lainsäädännöstä päättää yksinomaan porvarit porvareiden eduksi.
Tämä on nähty tällä vaalikaudella selvästi, kun esim. verotuet on suunnattu päähallituspuolueiden kepun ja kokoomuksen omille intressiryhmille.
Heinäluomam korjausliikkeet tarkoittavat pelkästään noiden asioiden kurjistamista entisestään, sikälimikäli demarit olisivat hallituksessa.
--- Heinäluoman esittämät korjausehdotukset ovat välttämättömiä, jotta ulkomaan velka saadaan hallintaan ja huoltosuhde eli kestävyysvaje pienemmäksi ja hyvinvointipalvelut siten turvattua. Muutoin Suomi joutuu hakemaan joukkovelkakirjojensa vakuudeksi muista EU-maista takaajia ja toteutamaan muiden maiden päättämää talouskuria ja maksaman lisäksi ulkomaan velasta suurempaa korkoa. Joten 2 miljardin euron vuotuinen korko olisi paljon suurempi.
Porvarit tarvitsevat työläisiä, ja siksipä työläisten hyvinvointi onkin heille tärkeää.
--- porvarit eivät tarvitse suomalaisia työläisiä. He tarvitsevat halpatyövoimaa, oli se sitten mistä maasta tahansa. Niinpä suomalaisissa yrityksissä ulkomailla on teknologiateollisuuden palveluksessa enemmän ulkomaalaisia kuin Suomessa. Ulkomailta haalitaan Suomeen työperäisiä maahanmuuttajia (kokoomuksen Kataisen mielestä työperäisiä maahanmuuttajia tarvitaan 1,8 miljoonaa) ja teollisuus siirtää tuotantoaan halpatyövoiman maihin kunhan Suomesta on ensin otettu kaikki mahdolliset tukiaiset.
--- voitot maksimoidessaan porvarit eivät välitä kuka tekee työn ja minkä maalainen
Toisn on laita työläisten selkänahassa loisivien SAK/demareiden kohdalla.
--- toisin oli laita, silloin kun Suomessa ei ollut järjestäytynyttä työväenliikettä. Työolot olivat äärimmäiset kurjat. Lapsityövoiman käyttö oli yleistä. Työperäisiä sairauksia oli paljon - mutta työterveyshuoltoa tai työsuojelulainsäädäntöä ei ollut. Palkat olivat surkeat ja työpäivät pitkiä. Orjatyövoiman maissa olot ovat vielä samanlaiset, kuin Suomessa ennen ay-liikettä. Niitä työoloja ei kukaan järkevä ihminen Suomeen enää kaipaa.
SAK/demut tarvitsevat loisena "isäntäeläimen".
---- vertauksesi loisesta ja isäntäeläimestä on tyylitön, karkea ja mauton.
Työntekijät eivät tarvitse työnantajia. Työntekijät tarvitsevat työtä. Työtä voidaan järjestää pääomien avulla ja omistava luokka omistaa pääomat ja tuotantokoneiston. Omistavan luokan edun ovat omistavan luokan edunvalvojat (kepu ja kokoomus) turvanneet siten - etteivät omistussuhteet tule muuttumaan. Suomeen voitaisiin perustaa työosuuskuntia - erilaisia työehtoisia esim. verotukien ja koulutuksen avulla. Mutta niin ei ole haluttu tehdä, kuten monissa muissa maissa.
Pienyrittäminenkin on ehty Suomessa kannattamattomaksi, kun verotuksella ja tukiaisilla on suosittu suuryrityksiä. Mistä luulet yritysten voittojen tipahtavan - taivaastako? Kyllä ne voitot revitään työntekijöiden tekemästä työstä.
Kerro ne työpaikat jotka demarit ovat luoneet.
--- Suomen sos. dem. puoluetta ei ole perustettu työpaikkojen luomista varten vaan oikeudenmukaisuuden ja paremman toimeentulon puolesta. Mitkä ne olivatkaan ne alkuperäiset aatteet - olivatko ne vapaus, veljeys ja tasa-arvo?
--- tunnen kyllä monia demariyrittäjiä, jotka ovat sinnitelleet vuosikausia konkurssin partaalla maksaessaan suuria veroja (jopa suurempi verotus kuin palkansaajien progressiivinen verotus) ilman yritystukiaisia ja ilman verotukia.
Olen samoila linjoilla kanssasi, että tulevassa hallituksessa on Kok, Kepu ja Persut. SIellä ei ole demarit eikä vihreät ainakaan. Näillä eväillä,kun mennään niin köyhempikin kansalainen saa vähän leivänkyrsää ja jauhoh aynnä muuta halpaa hiilihydraattia.
Jos demareille vallan annat, niin menee kaikki - viimeisetkin siemenperunat ja kaiken rahan rohmuavat veromaksajaparoilta. Ei, sitä me emme halua. Siksi tavitaan muutos - ja se on onneksi tulossa. Siihen on aikaa 3 kuukautta.
jokaikinen talouden mittari osoittaa, että lama alkoi jo 1-2 vuotta ennen Ahon halllitusta. Jotka silloin olivat äänestysiässä muistavat myös, että LAMA oli suurin syy miksi Holkerin hallituksen suurin puolue hävisi eduskuntavaalit. Sillähän oli puolet Holkerin hallituksen salkuista ja käytännössä kaikki talouteen ja työllisyyteen liitttyvät salkut. Työttömyysluvut olivat synkimmillään aika tarkalleen Ahon hallituksen keskivaiheilla ja seuraavien vaalien alla työllisyystilanne oli jo selkeästi parempi, kuin sen aloittaessa tehtävät. Kannattaa huomioida, että työllisyyysluvut reagoivat 0.5-1 vuoden viiveillä reaalitalouden tilanteeseen.
Eli on joko typeryyttä tai tietämättömyyttä väittää, että Ahon hallitus on syyllinen ns. 90-luvun laman - joka siis alkoi jo vuonna 1989. Valtionvarainministeri oli silloin yhä Erkki Liikanen (sd.) - ennen siirtymistään EU-tehtäviin Brysselissä.
http://simonelo.puheenvuoro.uusisuomi.fi/28344-maahanmuuton-kustannukset
Keskustan ex. huippupoliitikko kauhistelee myös Suomen velkaantumista. Eero Heinäluoma ei halunnut mennä verohelpotusten tielle, kun tiesi vastuunsa Suomalaisesta yhteiskunnasta. Jyrki Kataine rupesi helppoheikiksi ja ei kanna vastuuta mistään.
Virrankoski:Suomen velkaantumistahti on hirmuinen. Tämän vuoden loppuun mennessä valtion velka on kasvanut yli 30 miljardia euroa vuodesta 2008.
Summa vastaa yhden vuoden verotuloja. Ja valtiovarainministeriön ennusteiden mukaan velkaantuminen vain jatkuu noin kahdeksan miljardin euron vuosivauhtia, eli enemmän kuin valtion ansio- ja pääomaverotulot tuottavat samoina vuosina.
Suurena syynä ovat ylimitoitetut verohelpotukset. Parin viime vuoden verokevennykset, yhteensä noin kolme miljardia euroa, on toteutettu kokonaan velaksi. Valtiontalouden pönkittämiseksi on käyty jopa lasten karkkipussilla: karkkiveron kiristämisellä noin 100 miljoonaa euroa on saatu verokevennyksiä hiukan paikattua. http://www.ilkka.fi/Article.jsp?article=556929
Oli suuri onnettomuus, kun porvarihallitus pääsi lamavuosina ajamaan maan asioita.
Valtionvarainministeri Kataisen olisi pitänyt olla pihimpi veroaleissaan, nyt on jättilainoilla katettu verovajetta ja tulevaisuus on syöty vuosikymmeniksi etukäteen. Onko tämä kokoomuksen vastuuttomuus tyhmyyttä vai kiero konsti saada hyvinvointivaltio alasajoon?
Kokoomus toistaa historiaansa.
Tänään on 94 päivää aikaa vaalipäivään, jolloin ratkaistaan Suomen suunta neljäksi vuodeksi. Todellisia vaihtoehtoja vaaleissa on tasan kaksi: Oikeistohallituksen jatko perussuomalaisilla mausteilla lämmitettynä tai sosialidemokraattien johtama hallitus.
SDP:n puoluehallitukselle antamassaan poliittisessa tilannekatsauksessa Urpilainen huomautti, että normaalisti vaalikauden tässä vaiheessa hallitus esittelee saavutuksiaan.
– Nyt saavutuksia ei ole. Sen peittämiseksi on alettu vaatia saavutuksia oppositiolta. Tuntuu kuin joiltakin olisi unohtunut, että hallitus on se joka hallitsee, se ei voi olla opposition oppositio.
– Vuodenvaihteen julkinen keskustelu onkin moukaroinut oppositiota. Olo on ollut kuin Nokian kännykällä. Mollataan, väheksytään ja samalla kopioidaan. Tämä herättää taistelemaan. Nyt tarvitaan sisua ja sydäntä. http://www.sdp.fi/politiikka/artikkeli/2763/urpilainen-vaaleissa-kaksi-vaihtoehtoa
Persujen iso vauva Soini ei ole VAIHTOEHTO porvarihallitukselle.
omat koirat. Eli suurin itku on kuulunut vaikutusvaltaisten demarien suusta. Jos ne kaikki ominaisuudet, joita he ovat ilmoittaneet Urpilaisen omaavan, pitäisivät paikkansa SdP:lle olisi eduksi erottaa Urpilainen välittömästi tehtävätään. Jopa vaalien läheisyydestä huolimatta.
Ei voi olla ajattelematta, että demarien kansanedustajat tietävät vaaleissa tulevan turpiin ja että Urpilainen halutaan henkilöidä ongelmien syyks. Omaa saamattomuuttaan vaalikaudella kukaan ei luonnollisestikaan halua tunnustaa. Ei tällaisella eripuralla ja puheenjohtajan haukkumisella vaaleja voiteta. Luulisi demareidenkin sen tajuavan. Mutta taitaa opportunismilla olevan liikaa tilaa, joten tosiasioita ei haluta tunnustaa.
Eduskunnan kyselytuntia oli mukava katsoa, kun porvaripuolueen kansanedustajat yrittivät kysymyksillään saada Kataiselta negatiivisia kommentteja demareita esimerkiksi siitä, kuinka Suomen demareiden kannaotot ovat olleet ristiriidassa euroopan muista demareista.
Toistuvat porvarikyselyt porvarihallitukselta aiheutti hymyistä päätellen hilpeyttä demarikansanedustajissa.
Demarien huoli Euroopan pankkien rahoittamisesta veronmaksajien varoin on ollut kovin aiheellista, kun katsotaan suomalaisten intressiä tulevaisuudessa.
On sanottu, että euro kaatuu n. parin vuoden kuluttua, kun Saksan intressit tukea pankkeja häviää menojen ollessa hyötyä suurempi. Suomenkin pitäisi vain katsoa raadollisesti omaa etuansa, kun eurojuna on ajamassa kohti seinää.
Muakin nakratti porvarien hurskastelu.
Viime vaalien alla demarit esittivät julkisiin menoihin 2 miljardin menolisäyksiä. Keskusta varoitteli, että ne eivät ole reaalistisia. Silloin näilläkin sivuilla väitettiin Kepun kurjistavan kansaa,, kun ei hyväksy korotuksia.
Urpilainen ei tiennyt eduskunnassa mitä VTT on.
Urpilainen sotki energiaverokeskuteluissa kuukausi- ja vuosikustannukset keskenään.
Urpilainen tuli valkoisissa eduskunnan Tabermannin muistotilaisuuteen.
Urpilaisen vaalirahoitus ja taulukaupat...
Jne