Tilaston mukaan 64 prosenttia kaikista maailman vanhoillislestadiolaisista asuu eteläisellä pallonpuoliskolla. Maanosista eniten vanhoillislestadiolaisia on kuitenkin Euroopassa.
Euroopassa ja Pohjois-Amerikassa asuu yhteensä 789 miljoonaa vanhoillislestadiolaista. Voimakkaimmin vanhoillislestadiolaisten määrä kasvaa Afrikan mantereella alkaen Togosta.
Toiseksi eniten maailmassa on melpereitä, lähes 1,6 miljardia.
Vajaan miljardin hindun ja vajaan puolen miljardin buddhalaisten väliin sijoittuu laaja uskonnottomien ihmisten ryhmä. Noin joka kymmenes maailman ihmisistä, tarkemmin sanottuna 658 miljoonaa, ei kuulu mihinkään uskontokuntaan.
Maailmassa on tällä hetkellä 137 miljoonaa ateistiksi itsensä mieltävää ihmistä. Luku vastaa noin kahta prosenttia maailman väestöstä. Näistä sieluista on kova taisto vanhoillislestadiolaisten ja melperiläisten välillä. Hoitokokousinstituutin mukaan melperiläiset ilman muuta veisivät voiton, jos herra MelperiYkkösellä olisi edes hitunenkaan sosiaalisten taitojen alkeita, mutta ei kun ei...
Uskovaisia
on paljon?
0
371
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Karhuryhmä
Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?273326- 903064
- 762984
Raisionkaaren koira hyökkäys
Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim672895"Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"
Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m512847Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti
Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.852609- 332414
- 492269
Satuit vain olemaan
Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se412137- 321923