että perussuomalaiset on ainoana puolueena pakkoruotsia vastaan. Ajan tasalla oleva toimittaja olisi toki voinut lisätä, että myös Kokoomus on puolueena pakkoruotsia vastaan, mutta johto ei vaan suostu noudattamaan puolueen linjaa.
Tänään Hesarissa taas todettiin
22
3135
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
HS yrittää vähätellä nykyistä pakkoruotsituksen vastaista liikehdintää. Kyllä Keskustan ja Vihreiden johdot myös ovat ilmoittaneet olevansa suuremman kielivapauden kannalla.
Joo, ei tätä lumivyöryn lailla kasvanutta keskustelua pelkkien persujen avulla olisi saatu aikaan..
Keskusta oli ehdottanut tuntijakoneuvotteluissa itärajan kokeilun sisällyttämistä uuteen tuntijakoon,
mutta RKP oli kieltäytynyt (ministeriryhmässä)
"Itärajalla tuumattua (Radio Rex, nettikolumni 04.10.2010)
Tohmajärvellä kehiteltiin kolme vuotta sitten innovatiivinen ajatus: koululaiset voisivat vaihtaa toisen kotimaisen kielen eli ruotsin venäjän opintoihin. Tohmajärveläiset tekivätkin aloitteen venäjän kielen kokeilusta opetusministeriölle. Asiaa kannattivat muun muassa kaikki Itä-Suomen maakuntaliitot. Aloite ei kuitenkaan saanut opetusministeriön tukea.
Nyt asia on ollut esillä uudelleen useammassakin pöydässä. Keskustan puoluekokoukselle tehtiin asiasta aloite viime kesänä. Puoluekokous suhtautui asiaan myönteisesti. Puheenjohtaja, pääministeri Mari Kiviniemi väläytti myönteistä kantaansa kokeiluun käydessään Pohjois-Karjalassa pari viikkoa sitten.
Asia liittyy erityisesti vireillä olevaan perusopetuksen tuntijakouudistukseen. Olen hallituksen sivistyspoliittisen ministerityöryhmän jäsen.
Nostin viimeviikkoisessa kokouksessamme venäjän kielen kokeilun keskusteluun. Asia jäi auki.
Hallituspuolueissa näyttää olevan useammanlaista kantaa asiaan. Rkp vastustaa odotetusti. Menneenä viikonloppuna Vihreät ottivat äänestyksen jälkeen myönteisen kannan asiaan.
Kokoomuksen osalta en ole varma, mitä ajattelevat. Opetusministeri Henna Virkkunen on suhtautunut nuivasti. Sen sijaan kokoomuksen puoluekokous kesäkuussa olisi ollut valmis menemään huomattavasti pidemmälle eli luopumaan pakkoruotsista.
Keskustan osalta totean, että puolueessa on tukea venäjän kielen rajatulle kokeilulle, mutta laajemmin ruotsin kielen opiskelusta toisena kotimaisena ei puolueessa haluta luopua.
Oma toiveeni ja tahtoni on, että voisimme käydä valtakunnassa sivistynyttä kielikeskustelua myös luovien ehdotusten –kuten Tohmajärven aloitteen- pohjalta. Syytökset kielisodan lietsomisesta tai ruotsin kielen alasajosta tässä yhteydessä vaikuttavat kovasti liioitelluilta.
Ylipäänsä minusta tuntuu, että valtion hallintokoneistossa suhtaudutaan liian kategorisesti alueilta ja paikalliselta tasolta tuleviin aloitteisiin ja kokeiluehdotuksiin. Tuskin koskaan liikenne- ja viestintäministeriössäkään olen kuullut virkamiesten innostuvan ja ilahtuvan ”kentällä” keksityistä aloitteista ja ehdotuksista.
Asenteiden säätäminen paikallistietämyksen arvostamiseksi saattaisi olla paikallaan kaikissa ministeriöissä. "
http://www.anuvehvilainen.fi/kannanotot.php?open_id=232&showAll=1#232
...on meidän maassamme yleensä liittynyt kaksikielisyyteen. Sanan liittäminen ahdasmieliseen skinimentaliteettiin on epäsuomalaista.
Keskusta ja Vihreät ovat siis suomalaisen perinteisen kielivapauden kannalla. Kysymys tällä hetkellä on vain edellyttääkö suomalainen kielivapaus ja suomalainen yleisivistys sitä ett molemmat kieliryhmät opiekslevat molempia kieliä. Ja siinäkin vain PS on ykskantaan ilmoittanut ettei se kielivapautemme toteutuminen enään edellytä sitä.