itsekin olen herännyt vuos sitten . nyt vuos noustiin ja toinen perää. tiileillä syö inflaatio! ottakaa järki käteen esim rahastoissa small cap nordea nordic noussut yli 50&%. itsellä on kaikki rahastoissa. (pieni kulusia suurin osa.
osakeisiin ihmiset
3
503
Vastaukset
- katso peiliin,,,
joo,
hyvin on tuottanut, mutta pitää muistaa mistä suurin osa, siis suurin osa meidän voitoista tulee,
se tulee,
kun jotkut käyvät tappiollista kauppaa.
ei pörssissä rahaa paineta se vaihtuu vain taskusta toiseen.
pörssiin tulee ilmaista rahaa vain 2-3 % vuodessa eli inflaation verran.
pörssissä toimiminen on hetken kuluttua samalaista kuin syöminen,
ensin ruoka on hyvää, sitten se ottaa monissa vallan ja lihotaan,
samoin käy useille jotka ovat alkaneet pörssiin, pelaamiseen yms.- sijoitusmies
tulevat yhtiöiden voitoista, ja niistä jaettavista osingoista.
Pörssiin tuleva uusi raha ei ole voittoa, eikä myöskään kaupankäynti jossa osakkeenomistajat myyvät osakkeita toisille tuleville osakkeenomistajille. Treidaaminen = nollasummapeliä.
Nimim. katso peiliin ei ole ymmärtänyt ettei pörssi ole muuta kuin kauppapaikka; siellä voi ostaa osaomistuksen yrityksestä, ja täten oikeuden saada osansa yrityksen tuotoista.
Osakkeiden omistaminen on se millä tuottoa tehdään.
- tarkkana............
totta nousun aikaan on viisainta pitää muualla kuin tilillä,
mutta pitää ottaa myös pois riittävän aikaisin ettei jää käteen,
sillä ei niistä todella pääse eroon ellei joku "tumpelo" niitä osta,
älä vain luule että pankki ostaa.
nyt on jo käyrät korkeimmillaan ja talous hyvin epävarmaa, ole tarkkana, minäkin olen.
Se joka nyt aloittaa pitää olla vieläkin tarkempi, voi tulla vaikka -50 %....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1094842Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/744191527- 1891114
Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1101098Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna861010Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk151004tilitoimistopiirainen huutaa
mikä tää piiraisen tilitoimistomies oikee on? olin kuullut vaikka mitä huhuja, että ihan valtavan äkkipikanen mies mutt11958Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.47931- 64921
- 64876